مولوی عبدالحمید از حکومت خواست صدای مخالفان را بشنود

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان به حمله روز گذشته به مقرهای نظامی در استان سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد و از دو طرف خواست به جای خونریزی مشکلات را با گفتگو حل کنند.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان به حمله روز گذشته به مقرهای نظامی در استان سیستان و بلوچستان واکنش نشان داد و از دو طرف خواست به جای خونریزی مشکلات را با گفتگو حل کنند.

عبدالحمید، روز جمعه ۱۷ فرودین ۱۴۰۳ و در واکنش به حمله روز پنج‌شنبه در راسک و چابهار گفت: «ما امنیت می‌خواهیم و به هر دو طرف توصیه می‌کنیم صحبت بکنند و مشکل را با گفتگو و نه با گلوله، درگیری و خونریزی حل کنند.»

این روحانی اهل سنت در ادامه صحبت‌های خود از حاکمیت خواست به «حرف مخالفان گوش کند». او ادامه داد: «مخالفان هر کسانی هم که باشند باید حرف‌هایشان را گوش کرد! و باید شنید که آنها چه می‌گویند؟»

او افزود که «حرف سخت‌ترین دشمنان» هم باید شنیده شود و اگر هر کس «حرف حق» بگوید باید به او حق داده شود.

در جریان درگیری چهارده ساعته بین نیروهای انتظامی و نظامی جمهوری اسلامی و اعضای گروه جیش العدل در دو شهر استان سیستان و بلوچستان، در روز پنج‌شنبه ۱۶ فروردین تعداد زیادی از نیروهای طرفین کشته شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های حکومتی، ۱۱ نفر از نیروهای انتظامی و نظامی و دستکم ۱۸ نفر از افراد جیش‌العدل در این درگیری‌ها کشته شدند. جیش العدل در بیانیه‌ای با تایید مرگ هجده نفر از اعضایش در درگیری‌ها مدعی شد بیش از دویست نیروی نظامی در حملات این گروه کشته و مجروح شدند.

وضعیت در شهرهای استان سیستان و بلوچستان در روز جمعه ۱۷ فرردین به شدت امنیتی است و ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های بلوچ از حضور گسترده نیروهای نظامی در خیابان‌های اطراف مسجد مکی زاهدان و بازرسی نمازگزاران حکایت دارند.

ویدیوهایی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است که گشت‌زنی هلی‌کوپترهای نظامی در آسمان مناطق شهرستان‌های راسک و سرباز و کوه های اطراف را نشان می‌دهد.

مولوی عبدالحمید، در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که مردم ایران خواهتن تغییرات عمیق هستند. او گفت باید حرف مردم شنیده شود و اصلاحات مورد نظر مردم باید انجام شود. زمانی مردم اصلاحات می‌خواستند اما اصلاح طلبان موفق نشدند و مردم از اصلاحات بریدند. مردم اکنون تغییرات عمیق می‌خواهند.

عبدالحمید در قسمت دیگری از صحبت‌های خود به سیاست‌های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی هم پرداخت و خاطرنشان کرد مردم به سیاست‌های داخلی و خارجی اعتراض دارند و حکومت در این عرصه هم باید با مخالفان صحبت بکند.

این روحانی برجسته اهل سنت همچنین به اوضاع بی ثبات اقتصادی ایران نیز اشاره کرد و گفت اقتصاد رها شده و نه دست مردم است و نه دست دولت و مشخص نیست این وضعیت به کجا برسد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021