ویگن

ویگن دردریان

ویگن دردریان در دوم آذر ۱۳۰۷ در همدان به دنیا آمد.در تهران، ویگن به دبیرستان رفت و تحصیلات متوسطه را در ۱۳۲۱ در تهران، به پایان رساند. سپس برای خدمت سربازی در نیروی دریایی به آبادان رفت. 

مدتی پس از پایان خدمت سربازی ویگن در یک شرکت خصوصی مهندسی به کار نقشه‌کشی و نقشه برداری مشغول شد. پس از مدتی نیز در یک شرکت خارجی به نام جان مولم شروع به کار نقشه برداری کرد.

بعدتر به کمک شوهرخواهرش، نیکول الوندی که نوازنده جاز ماهری بود، خوانندگی را به طور رسمی از کافه شمیران و باشگاه های ارمنیان آغاز کرد. او نخستین ترانه خود را به نام سلام بر غم، که از سرودههای برادرش کارو بود، اجرا و ضبط کرد.

پس از اجرای این ترانه، ویگن با تلاش دکتر جمشید وحیدی، طنزپرداز به رادیو ملی ایران راه یافت و نخستین ترانه اش با نام مهتاب را برای رادیو اجرا کرد.

در ۱۳۳۲ حسن خردمند، کارگردان سینما، از وی دعوت کرد تا در فیلم چهره آشنا آواز بخواند.

در اوایل دهه پنجاه واقعه ای رخ داد که ویگن را مجبور به ترک ایران کرد. این واقعه درگیری و زد و خورد معروف او با شاپور غلامرضا، برادر محمدرضا شاه در متل قو بود که باعث شد وی مدتی را نزد ماهیگیران شمال مخفی بماند. وی پس از مدتی، به دستور شاه ایران را ترک کرد و به امریکا رفت. ویگن در آنجا نیز به فعالیت هنری خود ادامه داد و بار دیگر در ۱۳۵۷ به دعوت جامعه ارمنیان ایران برای برگزاری کنسرت به کشور بازگشت.

ویگن در اوایل انقلاب بار دیگر به امریکا مهاجرت کرد و تا پایان عمر در آنجا باقی ماند. وی در طول بیش از شصت سال فعالیت هنری خود بیش از ششصد ترانه خواند و در بیش از ۲۷ فیلم به عنوان بازیگر و خواننده ایفای نقش کرد.

تا کنون دو عنوان کتاب به نام های اشعار و ترانه های ویگن، به کوشش تانیا حسینی و برادرم ویگن، اثر کارو، در ایران منتشر شده است.

ویگن دردریان در روز یکشنبه ۴ آبان ۱۳۸۲  خورشیدی در لس‌آنجلس بر اثر بیماری سرطان درگذشت و در گورستان ارمنیان گلندل دفن شد. 

اطلاعات بیشتر درباره ویگن

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021