بازداشت دو روحانی کُرد توسط نیروهای اطلاعات در بوکان

در ادامه فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دو روحانی کُرد توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

در ادامه فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دو روحانی کُرد توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

آژانس خبررسانی کردستان، کردپا، روز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ گزارش کرد «ماموستا حسن امینی»، امام جمعه روستای «ملالر» از توابع بوکان و «ماموستا محی‌الدین محمدزاده» امام جمعه روستای «نوبار» از توابع همین شهرستان به دست نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

به نوشته کردپا بازداشت این افراد بدون حکم قضایی صورت گرفته و پیگیری‌های خانواده این دو ماموستا جهت اطلاع از سرنوشت آنها تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

از این دو نفر، ماموستا محی‌الدین محمدزاده پیشتر امام جمعه روستایی در شهرستان دیواندره بود که در دی‌ماه ١٣٩٣ با حکم مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور محکوم به ترک امامت و اخراج از آن روستا شده بود.

پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، فشار حکومت جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت در استان‌های کردنشین و نیز سیستان و بلوچستان افزایش چشمگیری یافته و تاکنون شماری از این روحانیون به دلایل سیاسی دستگیر و با احکام زندان روبرو شده‌اند.

در یکی از آخرین موارد از این اقدامات، در روز ۷ آذر ماه امسال، «ماموستا حسین علیمرادی»، مدیر مدرسه علوم دینی «ابراهیم خلیل الله» سنندج، توسط دادگاه ویژه روحانیت همدان به شانزده ماه حبس محکوم شد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021