مولوی عبدالحمید: حاکمیت باید درباره قتل نیکا شاکرمی شفاف‌سازی کند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان به انتشار گزارش تازه درباره قتل نیکا شاکرمی واکنش نشان داد و گفت حاکمیت وظیفه دارد در این‌باره شفاف‌سازی کند. عبدالحمید، روز جمعه ۱۴ اردیبهشت در سخنانش گفت مردم از گزارش نهادهای رسمی درباره قتل دختران در جریان «خیزش مهسا» و در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی قانع نشده‌اند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان به انتشار گزارش تازه درباره قتل نیکا شاکرمی واکنش نشان داد و گفت حاکمیت وظیفه دارد در این‌باره شفاف‌سازی کند.

عبدالحمید، روز جمعه ۱۴ اردیبهشت در سخنانش گفت مردم از گزارش نهادهای رسمی درباره قتل دختران در جریان «خیزش مهسا» و در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی قانع نشده‌اند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان به مسئولان جمهوری اسلامی توصیه کرد به تمام موارد مربوط به قتل دختران ایرانی به شیوه‌ای «بی‌طرفانه» رسیدگی کنند.

مولوی عبدالحمید تاکید کرد هر کسی در هر مقامی، در صورتی‌که در این موضوع مرتکب جرم شده باشد، باید مجازات شود.

وی اضافه کرد اگر کسی مرتکب قتل شده باید قصاص شود و اگر مرتکب شکنجه یا تجاوز به عنف شده، باید طبق قانون جمهوری اسلامی مجازات شود.

سرویس جهانی بی‌بی‌سی، روز ۱۰ اردیبهشت اعلام کرد به یک «سند خیلی محرمانه» حکومت ایران دست یافته که حکایت از آن دارد نیکا شاکرمی پس از دستگیری توسط نیروهای امنیتی مورد «آزار و اذیت» جنسی قرار گرفته و کشته شده است.

انتشار این گزارش درباره شکنجه، آزار جنسی، و نهایتا قتل نیکا شاکرمی با موجی از محکومیت‌ها در میان مردم و فعالان سرشناس ایرانی و همچنین نهادهای بین‌المللی و کشورهای جهان همراه شد.

در یکی از آخرین واکنش‌های بین‌المللی به این خبر، وزارت امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت گزارش بی‌بی‌سی درباره قتل نیکا شاکرمی را «وحشتناک» خواند و بر ضرورت تحقیقات هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل در این زمینه تاکید کرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به افزایش گروگان‌گیری در زاهدان گفت که همه جاده‌های شهر کنترل می‌شوند و شهر تقریبا نظامی است، اما در این وضعیت گروگان‌گیری انجام می‌شود.

او همچنین با اشاره به وضعیت اقتصادی گروه‌های مختلف از جمله کارگران و معلمان در ایران، مخالفت خود را با اختصاص بودجه به حوزه‌های علمیه اعلام کرد و گفت باوجود افزایش بودجه‌های مربوط به اقامه نماز، بسیاری از اهل سنت برای اقامه نماز مشکل دارند و نهادهای امنیتی مانع فعالیت نمازخانه‌های آنان شده و این اماکن را می‌بندند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021