انتقال شش شهروند بهایی ساکن کرج به زندان اوین

خبرگزاری حقوق بشری هرانا، روز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ از انتقال شش شهروند بهایی ساکن کرج به زندان اوین در تهران خبر داد. هرانا هویت این زندانیان را بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی و رضا یزدی اعلام و نوشته است یک ماه از بازداشت آنها در کرج می‌گذرد.

خبرگزاری حقوق بشری هرانا، روز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ از انتقال شش شهروند بهایی ساکن کرج به زندان اوین در تهران خبر داد.

هرانا هویت این زندانیان را بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی و رضا یزدی اعلام و نوشته است یک ماه از بازداشت آنها در کرج می‌گذرد.

به نوشته ارگان فعالان حقوق بشر در ایران، این شش تن روز ۱۶ آبان به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام، اقدام علیه امنیت ملی و عضویت در گروه های مخالف نظام» در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شهریار تفهیم اتهام شدند.

هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت که «آقای طائفی از بیماری تیروئید رنج می برد و نیازمند مصرف دارو است» و اضافه کرد که ماموران از تحویل دارو به وی ممانعت کرده‌اند.

در خبری دیگر مربوط به بهاییان ایران، پنجشنبه شانزدهم آذرماه، پنج شهروند بهایی ساکن همدان به نام‌های زرین دخت احدزاده، ژاله رضایی، فریده ایوبی، نورا ایوبی، عاطفه زاهدی و ندا محبی با قرار تامین از زندان آزاد شدند.

این شهروندان نیز در تاریخ شانزدهم آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات همدان منتقل شدند.

منابع غیررسمی می‌گویند بیش از ۳۰۰ هزار شهروند بهائی در ایران زندگی می‌کنند، اما قانون اساسی جمهوری اسلامی تنها ادیان اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت می‌شناسد.

جامعه جهانی بهائی، ۱۳ آذر ماه امسال با انتشار بیانیه‌ای به شرح «روش‌های جدید و بسیار خشن‌تری که جمهوری اسلامی برای سرکوب بهائیان استفاده می‌کند» پرداخته و با ابراز نگرانی عمیق از این شرایط نوشته بود «تغییر در نحوه رفتار حکومت ایران با بهائیان، نشانگر افزایش و تشدید سیاست سرکوب سیستماتیک علیه این جامعه است.»

جامعه جهانی بهائی در بیانیه خود با نگرانی از تغییر روش‌های حکومت برای سرکوب جامعه بهائی نوشته بود: «بهائیان از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۳۵۷ مورد سرکوب بوده‌اند، بیش از ۲۰۰ بهائی اعدام شده‌اند و امروز بهائیان در تمامی حوزه‌های زندگی مورد ستم قرار دارند.»

این بیانیه تاکید کرده بود که این موارد شدیدتر و خشونت رو به افزایش سرکوب‌های جدید، زنان و سالمندان را بیش از دیگران مورد هدف قرار داده و منجر به بستری شدن در بیمارستان و جدایی‌های دردناک مادران از فرزندانشان شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تعطیلی جشن سده کرمان به بهانه احترام به کشته‌ شدگان

«جشن سده» کرمان که به روایت‌های بسیاری، بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشن سده در ایران است، به بهانه حمله مرگبار در سال‌روز کشته شدن «قاسم سلیمانی»، فرمانده کشته شده نیروی «قدس» سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به صورت نیمه‌تعطیل و بسیار محدود برگزار شد تا یک سناریوی قدیمی در ذهن‌ها مرور شود؛ فشار نیروهای افراطی در سرکوب جشن‌های ملی ایرانی و فشار آوردن برای تزریق مراسم خودساخته جدید به ذهن مردم.

اخبار

۶ ماه بی‌خبری از مولوی نقشبندی؛ گروگان‌گیری پدر برای تسلیم‌‌ شدن پسر؟

مولوی «فتحی محمد نقشبندی»، امام جمعه اهل سنت راسک و روحانی منتقد جمهوری اسلامی، از ۲۹ مرداد ۱۴۰۲ در بازداشت است. ۱۰ روز پیش رسانه‌های حقوق‌بشری بلوچ از احتمال مرگ او در اثر شکنجه نیروهای امنیتی خبر دادند. با افزایش نگرانی‌ها و واکنش افکار عمومی بلوچستان، تصاویری از ملاقات چند روحانی بلوچ با او در زندان «وکیل‌آباد» مشهد منتشر شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021