خطر دیپورت برای فرید هوشمند، بهایی پناهنده از ترکیه

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌وایر، «فرید هوشمند»، شهروند بهایی که در ترکیه پناهنده بود، پرونده درخواستش در دادگاه رد شده و خطر دیپورت او به ایران وجود دارد. فرید هوشمند از ۷ سال پیش در ترکیه پناهنده است. او در ماه‌های گذشته به‌دلیل ناآشنایی مامور اداره مهاجرت با آیین بهایی و شرایط دشوار زندگی بهاییان در ایران بازداشت، و در خطر دیپورت قرار گرفته است. برگرداندن او به ایران می‌تواند منجر به دستگیری و شکنجه او به‌عنوان فردی بهایی شود.

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌وایر، «فرید هوشمند»، شهروند بهایی که در ترکیه پناهنده بود، پرونده درخواستش در دادگاه رد شده و خطر دیپورت او به ایران وجود دارد.

فرید هوشمند از ۷ سال پیش در ترکیه پناهنده است. او در ماه‌های گذشته به‌دلیل ناآشنایی مامور اداره مهاجرت با آیین بهایی و شرایط دشوار زندگی بهاییان در ایران بازداشت، و در خطر دیپورت قرار گرفته است. برگرداندن او به ایران می‌تواند منجر به دستگیری و شکنجه او به‌عنوان فردی بهایی شود.

پناهجویان در ترکیه پس از رد درخواست پناهندگی، فرصت دارند تا به رای اداره مهاجرت اعتراض بدهند و پرونده‌شان در دادگاه شهر، بررسی مجدد شود. فرید هم به رای صادره اعتراض داد، ولی چون توان مالی نداشت، دادگاه برای او وکیل تسخیری گرفت. در همین پروسه دادگاه اعتراض او را رد کرد.

پس از رای دادگاه، اداره مهاجرت استان اردو در ۱۶مارچ۲۰۲۳ درخواست حمایت بین‌المللی فرید هوشمند را رد کرد و تصمیم به اخراج متقاضی از خاک ترکیه گرفت.

این اتفاق در روزی افتاد که فرید موفق شده بود تا از طریق آشنایانش در کشور استرالیا، ویزای بشردوستانه برای آن کشور دریافت کند و در صورت عدم بازداشت، می‌توانست به استرالیا مهاجرت کند.

دستگیری و دیپورت پناهجویان ایرانی در ماه‌های اخیر سبب افزایش نگرانی از وضعیت پناهجویان در ترکیه شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اخبار

بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021