نورعلی الهی

نورعلی الهی

او در سال ۱۲۷۴ در نزدیکی بیستون کرمانشاه در خانواده‌ای اهل حق متولد شد.

 او از دوره تحصیلات ابتدایی، مطالعه الاهیات و اخلاق را آغاز کرد. همچنین از شش سالگی به نواختن تنبور پرداخت و طی سه سال به مقام استادی رسید. بعدها او توانست تغییراتی را نیز در ساختار تنبور به وجود آورد و با اضافه کردن سیمی دیگر به آن، ترکیبی جدید در نواختن ایجاد کند.

 او پس از درگذشت پدرش، رویکرد سنتی به مذهب و روحانیت را کنار گذاشت و به مطالعه و پیگیری رشته حقوق و قضاوت در تهران پرداخت. در سال ۱۳۱۲ تحصیلات قضایی را به اتمام رساند و نزدیک به سی سال مدارج بین کفالت دادگاه بخش تا ریاست دادگستری و سپس دادستانی و نهایتا ریاست دادگاه جنایی را که بالاترین مقام در مراتب قضایی است، سپری کرد.

 او در سال ۱۳۳۶ بازنشسته شد و به ادامه مطالعاتش پیرامون الهیات، فلسفه و عرفان پرداخت. از او کتب عرفانی متعددی در رابطه با اهل حق و همچنین سایر موضوعات الاهیاتی باقی مانده که می‌توان از آن میان به «معرفت‌الروح»، «برهان‌الحق» و «آثار الحق» اشاره کرد.

 انتشار کتاب برهان‌الحق از این روی دارای اهمیت ویژه است که اولین کتاب منظمی است که در رابطه با عقاید و آرای اهل حق منتشر می‌شد. او در کتاب معرفت‌الروح، به بیان دلایل غیرقابل قبول بودن تناسخ و در عوض آن منطقی بودن «سیر تکامل روح» اشاره کرده است.

 این کتاب اخیر، به انگلیسی و فرانسه نیز ترجمه شده است. او در ۲۷ مهر ۱۳۵۳ در تهران درگذشت و بنای یادبودی برای وی در کوی نور هشتگرد ساخته شد. 

بعد از درگذشت او، سمپوزیوم‌های متعددی در شهرهای لندن، پاریس، نیویورک و لس‌آنجلس برای تجلیل از مقام و اندیشه او برپا شد.

اطلاعات بیشتر درباره نورعلی الهی

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021