مولوی عبدالحمید: تبادل آتش به نفع هیچ ملت و دولتی نیست

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ دی، از حملات نظامی متقابل ایران و پاکستان به خاک یکدیگر انتقاد کرد و گفت تبادل آتش به نفع هیچ ملت و دولتی نیست. مولوی عبدالحمید با اشاره به کشته شدن کودکان و زنان بلوچ در حمله موشکی پاکستان به سراوان، ابراز امیدواری کرد که دو کشور مشکلات خود را با دیپلماسی حل کنند.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه ۲۹ دی، از حملات نظامی متقابل ایران و پاکستان به خاک یکدیگر انتقاد کرد و گفت تبادل آتش به نفع هیچ ملت و دولتی نیست.

مولوی عبدالحمید با اشاره به کشته شدن کودکان و زنان بلوچ در حمله موشکی پاکستان به سراوان، ابراز امیدواری کرد که دو کشور مشکلات خود را با دیپلماسی حل کنند.

خبرگزاری‌های حکومتی ایران در شامگاه ۲۶ دی‌ خبر دادند سپاه پاسداران با استفاده از موشک و پهپاد، «دو مقر گروه جیش‌العدل» را در خاک پاکستان هدف حمله قرار داده و آن‌ها را «منهدم» کرده است.

در مقابل، ارتش پاکستان بامداد پنج‌شنبه ۲۸ دی مواضعی را در خاک ایران و در نزدیکی مرز دو کشور هدف حملات هوایی قرار داد که به کشته شدن دست‌کم هفت زن و کودک انجامید.

مولوی عبدالحمید در سخنانش تاکید کرد که ایران و پاکستان رابطه حسنه طولانی‌مدتی با یکدیگر داشته‌اند و نباید در دام دیگران بیفتند.

او گفت ممکن است گروهی از مردم ناراضی پاکستان به ایران بیایند یا مردم ناراضی ایران به پاکستان بروند و وظیفه دولت‌ها است که به سخنان این افراد گوش دهند.

عبدالحمید در ادامه صحبت‌های خود به تشدید درگیری‌های منطقه هم اشاره کرد و هشدار داد که خاورمیانه در حال پیش‌روی به سوی جنگ است.

نماز جمعه روز ۲۹ دی زاهدان نیز مانند هفته‌های گذشته در میان جو شدید امنیتی برگزار شد و بر اساس گزارش حال‌وش، نیروهای نظامی همچون هفته‌های گذشته در اطراف مصلی و مسجد مکی و خیابان‌های منتهی به آن مستقر شده و با ایجاد ایست بازرسی اقدام به تفتیش بدنی نمازگزاران کردند.

حال‌وش همچنین ویدیوهایی را منتشر کرده که در آن مردم زاهدان پس از اقامه نماز جمعه در اعتراض به حملات موشکی سپاه پاسداران و ارتش پاکستان که منجر به کشته و مجروح شدن شهروندان بلوچ شد شعارهای اعتراضی سر دادند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021