اخبار اقلیت‌های دینی ایران

کنکور ۱۴۰۱: هجده دانش‌آموز بهایی از ورود به دانشگاه محروم شدند

پایگاه حقوق بشری هرانا از محرومیت ۱۸ دانش‌آموز بهایی از ورود به دانشگاه پس از اعلام نتایج کنکور ۱۴۰۱ خبر داده است.بر اساس گزارش هرانا، این دانش‌آموزان پس از ورود به سایت سازمان سنجش با پیغام «نقص پرونده» روبه‌رو شده و به دلیل بهائی بودن از ادامه تحصیل محروم شده‌اند.

ادامه مطلب »
خانه خراب می‌کنند، برای خیمه‌های حسین می‌گریند؛ چطور از بهاییان حمایت کنیم؟

روز سه‌شنبه ۱۱ مردادماه، حدود ۲۰۰ مامور از سازمان‌های مختلف دولتی، با حضور در روستای «روشنکوه»، در نزدیکی ساری، خانه‌های بهاییان این روستا را تخریب کردند. سازمان‌های حقوق‌بشری همان‌روز خبر دادند که ماموران روستاییان را در یک مکان جمع کرده و موبایل‌های آن‌ها را گرفته‌اند تا کسی نتواند از وقایع آن روز فیلم و عکس تهیه کند. اما، چند ویدیوی چند ثانیه‌ای از این حمله منتشر شده که در آن کودکان و افراد مسن گریه و زاری می‌کنند و پیرزنی که کمرش خم شده، از رنج فریاد می‌زند: «اسلام‌تان این است؛ ظلم ظلم!»

این نخستین بار نیست که خانه‌ها و اموال شهروندان بهایی در ایران مصادره و تخریب می‌شود. مقامات ایران، معمولا برای این نقض گسترده حقوق پیروان آیین بهایی و نقش حق حیات آن‌ها، بهانه‌های به ظاهر قانونی می‌آوردند. در عین‌حال، شهروندان غیربهایی ایران، بارها در شبکه‌های اجتماعی اعتراض خود به این سیاست حذف بهاییان ایران و آزار سیستماتیک، شکنجه و زندانی کردن آن‌ها اعلام کرده‌اند.

چه‌کاری از شهروندان غیربهایی ایران در داخل و خارج بر می‌آید تا مانع تکرار این فاجعه شوند؟ برای جزییات بیشتر با «موسی برزین خلیفه‌لو»، وکیل حقوق‌بشری و مشاور حقوقی ایران‌وایر گفت‌وگو کرده‌ایم.

ادامه مطلب »
یورش ۲۰۰ مامور حکومتی به روستای روشنکوه برای تخریب خانه‌های بهاییان

از صبح روز سه‌شنبه ۱۱ مرداد حدود ۲۰۰ مامورحکومتی به همراه تجهیزات سنگین خاکبرداری وارد روستای روشنکوه در استان مازندران شده و در حال تخریب خانه‌های بهائیان در این روستا هستند. سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهایی با اعلام این خبر در توییتر خود نوشته که ماموران موبایل روستاییان را نیز ضبط کرده‌اند تا خبررسانی در این مورد صورت نگیرد. بر اساس گزارش‌ها، ماموران با بستن راه‌های روستا از ورود و خروج ساکنین جلوگیری می‌کنند.

ادامه مطلب »
سه عضو یک خانواده بهایی جهت اجرای حکم در تهران بازداشت شدند

روز دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱، سه عضو یک خانواده بهایی در منزل شخصی‌شان در تهران بازداشت شدند و جهت اجرای حکم حبس به زندان اوین منتقل شدند. بازداشت این شهروندان بهایی در حالی صورت گرفت که آن‌ها پیش‌تر هیچ احضاریه‌ای برای اجرای حکم دریافت نکرده بودند.

ادامه مطلب »
وزارت اطلاعات بهاییان بازداشت شده را به «ترویج بی حجابی» متهم کرد

یک روز پس از یورش نیروهای امنیتی به منازل شهروندان بهایی و بازداشت چندین نفر از آنان در شهر‌های مختلف ایران، وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی این بازداشت‌ها را تایید کرد و به بازداشت شدگان اتهام «جاسوسی برای اسراییل» و «ترویج سازمان یافته بی حجابی» زد.

ادامه مطلب »
گزارش تکمیلی از بازداشت و تفتیش منازل بهائیان در ایران

در پی بازداشت و بازرسی منازل شهروندان بهائی در روز یکشنبه ۹ مرداد ۱۴۰۱، ساعت ده صبح یکشنبه ماموران امنیتی به منازل خانواده‌های رحمانی و میثاقی مراجعه کردند و با دردست داشتن حکم بازرسی و بازداشت سُها ثابتی (رحمانی) و ثریا منوچهرزاده (میثاقی) به تفتیش منازل و محل کار این دو شهروند پرداختند. ماموران پس از چند ساعت بازرسی و ضبط کتب و جزوات مربوط به آیین بهائی و بعضی وسایل شخصی مانند موبایل و لپ تاب، سُها ثابتی را بازداشت و به محل نامعلومی انتقال دادند.

ادامه مطلب »

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021