بلاتکلیفی یک شهروند ارمنستان در زندان اوین

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، هاکوپ گوچومیان، شهروند ارمنستان، علیرغم گذشت بیش از چهارماه از تاریخ دستگیری، بصورت بلاتکلیف در زندان اوین، بسر می برد و از حقوق اولیه یک زندانی نیز محروم است.

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، هاکوپ گوچومیان، شهروند ارمنستان، علیرغم گذشت بیش از چهارماه از تاریخ دستگیری، بصورت بلاتکلیف در زندان اوین، بسر می برد و از حقوق اولیه یک زندانی نیز محروم است.

بنا بر گزارش‌ یک زن ایرانی‌تبار ارمنی به سازمان حقوق بشری ماده‌ ۱۸ خبر داده است که به همراه همسرش در مرداد ماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات ایران به‌طور خودسرانه دستگیر و بازداشت شده است.

الیسا شاهوردیان که به قید وثیقه دو میلیارد تومانی موقتا آزاد شده است به ماده ۱۸ گفت که همسرش هاکوپ گوچومیان همچنان در زندان و تحت بازجویی و فشار است.

طبق گزارش رسیده به ماده ۱۸، این زوج مسیحی که به همراه دو فرزند خود برای دیدار با خانواده و دوستان خود به ایران سفر کرده بودند، در ۲۴ مرداد ماه سال جاری زمانی که برای مهمانی شام به منزل یک زوج ایرانی در شهر پردیس واقع در شمال شرقی تهران دعوت بودند، با یورش ۱۲ نفر از مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شدند. ماموران ضمن تفتیش خانه، تعدادی کتاب مسیحی و وسایل شخصی را ضبط کردند.

سازمان حقوق بشری ماده ۱۸ می‌گوید که این شهروندان ارمنستانی بدون آنکه تفهیم اتهام شده و یا به وکیل دسترسی داشته باشند، هفته‌ها در سلول انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی بوده و تحت شکنجه‌های روانی شدید و بازجویی‌های متوالی قرار گرفته‌اند که هر بار بین دو تا پنج ساعت طول می‌کشید.

الیسا شاهوردیان فرزند رافی شاهوردیان، یک کشیش شناخته شده است که پیش از مهاجرت به ارمنستان، در فعالیت‌های مختلف کلیسای جماعت‌ربانی ایران فعال بوده است. با این وجود وی به ماده ۱۸ گفته است که او و شوهرش هیچ فعالیتی که توسط حکومت به عنوان «فعالیت غیرقانونی مسیحی» تلقی شود، انجام نداده ‌است.

بر اساس این گزارش؛ جمهوری اسلامی کلیساهای فارسی‌زبان را تعطیل کرده و با حمله به خانه‌های مسیحیان و کلیساهای خانگی، نوکیشان را مورد حمله و بازداشت قرار می‌دهد. در یکی از آخرین این موارد، آنوشاوان اودیان یکی دیگر از شهروندان مسیحی است که از اواخر شهریور ماه ۱۴۰۲ برای تحمل ده سال حبس به دلیل فعالیت مسالمت‌آمیز دینی، در اوین زندانی شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

پیام مولوی عبدالحمید به پزشکیان: ملت ایران از فشارها به ستوه آمده‌اند

مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان با انتشار پیامی پیروزی مسعود پزشکیان در انتخابات را تبریک گفت و از وی خواست به عهد و میثاقی که با مردم بسته است، پایبند بماند.

اخبار

نامزدهای ریاست جمهوری علیه اقلیت‌های مذهبی؛ کدام‌‌‌یک می‌تواند معجزه کند؟

اقلیت‌های دینی و مذهبی حلقه مهجور ادعاها و برنامه‌های کاندیداهای ریاست‌جمهوری هستند.

مسعود پزشکیان در روز ۲۳ خرداد بیانیه‌ای درباره لزوم حضور اقلیت‌ها در بدنه دولت و توجه بیشتر به حقوق آن‌ها منتشر کرد اما در همایش زنان حامی خودش گفت نمی‌تواند معجزه کند و از مردم می‌خواهد تا مشکلات را با هم حل کنند. چرا رفع تبعیض از اقلیت‌های دینی و مذهبی در ایران به معجزه می‌ماند؟ سهم رییس‌جمهوری در برطرف کردن این نگرانی چیست؟

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021