حکم اعدام ماموستا محمد خضرنژاد، روحانی کرد معترض، شکست

حکم ماموستا «محمد خضرنژاد» از اعدام به حبس ابد تغییر کرد. خبرگزاری «میزان»، ارگان رسانه‌ای قوه‌قضاییه خبر داد که حکم ماموستا محمد خضرنژاد از اعدام به حبس ابد تغییر کرده است.

حکم ماموستا «محمد خضرنژاد» از اعدام به حبس ابد تغییر کرد. خبرگزاری «میزان»، ارگان رسانه‌ای قوه‌قضاییه خبر داد که حکم ماموستا محمد خضرنژاد از اعدام به حبس ابد تغییر کرده است.

در خبر منتشر شده توسط خبرگزاری میزان، ادعا شده است پس‌از آن که ماموستا خضرنژاد «ابراز ندامت و پشیمانی و تعهد بر حسن رفتار» داشته با «درخواست عفو تخفیف مجازات حکم و همچنین متعاقب پیگیری تعدادی از علمای اهل سنت، مشمول عفو شده و با تخفیف مجازات حکم (اعدام) به حبس تبدیل شده است».

چند روز قبل، شبکه حقوق‌بشر «کردستان» گزارش کرده بود که حکم اعدام و ۱۶ سال حبس ماموستا محمد خضرنژاد، روحانی معترض کرد، توسط «دیوان عالی» تایید شده است.

این خبرگزاری، همچنین رسانه‌های فارسی‌زبان خارج از ایران را به «تلاش ناکام برای اعدام» این ماموستا متهم کرده و نوشته که «جریان ضد انقلاب و رسانه‌هایشان تلاش داشتند علی‌رغم واقعیت، این پرونده را به مسائل قومیتی و مذهبی گره بزنند و یک پروژه اختلاف‌افکنانه جدید را کلید بزنند.»

این ادعا در شرایطی مطرح شده که قوه‌قضاییه ایران برای این ماموستا حکم اعدام صادر کرده بود و رسانه‌های حقوق‌بشری و خبری، تنها به انتشار اخبار رسمی و غیررسمی از منابع مطلع در این زمینه پرداختند.

دادگاه انقلاب ارومیه این روحانی ۴۵ ساله را در آذر سال گذشته پس از ۱۴ ماه بازداشت، به‌اتهام‌های «فساد فی‌الارض، لطمه وارد کردن به تمامیت استقلال کشور و تبلیغ علیه نظام» به اعدام و ۱۶ سال حبس محکوم کرد.

شبکه حقوق‌بشر کردستان روز پنجشنبه۱۷خرداد خبر داده بود که «شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور به ریاست قاضی “علی رازینی”، حکم اعدام و ۱۶ سال حبس او را تایید کرده است.»

به گزارش منابع خبری، آقای خضرنژاد در ۲آبان۱۴۰۱ به‌همراه فرزندش توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

این روحانی کُرد زمان کوتاهی پیش از بازداشت در آیین خاکسپاری پیکر «اسعد رحیمی»، یکی از معترضان کشته‌شده در رویدادهای بوکان، سخنرانی کرده بود.

نزدیکان محمد خضرنژاد، اخذ «اعترافات اجباری» زیر «شکنجه‌های شدید» از این روحانی و گزارش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی را، اساس حکم صادره از سوی دادگاه ارومیه دانسته و تاکید کرده بودند که روند محاکمه او عادلانه نبوده است. این منابع گفته بودند این روحانی کُرد فاقد وکیل بود و در نشست‌های کوتاه دادگاه که تنها چهار جلسه بود، از خود دفاع کرد.

پیش‌از این صدها تن از روحانیون اهل سنت ایران در نامه‌ای به «غلامحسین محسنی اژه‌ای»، رییس قوه‌قضاییه جمهوری اسلامی، با تأکید بر نبود عدالت در روند قضایی در پرونده محمد خضرنژاد، خواهان آزادی او شدند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021