خطر اعدام قریب الوقوع آروین قهرمانی، شهروند یهودی در کرمانشاه

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، آروین قهرمانی، شهروند یهودی ایرانی که در سن ۱۸ سالگی در یک نزاع دسته‌ جمعی خیابانی مرتکب «قتل عمد» شده‌ است، در خطر قریب الوقوع اعدام قرار دارد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، آروین قهرمانی، شهروند یهودی ایرانی که در سن ۱۸ سالگی در یک نزاع دسته‌ جمعی خیابانی مرتکب «قتل عمد» شده‌ است، در خطر قریب الوقوع اعدام قرار دارد.

یک منبع مطلع به سازمان حقوق بشر ایران درباره وضعیت این زندانی گفت: «آروین قهرمانی دو سال پیش به اتهام قتل امیر شکری در یک دعوای گروهی بازداشت و به قصاص نفس محکوم شد. اکنون تا روز دوشنبه به خانواده وقت داده‌اند و اگر نتوانند رضایت بگیرند، حکم وی اجرا خواهد شد.»

این زندانی که هم اکنون به قرنطینه زندان مرکزی کرمانشاه منتقل شده، قرار بود روز شنبه در این زندان اعدام شود، اما به خانواده وی اطلاع داده شده که این حکم تا روز دوشنبه به تاخیر افتاده است.

مادر آروین قهرمانی در یک فایل صوتی که یک نسخه از آن در اختیار سازمان حقوق بشر ایران قرار گرفته، از همه مردم خواست تا برای نجات آرمین دعا کنند.

به گزارش سایت رادیو فردا٬ قرار بود آروین قهرمانی روز شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ اعدام شود، اما مهلت متقاعد کردن خانواده مقتول به گذشت از حکم قصاص، تا بامداد دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ تمدید شده است.

همزمان منابعی در جامعه یهودیان ایران گفت ه‌اند مهلت داده شده به خانواده قهرمانی یک ماه است، اما این گفته تأیید نشده است.

پیشتر سونیا قهرمانی، مادر آروین، در یک فایل صوتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است از مردم خواسته بود برای لغو حکم اعدام پسرش دعا کنند.

گزارش رسانه ها حاکی است خانواده قهرمانی برای لغو حکم اعدام پیشنهاد ارائه پول (دیه) داده اما خانواده مقتول بر قصاص اصرار دارد.

طبق قوانین ایران، با رضایت خانواده یک فرد کشته شده می‌توان با پرداخت مبلغ دیه حکم اعدام را به حبس طولانی تخفیف داد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021