مولوی عبدالحمید: اعدام‌ها مردم ایران و کل دنیا را تکان داده است

روز چهارم اسفند ماه، همزمان با ادامه جمعه‌های اعتراضی زاهدان و جو امنیتی شهر، مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان از افزایش اعدام‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت که اعدام‌ها در ۴۵ سال گذشته نتیجه‌ای نداده و این اعدام‌ها مردم ایران و کل دنیا را تکان داده است.

امروز چهارم اسفند ماه، همزمان با ادامه جمعه‌های اعتراضی زاهدان و جو امنیتی شهر، مولوی عبدالحمید در خطبه‌های نماز جمعه زاهدان از افزایش اعدام‌ها ابراز نگرانی کرد و گفت که اعدام‌ها در ۴۵ سال گذشته نتیجه‌ای نداده و این اعدام‌ها مردم ایران و کل دنیا را تکان داده است.

آقای عبدالحمید تاکید کرد: «قرائت ما اسلام اعتدال و میانی است و بر اساس اعتقادات ما اعدام‌ها درست نیستند و برای کشور و مسئولان و خانواده‌ها تبعاتی دارند.»

این روحانی بلندپایه اهل سنت ایران با اشاره به اتهام “افساد فی‌الارض” برای متهمان گفت که در دوره حتی پیامبر اسلام اعدام به اندازه انگشتان یک دست بوده و آن هم مربوط به “قصاص” بوده است. عبدالحمید مثال آورد که پیامبر اسلام حتی افرادی که به دشمنان اطلاعات می‌دادند را اعدام نکرده است.

آقای عبدالحمید از مجبور کردن زندانیان به اعتراف هم انتقاد کرد و گفت که این کار “خلاف شرع و قانون اساسی” است.

او در قسمتی از صحبت‌های خود خاطرنشان کرد که مردم اهواز شکایت دارند که عرب‌ها را به خاطر عقیده بازداشت می‌کنند و این در حالی است که همه اقوامی که در ایران زندگی می‌کنند به وطن مشترک خود و تمامیت ارضی فکر می‌کنند. آقای عبدالحمید ملازهی به ویژه از اعدام‌ها برای مواد مخدر انتقاد کرد و گفت، این گونه مجرمان باید به صورت دیگری زندان و یا جریمه شوند.

او درباره عواقب و تبعات اعدام‌ها هم تاکید کرد که این همه اعدام که برای مواد مخدر انجام شده هیچ ثمره‌ای نداشته است و بسیاری از خانواده‌ها در سیستان و بلوچستان بی‌سرپرست شدند و فرزندان آنها از تحصیل عقب مانده‌اند و گدایی می‌کنند.

همزمان با برگزاری نماز جمعه، گزارش‌‌های منابع محلی از روز چهارم اسفند از حضور گسترده نیروهای امنیتی در اطراف مسجد مکی زاهدان و بازرسی از نمازگزاران حکایت دارند.

وب سایت «حال وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می‌دهد نوشته «این نیروها همانند جمعه های گذشته با استقرار در اطراف مصلی و مسجد مکی و خیابان های اطراف، فضای شهر زاهدان را امنیتی کرده‌اند. مبادی ورودی و خروجی شهر نیز کنترل می شود.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دیده‌بان حقوق بشر: رفتار جمهوری اسلامی با بهائیان «جنایت علیه بشریت» است

سازمان دیدبان حقوق بشر در گزارشی بی سابقه اعلام کرد آزار و سرکوب سیستماتیک چهل و پنج سالۀ جامعۀ بهائی توسط حکومت ایران، بر اساس قوانین کیفری بین‌المللی، مصداق جنایت علیه بشریت است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021