بازداشت یک نوکیش مسیحی توسط نیروهای اطلاعات در دزفول

اسماعیل نریمان‌پور، نوکیش مسیحی، روز یکشنبه سوم دی‌ماه توسط ماموران ستاد خبری وزارت اطلاعات در شهر دزفول بازداشت شده است.

اسماعیل نریمان‌پور، نوکیش مسیحی، روز یکشنبه سوم دی‌ماه توسط ماموران ستاد خبری وزارت اطلاعات در شهر دزفول بازداشت شده است.

سایت «محبت نیوز» که اخبار مسیحیان ایران را منتشر می‌کند، روز ۵ دی از قول یک منبع مطلع نوشت: «حوالی ساعت شش بعد از ظهر ماموران امنیتی به خانه اسماعیل ریختند و بدون نشان دادن حکم شروع به تفتیش خانه کردند…تعدادی محدود کتاب الهیاتی مسیحی پیدا کردند. اسماعیل را بازداشت، و لپ‌تاپ و گوشی تلفن همراه وی را نیز مصادره کرده و با خود بردند.»

اسماعیل نریمان‌‌پور، روز بعد از بازداشت، دوشنبه ۴ دی ماه در یک تماس تلفنی کوتاه با خانواده از انتقالش به زندان مرکزی اهواز خبر داده است.

اسماعیل نریمان‌ پور که عضو «کلیسای پیام رهایی» است پیش از این نیز بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت را دارد.

آقای نریمان‌پور در فروردین ماه سال ۱۴۰۰، به همراه چند نوکیش مسیحی دیگر از جمله محمد علی ترابی، علیرضا ورک شاه و حجت لطفی خلف دستگیر و پس از بازجویی و تفتیش عقاید، به‌طور موقت و با قید تعهد برای عدم فعالیت مسیحی، آزاد شد.

شعبه چهارم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب دزفول در نهایت در آذرماه ۱۴۰۰، حکم منع تعقیب، نوکیشان مسیحی این شهر از جمله اسماعیل نریمان‌پور را صادر کرد.

چهار سازمان مسیحی در بهمن ماه سال گذشته گزارشی را درباره وضعیت مسیحیان ایران منتشر و در آن تاکید کرده بودند بر خلاف ادعاهای جمهوری اسلامی، در ایران آزادی مذهبی وجود ندارد.

در این گزارش که توسط سازمان «ماده ۱۸» و سه سازمان دیگر «درهای باز»، «سی‌اس‌دبلیو» و «ام‌ای‌سی» منتشر شد آمده بود که تعدادی از مسیحیان «فقط به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز دینی خود با آزار،‌ بازداشت و زندان رو‌به‌رو شده‌اند.»

پیش از این سازمان «درهای باز» هشدار داده بود این نگرانی وجود دارد که با روی کار آمدن «ابراهیم رئیسی»، به‌عنوان رئیس دولت، و تغییرات در برخی از مواد قانون مجازات اسلامی، وضعیت مسیحیان ایران وخیم‌تر شود.

بر اساس گزارش این سازمان، جمهوری اسلامی ایران در زمینه مسیحیت‌ستیزی، در بین ۱۰ کشور نخست جهان قرار دارد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021