برنامه‌ریزی جمهوری اسلامی برای تشدید سرکوب بهاییان و دیگر اقلیت‌های مذهبی

«جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران» با انتشاراسنادی از یک جلسه «خیلی محرمانه» که در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ در شهر ساری مرکز استان مازندران برگزار شده، از تصمیم مقامات دولتی ایران برای افزایش قابل توجه سرکوب اقلیت‌های دینی که در «قانون اساسی جمهوری اسلامی» به رسمیت شناخته نمی‌شوند، خبر داده است.

بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیررسمی را بهاییان ایران تشکیل می‌دهند که در همه سال‌های گذشته تحت تبعیض سیستماتیک حاکمیت ایران قرار داشته و حقوق شهروندی آن‌ها هم‌چون حق تحصیل، استخدام در ادارات دولتی و اشتغال به کسب و کار خصوصی به اشکال مختلف نقض شده است.

مصادره زمین‌های ۲۷ خانواده بهایی که در روستای «ایول»، از توابع شهر ساری به شغل کشاورزی مشغول هستند، یکی از تازه‌ترین فشارهایی است که به جامعه بهاییان ایران وارد شده است.

بنابر اسناد منتشر شده از سوی جامعه‌ دفاع از حقوق بشر در ایران، مصادره اموال این شهروندان یکی از نتایج فوری جلسه‌ای بوده که شهریور ماه سال جاری برگزار شده است.

جلسه‌ «کمیسیون اقوام ، فرق و مذاهب» در ساری با هدف بررسی آخرین وضعیت درویشان و بهاییان برگزار شده است و نمایندگان ۱۹ سازمان امنیتی و اطلاعاتی ایران در آن حضور داشته‌اند.

این اسناد نشان می‌دهند که نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در ایران برای کنترل دقیق شهروندان بهایی و درویشان به عنوان دو باور غیررسمی در قانون اساسی برنامه‌ریزی کرده‌اند.

شرکت کنندگان در این جلسه  تصمیم گرفته‌اند دانش‌آموزان بهایی در مدارس بیش از پیش از سوی  مسوولان آموزش و پرورش برای «جذب به دین اسلام» تحت فشار قرار بگیرند.

«عبدالکریم لاهیجی»، رییس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و رییس افتخاری «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» این اقدام نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در ایران را نشان دهنده افزایش آزار دولت ایران علیه پیروان آیین بهایی دانسته و گفته است: «ولتمردان در مغایرت با تعهدهای بین‌المللی حقوقی کشور، این پیروان را مرتد می‌دانند، دین آن‌ها را ممنوع می‌کنند و عمل به آیین بهایی را اقدام ضاله می‌دانند.»

جامعه‌ دفاع از حقوق بشر در ایران و فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر از جامعه بین‌المللی خواسته‌اند دولتمردان ایران را ملزم به رعایت حق آزادی دین یا عقیده کنند.

ایران بر اساس تعهد‌های حقوقی خود در ماده ۱۸ «میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی» موظف است حق آزادی دین و عقیده را از شهروندان سلب نکند. این درحالی است که پس از انقلاب ۱۳۵۷ در ایران، بیش از ۲۰۰ تن از شهروندان بهایی اعدام شده و تعدادی نیز به دست نیروهای تندرو به قتل رسیده‌اند.

شهروندان بهایی در ایران در طول ۴۲ سال گذشته همواره مورد آزار و تعقیب قضایی قرار گرفته و با احکام سنگین زندان مواجه شده‌اند و هم‌اکنون شمار زیادی از آن‌ها در شهرهای مختلف ایران دوران محکومیت خود را طی می‌کنند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

مهندسی انتخابات بوکس توسط مولوی عبدالحمید

«مولوی عبدالحمید» امام‌ جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان، ۸دی‌۱۳۹۶ در پیامی رسمی، انتخاب «حسین ثوری» به ریاست فدراسیون بوکس را تبریک گفت. او در این پیام، حسین ثوری را «جوانی از اهل سنت» خواند که با انتخاب او به عنوان رییس فدراسیون بوکس ایران، جامعه اهل سنت را متوجه «برابری ادیان» در جمهوری اسلامی، با در نظر گرفتن «فعالیت صادقانه و سالم و حرکت در مسیر قانون جمهوری اسلامی» دعوت کرده است.

ایران‌وایر به اطلاعاتی دست یافته است که حسین ثوری، مدیرکل ورزش و جوانان وقت استان سیستان‌ و بلوچستان، سال ۱۳۹۶ پس از تماس مستقیم مولوی عبدالحمید با «حسن روحانی» رییس‌جمهور وقت و سپس دستور مستقیم حسن روحانی به «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان پیشین جمهوری اسلامی، در انتخاباتی مهندسی شده و سفارشی به عنوان رییس فدراسیون بوکس انتخاب شده بود.

اخبار

یک شهروند بهایی: ماموران فرق «بها»ی پشت جلد کتاب را با پیامبرمان نفهمیدند

ارسلان یزدانی شهروند بهایی که به تازگی از زندان آزاد شده است با انتشار تصویری از جلد یک کتاب در صفحه اینستاگرام شخصی خود نوشته است ماموران هنگام بازداشت او در هنگام تفتیش منزل و محل کارش به دنبال کتاب‌های «فرقه ضاله بهاییت» بودند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021