بازداشت دو روحانی کُرد توسط نیروهای اطلاعات در بوکان

در ادامه فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دو روحانی کُرد توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

در ادامه فشار نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دو روحانی کُرد توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهرستان بوکان استان آذربایجان غربی بازداشت شدند.

آژانس خبررسانی کردستان، کردپا، روز شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ گزارش کرد «ماموستا حسن امینی»، امام جمعه روستای «ملالر» از توابع بوکان و «ماموستا محی‌الدین محمدزاده» امام جمعه روستای «نوبار» از توابع همین شهرستان به دست نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

به نوشته کردپا بازداشت این افراد بدون حکم قضایی صورت گرفته و پیگیری‌های خانواده این دو ماموستا جهت اطلاع از سرنوشت آنها تاکنون بی‌نتیجه بوده است.

از این دو نفر، ماموستا محی‌الدین محمدزاده پیشتر امام جمعه روستایی در شهرستان دیواندره بود که در دی‌ماه ١٣٩٣ با حکم مرکز بزرگ اسلامی غرب کشور محکوم به ترک امامت و اخراج از آن روستا شده بود.

پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، فشار حکومت جمهوری اسلامی بر روحانیون اهل سنت در استان‌های کردنشین و نیز سیستان و بلوچستان افزایش چشمگیری یافته و تاکنون شماری از این روحانیون به دلایل سیاسی دستگیر و با احکام زندان روبرو شده‌اند.

در یکی از آخرین موارد از این اقدامات، در روز ۷ آذر ماه امسال، «ماموستا حسین علیمرادی»، مدیر مدرسه علوم دینی «ابراهیم خلیل الله» سنندج، توسط دادگاه ویژه روحانیت همدان به شانزده ماه حبس محکوم شد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بهاییان در هفته سوم اردیبهشت: افزایش چشم‌گیر احضار و بازداشت زنان بهایی

طی هفته‌های اخیر، موج حملات به زنان بهایی در سراسر ایران شدت گرفته است. ده‌ها زن با احضار به دادگاه و روبه‌رو شدن با اتهامات کیفری بی‌اساس که منجر به سال‌ها زندان می‌شود، از خانواده‌های خود جدا شده و در معرض بی‌رحمی و خشونت سیستم قضایی ایران قرار گرفته‌اند. از اواسط اسفند‌ماه، از مجموع ۸۵ نفر از بهاییانی که به دادگاه احضار یا زندانی شده‌اند، ۶۵ نفر، یعنی حدود سه چهارم آن‌ها زن بوده‌اند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021