محروم‌کردن زندانیان بهائی بوشهر از مرخصی نوروزی

در پی مخالفت قاضی اجرای احکام دادگاه انقلاب بوشهر، چهار شهروند بهائی زندان این شهر از حق دریافت مرخصی نوروزی محروم شدند.

در روز سه شنبه ۲۶ اسفند، بخشنامه مرخصی زندانیان نوروز ۱۴۰۰ در زندان بوشهر اعلام شد. در این بخشنامه که با امضاء ریاست قوه قضاییه کشور، ابراهیم رئیسی است کلیه محکومین به حبس که شرایط استفاده از مرخصی را دارند (یعنی یک ششم حبس خود را گذرانده‌اند) و کلیه محکومین جرایم مالی بدون در نظرگرفتن مدتی که در حبس هستند، واجد دریافت مرخصی پانزده روزه نوروزی شده‌اند. مطابق بخشنامه مذکور به محکومین امنیتی که حکم‌شان کمتر از پنج سال حبس است، مرخصی نوروزی تعلق می‌گیرد.

بهائیان زندان بوشهر پس از کسب موافقت و امضای قاضی زندان، جهت مرخصی اقدام می‌کنند ولی طی نامه‌ای از طرف قاضی اجرای احکام، وحید رهایی قطب آبادی از اعطاء مرخصی به ایشان جلوگیری می‌شود.  

قابل ذکر است سه نفر از چهار زندانی بوشهر از یک خانواده هستند. اسامی زندانیان بهائی بوشهر عبارت است از:

اسداله جابری- احترام شیخی (همسرش)- فریده جابری (خواهر)- مینو ریاضتی.

این چهار شهروند بهائی به اتهام عضویت در جامعه بهائی به قصد برهم‌زدن امنیت کشور هر کدام به سه سال حبس تعزیری و دو سال ممنوع خروجی از کشور محکوم هستند.  

یک شهروند بهائی به ایران وایر گفت: «اسداله جابری ۶۳ سال، احترام شیخی ۵۸ سال و مینو ریاضتی، بالای ۵۰ سال سن دارند و با توجه به اظهارات اخیر مسئولین پزشکی بوشهر در مورد افزایش یافتن مبتلایان کرونا در شهر،* جان این شهروندان بهائی که دارای کبر سن و بیماری‌های مربوط به سنین بالا هستند در زندان در خطر است و مشخص نیست به چه دلیل آقای رهایی قطب آبادی، این زندانیان را از حق دریافت مرخصی ممنوع کرده‌ است.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دختر مهوش ثابت: محرومیت مادرم از تماس تلفنی نهایت بی‌عدالتی است

«مهوش ثابت»، زندانی عقیدتی، پس از انتشار نامه‌ای از زندان اوین، از حق تماس تلفنی محروم شد.

«نگار ثابت»، دختر مهوش ثابت، روز ۵آذر۱۴۰۲ به «ایران‌وایر» گفت که مادرش را به‌دلیل نامه‌ای که در زندان نوشته است، تنبیه کرده‌‌ و او را از حق تماس تلفنی محروم کرده‌اند.

نگار ثابت گفت: «این نهایت بی‌عدالتی است که مادرم را به‌خاطر دلنوشته‌ای از وقایع چهل سال زندگیش، مورد تنبیه و جریمه قرار بگیرد آن هم در داخل زندان! از بچگی به ما گفته‌اند که بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ولی ظاهرا برای مادرم هست.»

اخبار

بهروز فرزندی؛ جانباز جنگ ایران و عراق به خاطر اعتقاداتش زندانی است

بهروز فرزندی، شهروند ۵۷ ساله ایرانی از جمله بهاییان صدمه دیده در جنگ است. او بیش از دو سال از عمر خود را در اسارت گذرانده است و به دلیل آسیب‌های وارده در جنگ، به عنوان «جانباز» شناخته می‌شود اما در حال حاضربه دلیل پیروی از آیین بهایی، در زندان شیراز به سر می‌برد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021