تورج نگهبان

تورج نگهبان

ترانه‌سرای معروف ایرانی است که در سال ۱۳۱۱ شمسی در اهواز متولد شد. او که تحصیلات ابتدایی خود را در خرمشهر و شیراز و سپس تحصیلات متوسطه‌اش را در دبیرستان «فیروز بهرام» تهران سپری کرده بود، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه تهران دریافت کرد. سپس به ریاست روابط عمومی سازمان صنایع دستی ایران انتخاب شد و طی سال‌های ۱۳۵۳ به مدت چهار سال مدیر مسئول نشریه «دستاورد» بود. 

از کارهای برجسته او می‌توان به ترانه‌سرایی برای مجموعه «گلها» اشاره کرد. از برخی اشعار معروف او می‌توان به «تو سپیدی من سیاهم» و «چیست این افسانه هستی خدایا چیست؟» اشاره کرد. 

ترانه‌های او،که بالغ بر ۷۰۰ عدد است، توسط «بنان، دلکش، ویگن، عارف، گوگوش، داریوش، مرضیه، داریوش رفیعی، محمود کریمی، امین‌الله رشیدی» و دیگرانی خوانده شده است. موسیقیدان‌‌هایی که ترانه‌های وی را همراهی کرده‌اند؛ «حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی، انوشیروان روحانی، و مرتضی محجوبی» بوده‌اند. 

از اقدامات مهم وی راه‌اندازی «استودیو طنین» در دهه ۴۰ خورشیدی در خیابان رامسر تهران بود که بسیاری از ترانه‌های ماندگار ایرانی در این استودیو ضبط شده است. 

همچنین ترانه‌های فیلم‌های ماندگاری چون «قیصر، کج‌کلاه خان و چرخ و فلک» از وی است.

 تورج نگهبان در سال ۱۳۸۷ شمسی در کالیفرنیا درگذشت. 

اطلاعات بیشتر درباره تورج نگهبان

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021