تخریب آرامستان بهاییان در یکی از روستاهای کهگیلویه و بویراحمد

خبرگزاری هرانا با انتشار ویدیویی از تخریب بخش‌هایی از آرامستان بهائیان در روستای کتا از توابع شهرستان دنا واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت شبانه خبر داده است.

تخریب آرامگاه‌های اقلیت‌های دینی در ایران یکی از روش‌های سرکوب سیستماتیک است که تاکنون بارها در خصوص بهاییان، منداییان و برخی دیگر از اقلیت‌های مذهبی رخ داده است.

این اقدام عموما توسط نهادهای حکومتی یا نیروهایی مذهبی تندرو و «آتش به اختیاران» نظام صورت می‌گیرد.

بنا بر گزارش منتشر شده دیوارها، غسالخانه و سرویس بهداشتی این آرامستان تخریب به صورت شبانه و توسط افراد ناشناس تخریب شده است.

طی هفته‌های گذشته شهروندان بهایی بصورت متمرکز و هدفمند در شهرهای مختلف تحت فشار قرار گرفته و احضار، بازداشت و تهدید شده‌اند.

علاوه بر آن مصادره، تخریب و تغییر کاربری اماکن و اموال بهاییان در دستور کار نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته و موجب نگرانی شهروندان بهایی ساکن ایران شده است تا آنجایی که جامعه جهانی بهاییان با انتشار بیانیه‌ای خطاب به نهادها و سازمان‌های حقوق بشری بین‌المللی خواستار آن شد که در برابر این ظلم سیستماتیک نظام جمهوری اسلامی سکوت نکنند.

بهاییان در کنار پلمب محل کسب و کار، محرومیت از تحصیل و اشتغال در اماکن دولتی، عدم امکان برگزاری مراسم و مناسک مذهبی با ممانعت از دفن اموات خود در شهرهای مختلف کشور در آرامستان‌های عمومی  نیز مواجه هستند.

این در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

شهروندان بهایی در ایران بزرگترین اقلیت دینی غیررسمی هستند و سال‌هاست که از بدیهی‌ترین حقوق شهروندی محروم شده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

هیئت عزاداری کنار آرامستان دولاب؛ مقدمه‌ای برای حذف نام ارمنی‌ها

هیئت عزاداری «محبین الجواد» یک صفحه اینستاگرام نوپا دارد و تنها چهل پست در آن منتشر شده که تاریخ اولین پست آن ۸ مرداد ۱۳۹۸ است. بالای صفحه نوشته‌اند: «شب‌های جمعه، اتوبان محلاتی، خ فتح الهی شمالی، کوچه طالبی گرکانی، کوچه یوسف‌زاده، بیت الزهرا(س)» اما پوسترهای هیئت امسال آدرس دیگری دارند: خیابان پاسدار گمنام، خیابان دشت گل نصیری جایی که شما را می‌رساند به آرامستان ارامنه دولاب؛ یکی از آرامستان‌های تاریخی شهر تهران که قدمتی نزدیک به ۲۰۰ سال دارد و از دوره قاجار به جا مانده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021