یورش ماموران به مراسم پاگشای یک خانواده بهایی در یزد

بنا به گزارش رسیده، در پی تشدید آزار و اذیت شهروندان بهایی، پنجشنبه ۲۳آذر۱۴۰۲ ماموران وزارت اطلاعات در شهر یزد به منزل یک شهروند بهایی که برای پسر و عروسش میهمانی بعد از عروسی (مراسم پاگشا) گرفته بود، هجوم بردند. ماموران پس از تفتیش منزل و ایجاد رعب و هراس برای حاضرین و حضور اورژانس، محل را ترک کردند.

بنا به گزارش رسیده، در پی تشدید آزار و اذیت شهروندان بهایی، پنجشنبه ۲۳آذر۱۴۰۲ ماموران وزارت اطلاعات در شهر یزد به منزل یک شهروند بهایی که برای پسر و عروسش میهمانی بعد از عروسی (مراسم پاگشا) گرفته بود، هجوم بردند. ماموران پس از تفتیش منزل و ایجاد رعب و هراس برای حاضرین و حضور اورژانس، محل را ترک کردند.

ساعت ۹ شب پنجشنبه ۲۳آذر، حدود بیست مامور (زن- مرد) از اداره اطلاعات یزد به طرز وحشیانه‌ای با شکستن در منزل توسط دیلم به منزل «محمود اقدسی»، شهروند بهایی ساکن یزد وارد شده و بدون ارایه حکم، شروع به تفتیش می‌کنند. پس از مدتی با اصرار آقای اقدسی، مامور تفتیش برگه‌ای را بدون سر برگ قضایی که نام محمود اقدسی و همسرش، سهیلا اسلامی در آن قید بوده، نشان می‌دهند.

قابل ذکر است در زمان حمله ماموران به منزل آقای اقدسی، این شهروند بهایی به میمنت ازدواج پسرش، میلاد اقدسی با سامیه قلی نژاد میهمانی پاگشا ترتیب داده بوده که حدود سی نفر از نزدیکان خانواده شامل کودکان خردسال و افراد مسن در آن شرکت داشتند.

ماموران پس از این‌که به قفل منزل خسارت وارد کردند در هنگام تفتیش هم با به ریختن منزل و پرت کردن مبل‌ها، به وسایل داخل منزل هم خساراتی وارد آوردند.

در ابتدای ورود ماموران به دلیل ورود خشن و عدم ارایه حکم، از منزل آقای اقدسی با ۱۱۰ تماس می‌گیرند ولی علی‌رغم حضور نیروی انتظامی در محل اجازه مداخله به آنها داده نشده و نیروی انتظامی محل را ترک می‌کنند.

ماموران امنیتی حدود ۲ ساعت در فضایی متشنج و خفقان آور به تفتیش منزل پرداخته و لوازم الکتریکی، کتب مذهبی، دستنوشته‌های شخصی و زیورالات سهیلا اسلامی (همسر محمود اقدسی) را بدون ارائه‌ی رسید مشخص از تک تک لوازم ضبط می‌کنند.

بعد از پایان تفتیش، مجددا از منزل آقای اقدسی با ۱۱۰ تماس گرفته شد ولی باز هم اقدامی از طرف پلیس انجام نمی‌گیرد.

به خاطر فضای ملتهب و خشنی که در منزل به وجود می‌آید کودکان خردسال ترسیده و گریه می‌کنند. هم‌چنین چند تن از مهمانان دچار شوک عصبی و بالا رفتن فشار خون شده که موجب حضور اورژانس در محل می‌شود.

هم‌زمان تعدادی از ماموران اداره اطلاعات که در خارج از منزل مستقر شده بودند با مراجعه به مغازه‌های اطراف منزل آقای اقدسی، حافظه کلیه دوربین‌های مدار بسته را به این بهانه که مساله امنیتی است، پاک می‌کنند.

پس از پایان تفتیش، ماموران با لحنی تهدیدآمیز به میلاد اقدسی می‌گویند که تا زمانی از خطوط قرمز تخطی می‌کنی برای تو، خانواده و جامعه‌تان وضعیت به همین منوال خواهد بود و برخورد خواهد شد.

ماموران مشخص نکردند که منظورشان از خطوط قرمز چیست!

لازم به ذکر است میلاد اقدسی (داماد) در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ به صورت تلفنی به همراه ۹ تن دیگر از بهاییان یزد به اداره اطلاعات احضار شدند. این شهروندان پس از بازجویی همراه با تهدید آزاد شده ولی گوشی همراه ایشان ضبط شد.

سامیه قلی نژاد (تازه عروس) در سال گذشته مدتی بازداشت بوده و محکوم به پرداخت جریمه نقدی است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021