درخواست ۴۴ چهره دانشگاهی بین‌المللی برای آزادی تورج امینی، پژوهشگر بهائی

کیان ثابتی- دو انجمن دانشگاهی بین‌المللی و ۴۴ چهره علمی جهان در نامه‌ای سرگشاده به دولت ایران به بازداشت تورج امینی، پژوهشگر بهائی و تاریخ‌نگار دوران قاجار و پهلوی اعتراض کردند. این اساتید دانشگاهی، آزار و شکنجه آقای امینی را صرفا به دلیل اعتقادات مذهبی و جلوگیری از کارهای علمی ارزشمند او را، نقض آشکار حقوق اساسی بشر شمرده‌اند که ایران بر اساس قوانین بین‌المللی به آن متعهد است.

از جمله اساتیدی که نام آن‌ها در بین امضاکنندگان است؛ می‌توان به «ژانت آفاری» (دانشگاه کالیفرنیا، سانتا باربارا)، «اروند آبراهامیان» (دانشگاه نیویورک)، «پیام اخوان» (دانشگاه تورنتو)، «عباس امانت» (دانشگاه یِیل)، »احمد کریمی حکاک» (دانشگاه مریلند) و «آصف اشرف» (دانشگاه کمبریج) اشاره کرد.

در نامه این اساتید دانشگاهی آمده است؛ در تیرماه ۱۳۹۸، ماموران وزارت اطلاعات وارد خانه آقای امینی شدند و کتاب‌ها و کامپیوتر او را ضبط کردند. یک سال بعد، در مرداد ۱۳۹۹ آقای امینی به یک سال حبس و دو سال تبعید محکوم شد. این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان «البرز» به شش ماه حبس تعزیری کاهش یافت. آقای امینی در جریان شیوع یک بیماری همه‌گیر جهانی (کرونا)، محکومیت خود را از ۱۰بهمن۱۳۹۹ در زندان مرکزی «کرج» آغاز کرده است.

آقای امینی به دلیل پیروی از دیانت بهائی، توسط دولت ایران از دسترسی به تحصیلات عالیه دانشگاهی محروم شد. با این حال، این محرومیت مانع از خدمات و پژوهش‌های علمی قابل توجه او در زمینه تاریخ ایران نشد. از میان بسیاری از کتاب‌های وی، یک مجموعه ویرایش‌شده و ارزشمند اسناد مربوط به جامعه زرتشتیان ایران تحت عنوان «اسنادی از زرتشتیان معاصر ایران» است. هم‌چنین از یک مجموعه پنج جلدی اسناد دولتی مربوط به جامعه بهائی ایران، تحت عنوان «اسناد بهائیان ایران» می‌توان نام برد. از دیگر آثار ارزشمند تاریخی آقای امینی «تعامل اقلیت‌های مذهبی و انقلاب مشروطیت ایران» و «رستاخیز پنهان: بازگشایی آیین‌های بابی و بهائی با جریان روشنفکری ایران» است.

آقای امینی به خاطر این پژوهش‌های علمی، به تبلیغ علیه دولت متهم شده است که اتهامی کاملا بی‌اساس است. در حقیقت، پژوهش‌های دانشگاهی او دانش و درک جامعه را از تاریخ و مردم ایران بسیار غنی کرده است.

در پایانِ نامه، پژوهشگران و اساتید دانشگاهی از دولت ایران خواستار آزادی فوری تورج امینی و برگرداندن کتب و رایانه او شدند تا وی بتواند پژوهش‌های تاریخی خود را از سربگیرد و به خدمات علمی خود ادامه دهد؛ زیرا به نفع همه کسانی است که ایران و مردمانش را حمایت و تحسین می‌کنند.

«محمد توکلی طَرقی» (دانشگاه تورنتو)، «شعله کوئن» (دانشگاه کالیفرنیا، مرسد)، «عباس میلانی» (دانشگاه استنفورد)، «کاترین بابائیان» (دانشگاه میشیگان) و «مینا یزدانی» (دانشگاه کنتاکی)، «تورج اتابکی» و «مهناز افخمی» از دیگر امضاکنندگان نامه مذکور هستند.

در اقدامی مشابه، انجمن ایران‌پژوهی در دو نامه جداگانه خطاب به آیت‌الله «علی خامنه‌ای» و «غلامحسین اسماعیلی»، سخن‌گوی قوه قضاییه خواستار آزادی فوری تورج امینی شد.

انجمن ایران‌پژوهیfor Iranian Studies (AIS)  Association یک انجمن غیرانتفاعی خصوصی با عضویت بیش از پانصد محقق، دانشجو و استاد دانشگاه است. این انجمن به عنوان یک جامعه دانشگاهی برای حمایت و ارتقاء ایران‌شناسی در سطح بین‌المللی در سال ۱۹۶۷ تاسیس شد.

انجمن ایران‌پژوهی با ابراز خرسندی از کاهش محکومیت حبس تورج امینی از یک سال حبس و دو سال تبعید به شش ماه حبس، خواستار آزادی بدون تاخیر این مورخ بهائی شدند.

آن‌ها در نامه خود اشاره می‌کنند که اتهام تبلیغ علیه نظام کنونی ایران در مورد آقای امینی بی‌دلیل است؛ زیرا نوشته‌های او همگی مربوط به دوران قاجار است و با هیچ‌یک از موضوعات سیاسی یا اجتماعی امروز ایران درگیر نیست. هیچ‌کدام از یافته‌های علمی او نه تنها ارتباطی به دولت فعلی ایران ندارد، حتی اشاره‌ای هم  در آن‌ها نشده است.

انجمن ایران‌پژوهی از الزام به اجرای حکم تورج امینی در زمان شیوع گسترده کووید-۱۹ ابراز نگرانی کرده؛ به‌‌ویژه آن‌که این بیماری زندان‌های ایران را تحت تاثیر قرار داده و سلامت زندانیان و خانواده‌های‌شان را به خطر انداخته است.

هم‌چنین انجمن «مطالعات خاورمیانه» در دو نامه جداگانه به سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران و «ابراهیم رئیسی»، ریاست قوه قضاییه نگرانی خود را نسبت به زندانی شدن تورج امینی ، مورخ دوران قاجار و جنبش مشروطه ایران که بهائی است، ابراز کردند و خواستار آزادی این شهروند بهائی ایرانی شدند.

Middle East Studies Association (MESA) یک انجمن غیرانتفاعی خصوصی است که با هدف بورس تحصیلی و تدریس در مورد خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد. این انجمن ۲۸۰۰ عضو دارد و متعهد است تا آزادی بیان علمی را، هم در داخل منطقه و هم در ارتباط با مطالعه منطقه در آمریکای شمالی و سایر نقاط ، تضمین کند.

در این نامه نوشته شده که آقای امینی در بهمن‌ماه گذشته به زندان احضار شد تا به اتهام تبلیغ علیه دولت از طریق تحقیقات و کتاب‌های خود، محکومیت شش ماه حبس را آغاز کند؛ در حالی‌که هیچ‌کدام از پژوهش‌ها و کتب وی با دولت معاصر ایران ارتباط ندارد. مجازات و حبس وی از موارد اساسی نقض حقوق اساسی وی در زمینه آزادی علمی و آزادی بیان است که توسط قانون اساسی ایران تضمین شده است. ما از دادگاه می‌خواهیم که اتهامات آقای امینی را رد کند و وی را بدون تاخیر آزاد کند تا بتواند تحقیقات مهم علمی‌اش را ادامه دهد.

در این نامه، اشاره به بیماری «ام‌اس» همسر تورج امینی شده و آزادی آقای امینی را که تنها سرپرست همسرش است، عملی انسانی یاد می‌کنند که رفاه و سلامت خانم امینی را تضمین می‌کند. 

در انتهای نامه، انجمن مطالعات خاورمیانه با ابراز نگرانی از آزار و اذیت مداوم بهائیان از مقامات کشور ایران درخواست می‌کنند تا قانون اساسی خود را رعایت کنند و هدف قراردادن شهروندان بهائی ایران از جمله تورج امینی را متوقف کنند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دولت خاتمی و فریب جامعه جهانی درباره حق تحصیل بهاییان

ممنوعیت بهاییان از تحصیل در دانشگاه‌های ایران، سابقه‌ای به قدمت نظام جمهوری اسلامی دارد. با این حال، این ممنوعیت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: قبل و بعد از سال ۱۳۸۳.

تا پیش از آن، بهاییان نمی‌توانستند در جلسه کنکور شرکت کنند. اما دولت «محمد خاتمی» راهی جدید را انتخاب کرد تا فشار را بر حکومت اسلامی کاهش دهد.

در بخشی از اسناد گزارشی که پیش رو دارید،‌ نامه مشاور محمد خاتمی خطاب به او آمده است که می‌نویسد بهاییان در جامعه بین‌الملل به سخنان خاتمی درباره جامعه مدنی و حقوق غیرمسلمانان اشاره و استناد می‌کنند.

راه‌حل دولت وقت؟ اجازه شرکت در کنکور، اما راه‌ ندادن به دانشگاه با بهانه «نقص در پرونده!»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021