مهدی میثاقیه

لاله افشار، شهروند‌خبرنگار: ایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌شان ساخته‌اند. شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند. شما هم اگر با شخصیت‌های برجسته اقلیت‌های دینی آشنایی دارید یا داستان زندگی و خدمات آن‌ها را می‌دانید، با ایمیل [email protected] تماس بگیرید و روایت خود را با ما در میان بگذارید.
***

«مهدی میثاقیه»، هنرپیشه و از تهیه‌کنندگان سرشناس بهایی سینما در سال ۱۳۰۶ در تهران متولد شد.

پدرش، «عبدالمیثاق میثاقیه» از تجار معروف تهران بود. عبدالمیثاق خان از بهاییان یهودی‌تبار کاشان و نخستین فرزند «آقا یهودا» و «جهان خانم» بود. او در سال ۱۲۶۹ در کاشان متولد شد. آقا یهودا، پدربزرگ مهدی میثاقیه، تاجر معروف ابریشم در کاشان بود که بر اثر مراوده با بهاییان، با آیین بهایی آشنا و بهایی شد.

پدر مهدی میثاقیه در سال ۱۳۲۸ بیمارستان «میثاقیه» را تاسیس و تجهیز کرد؛ بیمارستانی مجهز و مدرن که بسیاری از خدمات آن رایگان انجام می‌شد. این بیمارستان پس از انقلاب ۱۳۵۷ به بیمارستان «شهید مصطفی خمینی» تغییر نام داد.

هشت اردیبهشت ۱۳۵۹، به حکم «محمد محمدی گیلانی»، حاکم شرع دادگاه انقلاب اسلامی، مرکز این بیمارستان و کلیه اموالش به نفع «بنیاد شهید» مصادره شد.

مهدی میثاقیه در سال ۱۳۳۰ با بازی در فیلم «مستی عشق» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی «اسماعیل کوشان» و با نام «مهدی شبان» به دنیای فیلم و سینما راه یافت. بازی در این فیلم آغازی بود بر سه دهه فعالیت میثاقیه در عرصه‌ سینما.

او در سال ۱۳۳۲ با همکاری «عباس همایون»، «اکبر دهقان» و «شکرالله رفیعی» «استودیو فیلم کارون» را بنیان گذاشت.

بعد از آن، «استودیو میثاقیه» در سال ۱۳۳۸ توسط مهدی میثاقیه بنا نهاده شد که بسیاری از فیلم‌های سینمایی پیش از انقلاب محصول این استودیو فیلم هستند.

او اولین فیلم خود را با نام «شب‌نشینی در جهنم» به کارگردانی «موشق سروری» و با همکاری «ساموئل خاچیکیان» در استودیو میثاقیه تهیه کرد و از آن به بعد بود که به‌عنوان یک تهیه‌ کننده‌ سرشناس و حرفه‌ای به سینمای ایران معرفی شد.

مهدی میثاقیه در این استودیو ۴۸ فیلم، از جمله «سلطان قلبها»، «گوزنها» و «پستچی» را ساخت.

این استودیو پس از انقلاب اسلامی و زمانی که هنوز میثاقیه در ایران بود، توسط جمهوری اسلامی مصادره و بعدها به «بنیاد سینمایی فارابی» تبدیل شد.

مهدی میثاقه در دهه ۴۰، جزو اعضای هیات مدیره «اتحادیه صنایع فیلم ایران» بود. او پیش از انقلاب، صاحب «سینما کاپری» («بهمن» فعلی)  و «سینما فرهنگ» نیز بود.

پس از انقلاب، مهدی میثاقیه به اتهام اعتقاد به دیانت بهایی به زندان افتاد و آزار فراوان دید و اموالش به نفع بنیاد مستضعفین و نهادهای دیگر مصادره شدند.

«محلل» که به تهیه کنندگی مهدی میثاقیه ساخته شده بود، فیلمی کمدی و عاشقانه بود که «نصرت کریمی» در سال ۱۳۵۰ آن را کارگردانی کرده بود. نصرت کریمی پس از انقلاب به‌خاطر ساخت این فیلم پیش از انقلاب بازداشت شد و چند ماهی را در زندان سپری کرد. این فیلم در آن زمان مورد اعتراض «مرتضی مطهری»، روحانی شیعه قرار گرفت. کریمی پس از انقلاب اسلامی به دلیل کارگردانی این فیلم علاوه بر زندان، از کار و تدریس نیز ممنوع شد.

تهیه‌کنندگی این فیلم را پس از انقلاب دلیلی بر اسلام‌ستیزی مهدی میثاقیه دانستند.

روزنامه‌ «کیهان»، وابسته به نهاد ولایت فقیه درباره فیلم محلل چنین نوشت: «مهدی میثاقیه، تهیه‌ کننده و سرمایه‌گذار فیلم محلل در ساخت فیلم‌های زیادی که اسلام‌ستیزی، سکس و ابتذال از جمله شاخص‌ها و مولفه‌های بارز آن است، نقش داشته است.»

همکاری میثاقیه با «ناصر تقوایی»، «مسعود کیمیایی»، «مجید محسنی»، «فرزان دلجو» و «نصرت‌الله وحدت» نشان می‌دهد که او در آن زمان به عوامل جوان و نوپای سینمای ایران بها می‌داد.

مهدی میثاقیه در آبان ۱۳۶۰، در سن ۵۴ سالگی بر اثر سکته‌ قلبی در‌گذشت.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد.

© Copyright Off-Centre Productions 2021