نسرین ستوده: نقض حقوق بهائیان صلح و امنیت را به خطر می‌اندازد

نسرین ستوده٬ سیاسی سابق و وکیل سرشناس٬ در نشست روز جهانی حقوق‌بشر در ماینز آلمان خطاب به حاضران در این جلسه در خصوص شدت گرفتن نقض حقوق بهائیان در ایران هشدار داد. این وکیل و فعال حقوق بشر هشدار داد: «نقض حقوق بهائیان در ایران می‌توانند در آینده صلح و امنیت بین‌المللی را هم در منطقه و هم در دیگر نقاط جهان به خطر بی‌اندازند.»

نسرین ستوده٬ سیاسی سابق و وکیل سرشناس٬ در نشست روز جهانی حقوق‌بشر در ماینز آلمان خطاب به حاضران در این جلسه در خصوص شدت گرفتن نقض حقوق بهائیان در ایران هشدار داد.

این وکیل و فعال حقوق بشر هشدار داد: «نقض حقوق بهائیان در ایران می‌توانند در آینده صلح و امنیت بین‌المللی را هم در منطقه و هم در دیگر نقاط جهان به خطر بی‌اندازند.»

به گفته خانم ستوده در ماه‌های اخیر تجاوز به حقوق شهروندی بهائیان افزایش یافته است.

نشست روز جهانی حقوق‌بشر در ماینز آلمان با ابتکار گروهی از فعالان حقوق‌بشر و با حضور آسیب‌دیدگان چشمی و جسمی، زندانیان سیاسی سابق، گروه‌های حقوق‌بشری مخالف مجازات اعدام و جمعی از ایرانیان ساکن فرانکفورت و ماینس، روز یکشنبه ۱۹آذر۱۴۰۲ برگزار شد.

در این نشست، نسرین ستوده از تهران به‌صورت آنلاین حضور داشت و در کنار حاضران، این روز را گرامی داشت.

نسرین ستوده در ادامه با اشاره به حمله ماموران امنیتی به منازل شهروندان بهائی افزود: «ماموران امنیتی گذشته از به سرقت بردن اموال ارزشمند این شهروندان اسناد مالکیت و اسناد هویتی آن‌ها را نیز ضبط کرده‌اند.»

او افزود: «در هفته‌های اخیر که در جریان خاکسپاری آرمیتا گراوند٬ دختر نوجوانی که به دلیل «حجاب اجباری» جان خود را از دست داد٬ بازداشت شده بودم مجددا با مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی همبند شده بودم. آن‌ها در ده ۶۰ و ۷۰ عمر خود مجددا به ده سال دیگر زندان محکوم شدند.»

اشاره نسرین ستوده به بازداشت او، «منظر ضرابی»، مادر دادخواه ۴ قربانی سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی به دست سپاه و ده‌ها شهروند دیگر در مراسم خاکسپاری «آرمیتا گراوند» است.

خانم ستوده مدتی بعد از این بازداشت به زندان قرچک منتقل شد و همان موقع در نامه‌ای از این زندان، بر مقاومت در مقابل مامورانی که از آن‌ها می‌خواستند حجاب بر سر کنند، توسط خود و دیگر زنانی که با او در مراسم خاکسپاری آرمیتا بازداشت شده بودند تاکید کرد و نوشت: «حیاط دادسرای اوین را زنانه کرده بودیم.»

آرمیتا دختر ۱۶ ساله‌ای بود که در پی سر نکردن حجاب اجباری، در مترو «شهدا» در تهران به کما رفت و مدتی بعد در بیمارستان «فجر» نیروی هوایی جان باخت. پیش‌از این منابعی به ایران‌وایر گفته بودند که آرمیتا که مقنعه به سر نداشته بعد از درگیری با یک زن آتش‌به‌اختیار، سرش به بدنه مترو برخورد کرده و به کما رفته بود.

مهوش ثابت و فریبا کمال‌آبادی، دو زندانی بهایی زن هستند که حکم ۱۰ سال زندان خود در زندان اوین را می‌گذرانند. آن‌ها هم‌اکنون در اعتراض به «رویکرد ویرانگر حکومت»، همراه با نرگس محمدی و دو زندانی بهایی دیگر به نام‌های «مهوش عدالتی» و «سپیده کشاورز»، در این زندان دست به اعتصاب غذای سه روزه زدند.

این وکیل سرشناس ایرانی  در ادامه سخنرانی خود در جمع مدافعان حقوق‌بشر در ماینس آلمان گفت: «این احکام ظالمانه است و ظلم مثل آب آلوده به زندگی همه ما وارد می‌شود. ما قطعا در مقابل چنین ظلمی به هموطنان بهائی‌مان ساکت نمی‌مانیم به ویژه که آن‌ها  به تمامی وظیفه شهروندی خودشان از جمله پرداخت مالیات عمل می‌کنند پس باید از حقوق شهروندی شایسته و کاملی برخوردار باشند.»

خانم ستوده در پایان تاکید کرد: «خواسته ما پایان یافتن تبعیض علیه هموطنان بهائی‌مان و آزادی همه زندانیان سیاسی از جمله زندانیان بهائی است و باید به آزارها علیه شهروندان بهائی پایان بدهند.»

او همچنین افزود: «ما هرگز هیچ یک از موارد نقض حقوق‌بشر را نمی‌توانیم در زندگی روزمره خود نادیده بگیریم.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021