خسرو بشارت در زندان قزلحصار کرج اعدام شد

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داده که سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۶اردیبهشت۱۴۰۳، حکم اعدام «خسرو بشارت»، زندانی سنی مذهب پس از تحمل بیش از چهارده سال حبس، در زندان قزلحصار کرج اجرا شده است.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داده که سحرگاه امروز چهارشنبه ۲۶اردیبهشت۱۴۰۳، حکم اعدام «خسرو بشارت»، زندانی سنی مذهب پس از تحمل بیش از چهارده سال حبس، در زندان قزلحصار کرج اجرا شده است.

خسرو بشارت از ۱۲اردیبهشت سال جاری با هدف اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده و دوشنبه هفته گذشته برای آخرین بار با خانواده خود ملاقات کرده بود.

چهار هم‌پرونده‌ای آقای بشارت به نام‌های «قاسم آبسته، ایوب کریمی، داوود عبدالهی و فرهاد سلیمی»، در فاصله آبان۱۴۰۲ تا بهمن‌۱۴۰۲ در زندان قزل‌حصار اعدام شده بودند.

«انور خضری»، یکی دیگر از زندانیان عقیدتی که هم‌پرونده این زندانیان بوده نیز ۱۲اردیبهشت۱۴۰۳ در همین زندان اعدام شد.

این زندانیان عقیدتی  مهر۱۳۸۷ به‌دنبال کشته شدن ماموستا «عبدالرحیم تینا» توسط افراد ناشناس در ارتباط با این اتفاقا بازداشت شده و سال‌ها برای اعتراف در این زمینه تحت فشار و شکنجه روحی و جسمی قرار گرفتند.

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «محمد مقیسه»، تمامی متهمان این پرونده را در یک دادرسی ناعدلانه به اعدام محکوم کرد، اما حکم صدر شده توسط «علی رازینی» در دیوان عالی کشور نقض شد.

پرونده این افراد جهت بررسی مجدد به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ارجاع و قاضی «ابوالقاسم صلواتی»، مجددا حکم اعدام برای آن‌ها صادر کرد.

در نهایت  ۱۴بهمن۱۳۹۸ شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور، حکم اعدام انور خضری، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، خسرو بشارت، ایوب کریمی و داوود عبدالهی، هفت زندانی سنی مذهب محبوس در زندان قزل‌حصار کرج را تایید کرد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021