ما ایرانیم؛ مسابقه‌ای با جوایز نقدی درباره اقلیت‌های دینی

مسابقه ما ایرانیم
سرزمین ایران در طول تاریخ محل زندگی صاحبان عقاید، اندیشه‌ها و پیروان ادیان گوناگون بوده است که در کنار هم زیسته‌اند. هنگامی که پای صحبت قدیمی‌ترها می‌نشینیم، خاطراتی شنیدنی از دوستی‌ها، گفت‌وگوها و تبادل فرهنگی میان پیروان ادیان مختلف می‌شنویم. اما بسیاری از این خاطرات در جمع‌های کوچک بیان شده‌اند و با تغییر نسل، به مرور زمان به فراموشی سپرده می‌شوند. وب‌سایت‌های «ایران‌وایر» و «ادیان ایران» قصد دارند از زاویه دوربین یا قلم شما این هم‌زیستی را ثبت کنند. مراسم آیینی، زیارتگاه‌ها، گردهمایی‌ها و شرح آداب و سنن پیروان ادیان مختلف در ایران موضوع مورد نظر ما است.

عکس یا ویدیویی که به طور اختصاصی برای ما گرفته شود یا اثر شما که پیش‌تر جایی منتشر نشده باشد، می‌تواند در مسابقه‌ای با جوایز نقدی شرکت داده شود. همین‌طور روایت‌ها و مقاله‌هایی که حاوی اطلاعات دست‌اول در مورد زندگی اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران باشد، در نظر گرفته خواهند شد.

شما حداکثر تا ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ وقت دارید تا آثار خود را به آدرس [email protected] ایمیل کنید.

هدف این مسابقه، بزرگ‌داشت خدمات اقلیت‌های دینی و مذهبی ایران به جامعه، فرهنگ و هنر، اقتصاد، دانش و پزشکی در ایران است. هر موضوعی که به اقلیت‌های دینی و مذهبی ایران ربط داشته باشد، می‌تواند سوژه شما باشد.

شرایط شرکت:

۱– همه موضوع‌ها باید درباره شخصیت‌های ایرانی یا ایرانی‌الاصل و یا اماکنی باشند که در ایران هستند.

۲– شرکت‌کنندگان می‌توانند مقیم ایران یا خارج از ایران باشند.

۳– همه مقاله‌ها باید به فارسی و حداکثر ۱۵۰۰ کلمه باشند. مقاله‌های طولانی‌تر از این میزان پذیرفته نخواهند شد. مقاله‌ها باید گزارشی یا تاریخی باشند. داستان‌های کوتاه پذیرفته نخواهند شد.

۴– هر نفر می‌تواند حداکثر ۱۰ عکس ارسال کند.

۵– هر نفر می‌تواند حداکثر پنج ویدیو ارسال کند. طول ویدیوها نباید از پنج دقیقه بالاتر باشد. ویدیوهای طولانی‌تر پذیرفته نخواهند شد.

۶– شما می‌توانید عکس‌های قدیمی خود را که تاکنون جای دیگری منتشر نشده‌اند هم برای شرکت در مسابقه بفرستید. در صورتی که عکس‌ها قبلا منتشر شده باشند، نمی‌توانید آن‌ها را در مسابقه شرکت دهید.

۷–  لطفاً با نام مستعار در مسابقه شرکت کنید، در غیر این صورت نامی مستعار برای شما انتخاب می‌شود.

۸– همه جوایز به صورت نقدی به حساب بانکی افراد در ایران یا خارج از ایران پرداخت می‌شوند.

۹– تنها افراد برنده باید اسم واقعی و شماره حساب خود را برای دریافت جایزه در اختیار ما بگذارند.

۱۰– مقاله‌ها، عکس‌ها و ویدیوهایی که پس از ۱۵ مرداد ۱۴۰۰ ارسال شوند، پذیرفته نخواهند شد.

جوایز:

۱– شش جایزه اول: ۴۰۰ دلار برای بهترین مقاله، عکس و ویدیو

۲– شش جایزه دوم: ۳۰۰ دلار برای دومین مقاله، عکس یا ویدیوی برتر

۳– شش جایزه سوم: ۲۰۰ دلار برای سومین مقاله، عکس یا ویدیوی برتر

مقاله‌ها، عکس‌ها و ویدیوهای خود را به این آدرس‌ بفرستید:

[email protected]

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

زخم‌های کودکی، رنج‌های بزرگسالی؛ اقلیت‌های دینی در مدارس ایران

رنج و محرومیت‌های اقلیت‌های مذهبی پیشینه‌ای به قدمت عمر نظام آموزشی ایران دارد. با آن‌که پیش از انقلاب ۵۷ نیز کودکان اقلیت با ناملایماتی در مدارس روبه‌رو می‌شدند، اما پس از انقلاب به طور سیستماتیک بر خشونت و ظلم علیه این کودکان و نوجوانان افزوده شد. برخی از دانش‌آموزان و دانشجویان اقلیت مذهبی یا باید هویت دینی خود را پنهان کنند و یا با دروغ‌های مصلحت‌آمیز آینده تحصیلی خود را از خطر برهانند. آن‌ها با هم هم‌سرنوشتند و در صورت آشکار کردن باورهای خود خطر محرومیت از درس و دانشگاه یا طرد شدن از سوی جامعه همسالان را به جان می‌خرند.

اخبار

جرم‌انگاری توهین به اقوام و ادیان، تقویت اهرم سرکوب

پژمان تهوری: وقتی اکثریت نمایندگان مجلس پنجم در سال ۱۳۷۸-۱۳۷۹، با هدایت بیت رهبری، برخلاف نظر اکثر روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب و مستقل، دولت خاتمی و اعضای فراکسیون اقلیت مجلس وقت، طرح «اصلاح قانون مطبوعات» را تصویب کرده و زمینه‌ساز توقیف و تحدید قانونی مطبوعات شدند، یک استاد حقوق دانشگاه تهران می‌گفت: «روزنامه‌نگاران باید اقدام مجلس را به فال نیک بگیرند، چون تا الان بدون رعایت قانون، مطبوعات را تعطیل، روزنامه‌نگاران را حبس و مانع از گردش آزاد اطلاعات می‌شدند، امروز به این نتیجه رسیده‌اند که باید به بی‌قانونی پایان دهند و حداقل، رفتار سرکوبگرانه‌شان را لباس قانون بپوشانند، پس باید خوشحال بود که سرکوبگران می‌کوشند قانونگرا باشند.» جرم‌انگاری توهین به اقوام، ادیان و مذاهب اسلامی که اخیرا توسط مجلس شورای اسلامی لباس قانونی برتن کرد، نیز از همین جنس است؛ چراکه پیش‌تر نیز بارها و بارها روزنامه‌نگاران، نویسندگان، فیلسوفان و عارفان، به اتهام توهین به اقوام، ادیان و مذاهب، دستگیر، محاکمه و زندانی شده و حتی از صدور حکم اعدام نیز برای این افراد، شرم نکردند و حالا قرار است با نام قانون، به سرکوب آزادی بیان ادامه دهند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021