بازداشت چهار روحانی اهل سنت به دست نیروهای امنیتی در ارومیه

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، چهار روحانی اهل سنت را در ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. شبکه جهانی «کلمه» که اخبار اهل سنت ایران را منتشر می‌کند، در گزارشی هویت این شهروندان را مولوی «شمس‌الدین مطهری»، مولوی «گل‌محمد منصوری»، مولوی «حسین‌احمد شهیدی» و مولوی «فاضل مرادی» اعلام کرده و نوشت این افراد روز چهارشنبه ۲۳خرداد۱۴۰۳ و بدون ارائه حکم قضایی، بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، چهار روحانی اهل سنت را در ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

شبکه جهانی «کلمه» که اخبار اهل سنت ایران را منتشر می‌کند، در گزارشی هویت این شهروندان را مولوی «شمس‌الدین مطهری»، مولوی «گل‌محمد منصوری»، مولوی «حسین‌احمد شهیدی» و مولوی «فاضل مرادی» اعلام کرده و نوشت این افراد روز چهارشنبه ۲۳خرداد۱۴۰۳ و بدون ارائه حکم قضایی، بازداشت شدند.

براساس گزارش کلمه، این افراد از اساتید حوزه علمیه احناف خواف در استان خراسان رضوی هستند که در نیمه خرداد سال جاری به غرب کشور سفر کرده بودند.

از محل نگهداری و اتهامات نسبت داده شده علیه این روحانیون اهل سنت، هنوز اطلاعی در دست نیست.

جمهوری اسلامی پس از اعتراضات ۱۴۰۱ و قتل‌عام نمازگزاران مسجد مکی که به «جمعه خونین» معروف شد، به شیوه‌های مختلف اساتید و حوزه‌های علمیه اهل سُنت را تحت فشار قرار داده است.

روز شنبه۲۶خرداد نیز «کمپین فعالین بلوچ» در گزارشی نوشت دادگاه ویژه روحانیت مشهد، یک روحانی اهل سنت استان خراسان جنوبی به نام «عبدالاحد پارسا» را از امامت نماز جمعه عزل کرده است.

روز شنبه۱۹خرداد نیز نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت با نام «بسم الله خوگیانی»، او را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021