رویا ثابت، شهروند بهایی مقیم امارات؛ ۱۱۵ روز بازداشت بدون اتهام مشخص

«ایشان با ما همکاری نمی‌کند»؛ این تنها پاسخی است که مسوولان قضایی و امنیتی به خانواده «رویا ثابت»، شهروند بهایی ۵۷ ساله مقیم امارات داده‌اند. وقتی خانواده‌ این شهروند بهایی می‌پرسند که رویا در چه زمینه‌ای همکاری نمی‌کند؟ مسوولان پاسخ می‌دهند که ما نمی‌توانیم چیزی به شما بگوییم، او خودش می‌داند.

کیان ثابتی:

«ایشان با ما همکاری نمی‌کند»؛ این تنها پاسخی است که مسوولان قضایی و امنیتی به خانواده «رویا ثابت»، شهروند بهایی ۵۷ ساله مقیم امارات داده‌اند. وقتی خانواده‌ این شهروند بهایی می‌پرسند که رویا در چه زمینه‌ای همکاری نمی‌کند؟ مسوولان پاسخ می‌دهند که ما نمی‌توانیم چیزی به شما بگوییم، او خودش می‌داند.

رویا ثابت در دی سال گذشته برای دیدار و مراقبت از پدر و مادر بیمارش به شهر شیراز سفر کرده بود که توسط ماموران امنیتی دستگیر شد. او در‌حال‌حاضر حدود چهار ماه است که بدون اتهام مشخص، تحت بازداشت قرار دارد.

دستگیری رویا ثابت، شهروند بهایی مقیم خارج از کشور، بخشی از پروژه تشدید فشار بر شهروندان بهایی ایران است که از دو سال پیش شروع شده است. 

***

ماجرای مسافرت رویا ثابت به ایران 

رویا ثابت در ۱۴دی سال گذشته برای پرستاری از پدر و مادر سالمند و بیمار خود از امارات به شیراز سفر کرد. مادر او براثر افتادن از تخت‌خواب، مهره سوم کمرش شکسته شده و در بیمارستان بستری بود. پدر و مادر هر دو به آلزایمر مبتلا بودند و احتیاج به مراقبت و نگه‌داری داشتند.

رویا بیش از بیست سال است که در امارات زندگی می‌کند و خانواده‌اش هم در آن کشور ساکن هستند. او پنج سال قبل هم یک بار دیگر در زمانی که پدرش سکته کرده بود به ایران آمده و پس از مدتی، بدون هیچ مشکلی به امارات نزد خانواده‌اش برگشته بود.

اما این مرتبه وضعیت با دفعه‌ قبل متفاوت بود. دو روز پیش از بازگشتن به امارات، ظهر روز سه‌شنبه ۳بهمن۱۴۰۲، زنگ منزل «ایرج ثابت»، پدر رویا به صدا درمی‌آید. هفت مرد و یک زن که خود را ماموران شهرداری معرفی می‌کنند، به داخل منزل وارد می‌شوند. مشخص می‌شود این افراد ماموران سازمان اطلاعات سپاه هستند.

ماموران از ساعت ۱۲ ظهر تا ۸ شب در منزل آقای ثابت هستند. آنان با داشتن حکم بازرسی منزل، شروع به تفتیش محل و بازجویی از اعضای خانواده، «مهرداد ثابت»، «فلورا ثابت» و رویا ثابت در حضور پدر و مادر بیمارشان کردند.

سپس بدون حکم بازرسی به منازل مهرداد (برادر رویا) و فلورا (خواهر رویا) رفته و آن دو منزل را هم مورد تفتیش قرار دادند.

ماموران در بازرسی منزل ایرج ثابت، چهار عدد موبایل اعضای خانواده، کلیه مدارک رویا ثابت مشتمل بر پاسپورت، بلیط هواپیما (برگشت به امارات)، گواهینامه رانندگی امارات، کارت هویت امارات و … ضبط کردند. همچنین به رویا صراحتا اعلام کردند که ممنوع الخروج است و منتظر احضاریه دادسرای انقلاب شیراز باشد.

دستگیری رویا ثابت و بی‌خبری از او

رویا ثابت چندین دفعه برای بازجویی به مرکز اطلاعات سپاه شیراز احضار شد. آخرین بار، روز پنجشنبه ۲۶بهمن۱۴۰۲ بود. رویا ساعت ۸ صبح خود را به سازمان اطلاعات سپاه معرفی کرد. ساعتی بعد، او با خانواده‌اش تلفنی تماس گرفت و به آنان اطلاع داد که بازداشت شده است؛ او از دلیل بازداشت و محل نگهداری خود هیچ اطلاعی نداشت.

خانم ثابت بیش از سه ماه در محل نامعلوم نگه داشته شد. مسوولین مربوطه در طی این مدت، هیچ توضیح روشنی در مورد دلیل دستگیری و محل بازداشت او به برادر و خواهرش ندادند. پس از سه هفته بی‌خبری، رویا با حضور مامور با خانواده‌اش تماس کوتاهی تلفنی داشت. چند روز بعد به او اجازه می‌دهند تا فرزندانش که در خارج از کشور هستند، صحبت کند. در این تماس کوتاه، بچه‌ها اجازه داشتند، حال مادرشان را بپرسند. اگر سوال دیگری مانند کجا هستی؟ چرا دستگیر شدی؟ آیا واقعا خوب هستی را می‌پرسند، مامور مربوطه اجازه جواب را نمی‌داد و گفت‌وگو با تکرار این جمله :«خوب هستی؟ امیدوارم خوب باشی. خوب هستم» پایان می‌گیرد.

مشخص نیست این تماس کوتاه، حقوق زندانی بوده یا برای تحت فشار قرار دادن مادری دور و دلتنگ فرزندانش انجام گرفته است.

در این سه ماه، رویا یک بار با اعضای خانواده‌اش در ایران ملاقات داشت. این دیدار در دادسرا انجام گرفت و اعضای خانواده، هرکدام جداگانه با او با حضور ماموران در اتاقی دیدار کردند.

وضعیت رویا و خانواده‌اش پس از چهار ماه بازداشت

۳۱اردیبهشت۱۴۰۳ به‌طور ناگهانی رویا ثابت را از بازداشتگاه متعلق به اطلاعات سپاه به زندان عادل آباد شیراز منتقل می‌کنند. به او می‌گویند که این انتقال موقت است و به‌زودی دوباره برای ادامه بازجویی‌ها برخواهد گشت.

مسوولان مربوطه به مهرداد و فلورا ثابت هم اظهار کرده‌اند که انتقال خواهرشان به زندان موقت است و دوباره او را به بازداشتگاه برمی‌گردانند. مسوولان همچنان در مورد اتهام و دلیل دستگیری او به خانواده‌اش اطلاعاتی نداده‌اند، تنها به‌طور غیررسمی، اتهام او را در بازجویی‌های اولیه «اقدام علیه امنیت کشور» عنوان کرده‌اند.

رویا ثابت در زندان عادل آباد چند دفعه موفق به دیدار خانواده‌اش شده است، اما این دیدارها به روش معمول ملاقات زندانیان انجام نشده است. دیدار به این شکل بوده که به خانم ثابت اجازه داده‌اند که در یک اتاق با حضور تعدادی مامور مسلح و دوربین به دست، دقایقی با خانواده‌اش ملاقات کند.

بیماری آلزایمر مادر و پدر رویا براثر استرس زیاد ناشی از دستگیری دخترشان شدت یافته، به‌طوری‌که در حال حاضر بسیاری از نزدیکان‌شان را هم نمی‌شناسند.

دختر جوان رویا ثابت در ویدیویی که در صفحه اینستاگرام خویشاوندانش منتشر شده، می‌گوید: «بلاتکلیفی و بی‌خبری از مادرمون روی زندگی همه‌ ما تاثیر گذاشته است، به‌خصوص زندگی بابا. او نمی‌داند حال واقعی همسرش چطور است، با اینکه با مامان حرف زده، ولی چون این گفت‌وگوها زیر نظر ماموران بوده، نمی داند چقدر واقعیت دارد. بابا دچار بی‌خوابی شده، دیگه خوشحال نیست، زندگی برایش تلخ شده، نه فقط زندگی او، بلکه زندگی همه‌ ما»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021