عزل یک روحانی اهل سنت از امامت جمعه توسط دادگاه ویژه روحانیت

در ادامه فشارهای امنیتی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دادگاه ویژه روحانیت مشهد یک روحانی اهل سنت استان خراسان جنوبی را از امامت نماز جمعه عزل کرد. کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۲۶ خرداد در گزارشی نوشت این روحانی مولوی «عبدالاحد پارسا» نام دارد و تا پیش از این امام جمعه «روستای طاغان» و مدیر مدرسه دینی این روستا بود.

در ادامه فشارهای امنیتی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دادگاه ویژه روحانیت مشهد یک روحانی اهل سنت استان خراسان جنوبی را از امامت نماز جمعه عزل کرد.

کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۲۶ خرداد در گزارشی نوشت این روحانی مولوی «عبدالاحد پارسا» نام دارد و تا پیش از این امام جمعه «روستای طاغان» و مدیر مدرسه دینی این روستا بود.

کمپین فعالین بلوچ به نقل از یک منبع آگاه نوشته است: «ارگان‌های امنیتی اهالی روستای طاغان را نیز تهدید کردند که در صورت اعتراض به حکم صادر شده و حمایت از مولوی پارسا از تمام خدمات دولتی و تخصیص بودجه های عمرانی به دهیاری روستا محروم خواهند شد.»

این منبع آگاه گفته عزل مولوی پارسا به‌خاطر حمایت و از مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان انجام شده است.

مولوی پارسا پیش از این در پی حمایت از مواضع مولوی عبدالحمید و خانواده‌های دادخواه جمعه خونین زاهدان چندین بار از سوی نهادهای امنیتی احضار و بازجویی و تهدید شده بود که باید از مواضعش عقب‌نشینی کند.

خبرگزاری حقوق بشری حال‌وش مرداد ماه ۱۴۰۲ در گزارشی خبر داد مولوی پارسا به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به مدت یک هفته بازجویی شده است.

پس از آغاز اعتراضات «زن، زندگی، آزادی» در ایران، فشار حکومت جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت دراستان سیستان و بلوچستان و استان‌های کردنشین افزایش چشمگیری یافته و تاکنون شماری از این روحانیون دستگیر و با احکام سنگین زندان روبرو شده‌اند.

روز شنبه ۱۹ خرداد ماه نیز نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت با نام  «بسم الله خوگیانی»، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

آقای خوگیانی امام جماعت مسجد صدیقی کریم آباد زاهدان است و پیش از این سابقه بازداشت توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را داشته است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021