رستم گیو

رستم گیو بازرگان، سناتور و یکی از نیکوکاران جامعه زرتشتی ایران بود که خدمات عام‌المنفعه فراوانی انجام داد.
ارباب رستم گیو

ارباب رستم گیو در سال ۱۲۶۷ خورشیدی در یزد به دنیا آمد. آموزش‌های ابتدایی را در یزد نزد استاد ماستر خدابخش و در مدرسه کیخسروی آغاز کرد و در سال ۱۲۸۷ خورشیدی روانه تهران شد و به کار بازرگانی پرداخت.

دوره‌ ابتدایی را در مدرسه کیخسروی یزد گذراند و زبان انگلیسی را در مدرسه مرسلین آموخت. در سال ۱۲۸۷ به تهران آمد، و به کار تجارت مشغول شد. درسال ۱۳۱۲ نام «گیو» را به عنوان نام خانوادگی برگزید. 

وی پس از درگذشت کیخسرو شاهرخ، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران شد و از دوره چهاردهم تا نوزدهم مجلس شورای ملی به عنوان نماینده‌ ایرانیان زرتشتی در آن‌جا فعالیت کرد. در سال ۱۳۴۲ با توجه به خدمات عام‌المنفعه‌ای که در تهران و شهرستانها انجام داده بود به عنوان سناتور در مجلس سنا منتصب شد. 

وی در سال ۱۳۳۷ بنیاد رستم گیو را برای گسترش بنیادهای خیریه و بهره‌وری بیشتر محرومان بنیان گذاشت.

او در سال‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ نشان درجه یک تربیت بدنی و نشان درجه یک وزرات فرهنگ دریافت کرد. در سال ۱۳۴۵ نیز به عضویت سازمان حفاظت آثار باستانی درآمد.

پیشرفت ارباب رستم در تجارت همراه برادرش و سپس شرکت یگانگی پارسیان به حدی بود که نام گیو برای بازرگانان پشتوانه‌ای باارزش شناخته می‌شد.

ارباب رستم گیو به مدت پنج سال نایب‌رییس و ۲۷ سال فرنشین انجمن زرتشتیان تهران بود و در دوره چهاردهم به عنوان نماینده زرتشتیان وارد مجلس شورای ملی شد و تا دوره نوزدهم این سمت را در اختیار داشت تا اینکه به عنوان نماینده انتصابی وارد مجلس سنا شد.

ساخت دبستان گیو در تهران، ساخت مجتمع بزرگ فرهنگی، اجتماعی و مسکونی رستم باغِ تهران‌پارس، ساخت دبستان دخترانه استاد خدابخش در تهران، ساخت دبستان پسرانه استاد پورداوود در تهران، ساخت آب انبار در تهران پارس، ساخت درمانگاه در سوهانک تهران و اهدای آن به وزارت بهداری و ساخت مدرسه، حمام، مسجد و راه شوسه ماشین رو در روستای کوهان شهرستان دماوند بخشی از فعالیت‌های مهم اوست.

ساخت تالار ۴۰۰ نفره مروارید در یزد، ساخت آب انبار ۴ هزار مترمکعبی در محله دستوران یزد، لوله کشی روستای نصرت آباد یزد، ساخت آب انبار و خیله برای زیارت‌کنندگان پیرسبز از دیگر کارهای ارباب رستم گیو در یزد بود. 

وی همچنین در ۱۵ کیلومتری شمال غرب نیویورک درِ مهر ارباب رستم گیو و در کانادا نیز درمهر مهربان گیو را بنیان گذاشت.

رستم گیو در ۱۵ مهر ۱۳۵۹ در سن ۹۲ سالگی در ایالت کالیفرنیای آمریکا درگذشت. 

اطلاعات بیشتر درباره ارباب رستم گیو

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021