تایید حکم زندان و شرکت در کلاس‌های فرقه درمانی بهاییان ایران

در آخرین روزهای سال همچنان جمهوری اسلامی با صدور احکام قضایی به آزار و فشار بر شهروندان بهایی ادامه می‌دهد. در خبر رسیده به ایران وایر، دادگاه تجدیدنظر استان خراسان شمالی حکم بدوی یک خانواده بهایی را در بجنورد تایید کرد.

در آخرین روزهای سال همچنان جمهوری اسلامی با صدور احکام قضایی به آزار و فشار بر شهروندان بهایی ادامه می‌دهد. در خبر رسیده به ایران وایر، دادگاه تجدیدنظر استان خراسان شمالی حکم بدوی یک خانواده بهایی را در بجنورد تایید کرد.

شعبه یک دادگاه انقلاب بجنورد درماه دی۱۴۰۲ شعله شهیدی (ثنائی) و دو پسر او به نام‌های فاران و شایان ثنائی را با اتهامات نظیر «فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به حبس، پرداخت جریمه نقدی و محرومیت اجتماعی محکوم کرد.

بر اساس رای صادره، فاران ثنائی به دو سال و شش ماه حبس تعزیری و ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی، شایان ثنائی را به دو سال و دو ماه حبس و ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی، و شعله شهیدی را به پرداخت ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

دادگاه هم‌چنین رای به مصادره کلیه اموال مضبوط از تفتیش منزل خانواده ثنائی مانند لپ تاب، موبایل و قاب عکس‌‌ها را صادر کرد.

حکم بدوی در دادگاه تجدیدنظر استان مورد بررسی مجدد قرار گرفت و احکام صادره برای فاران ثنائی و شایان ثنائی عینا تایید شد.

در ۲۲تیر۱۴۰۱ ماموران امنیتی به منزل و محل کار شعله شهیدی و پسرانش هجوم برده و پس از تفتیش دو محل وضبط لپ تاب، گوشی‌های همراه، کتب مذهبی و مقادیر زیادی از اجناس مغازه (فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی) هر سه تن را بازداشت کردند.

قابل توجه است که محل کسب خانم شهیدی و فرزندانش بارها از سوی ماموران اداره اطلاعات تفتیش شده است.

این سه شهروند بهایی پس از سه هفته بازداشت با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

قابل ذکر است که خانواده شهیدی از خانواده‌های قدیمی و مورد اعتماد مردم بجنورد هستند. خانواده شهیدی به دفعات مورد آزار و اذیت قرار گرفته‌اند. هوشمند ثنائی، همسر فقید شعله شهیدی هم سابقه بازداشت در شهر بجنورد دارد.

در خبر دیگری، دادگاه انقلاب سمنان در روز ۲۷اسفند یک شهروند بهایی به نام «شبنم تبیانیان» را به حبس و شرکت در کلاس فرقه درمانی محکوم کرد.

بر اساس رای صادره، شبنم تبیانیان به اتهام « تبلیغ علیه نظام از طریق فعالیت‌های آموزشی» به شش ماه حبس که قابل خرید به مبلغ ۲۴ میلیون تومان به نفع دولت و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم  شد.

همچنین دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی این شهروند بهایی را به شرکت در کلاس‌های «فرقه درمانی» در اداره تبلیغات اسلامی به مدت شش ماه محکوم کرد.

مجازات مذکور در حالی برای شبنم تبیانیان صادر شده که طبق اصل بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ‌کس را نمی‌توان به صرف داشتن عقیده‌ای مورد مواخذه قرار داد.

یادآوری می‌شود در مرداد۱۴۰۲ شبنم تبیانیان و یک شهروند بهایی دیگر به نام «انیسا فنائیان» در منازل شخصی خود در سمنان بازداشت شده و پس از چند روز با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

شبنم تبیانیان دارای کودک خردسال ۸ و ۱۲ ساله است.

یادآوری می‌شود که در روزهای گذشته، دادگاه انقلاب سمنان «انیسا فنائیان» را به شانزده سال حبس تعزیری، پانصد میلیون ریال جریمه نقدی، پانزده سال محرومیت از حقوق اجتماعی و دو سال ممنوعیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021