بازداشت ۴ عضو شورای مشورتی فعالان مدنی یارسان

شبکه حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲، از بازداشت ۴ عضو شورای مشورتی فعالان مدنی یارسان در شهر دالاهو استان کرمانشاه خبر داد. بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری، سید امین عباسی، خیرالله حق‌جویان، پاکزاد طاهری و نوشاد طاهری از اعضای مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در ایست بازرسی «پاتاق» شهر دالاهو دستگیر شده‌اند.

شبکه حقوق بشر کردستان، روز جمعه ۱۹ آبان ۱۴۰۲، از بازداشت ۴ عضو شورای مشورتی فعالان مدنی یارسان در شهر دالاهو استان کرمانشاه خبر داد.

بر اساس گزارش این نهاد حقوق بشری، سید امین عباسی، خیرالله حق‌جویان، پاکزاد طاهری و نوشاد طاهری از اعضای مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در ایست بازرسی «پاتاق» شهر دالاهو دستگیر شده‌اند.

این چهار فعال مدنی یارسان از شهرهای کرمانشاه و صحنه برای دیدار با سیاوش حیاتی، زندانی سیاسی و سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان به قصرشیرین سفر کرده بودند  که در راه بازگشت به کرمانشاه بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

سیاوش حیاتی، سخنگوی مجمع مشورتی فعالان مدنی و دبیر جبهه متحد کُرد است که روز گذشته، ۱۸ آبان ۱۴۰۲، از زندان دیزل آباد کرمانشاه به مرخصی اعزام شده بود.

آقای حیاتی، روز ٢٣ اردیبهشت ماه سال جاری، جهت اجرای حکم یک سال زندان خود، بازداشت و به زندان منتقل شده بود.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، این چهار شهروند پس از ساعاتی بازداشت و بازجویی آزاد شده‌اند.

آمار رسمی و دقیقی از جمعیت جامعه یارسان ایران در دست نیست اما منابع داخلی خود اقلیت یارسان، جمعیت‌شان را تا ۳ میلیون نفر تخمین زده است.

پیروان آیین یارسان از آن رو که جزو اقلیت‌های رسمی در قانون اساسی جمهوری اسلامی به حساب نمی‌آیند با محدودیت‌های فراوانی مواجه‌ بوده و از حقوق شهروندی مانند استخدام در ادارات دولتی، نمایندگی در مجلس و پستهای کلیدی، تحصیل در مدارج عالی و … محروم هستند.

در سالهای پس از انقلاب، هویت دینی و آیینی ایشان نفی شده و سرکوب پیروان این آیین به صور مختلف، از جمله گسترش نفرت‌پراکنی علیه ایشان در رسانه‌های رسمی، رخ داده است.

در سال ۱۳۹۲، تعدادی از  شهروندان یارسانان در مقابل مجلس شورای اسلامی برای پیگیری حقوق‌شان دست به خودسوزی زدند. انی خودسوزی‌های اعتراضی در شهرهای همدان و قروه نیز مشاهده شد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دختر مهوش ثابت: محرومیت مادرم از تماس تلفنی نهایت بی‌عدالتی است

«مهوش ثابت»، زندانی عقیدتی، پس از انتشار نامه‌ای از زندان اوین، از حق تماس تلفنی محروم شد.

«نگار ثابت»، دختر مهوش ثابت، روز ۵آذر۱۴۰۲ به «ایران‌وایر» گفت که مادرش را به‌دلیل نامه‌ای که در زندان نوشته است، تنبیه کرده‌‌ و او را از حق تماس تلفنی محروم کرده‌اند.

نگار ثابت گفت: «این نهایت بی‌عدالتی است که مادرم را به‌خاطر دلنوشته‌ای از وقایع چهل سال زندگیش، مورد تنبیه و جریمه قرار بگیرد آن هم در داخل زندان! از بچگی به ما گفته‌اند که بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ولی ظاهرا برای مادرم هست.»

اخبار

بهروز فرزندی؛ جانباز جنگ ایران و عراق به خاطر اعتقاداتش زندانی است

بهروز فرزندی، شهروند ۵۷ ساله ایرانی از جمله بهاییان صدمه دیده در جنگ است. او بیش از دو سال از عمر خود را در اسارت گذرانده است و به دلیل آسیب‌های وارده در جنگ، به عنوان «جانباز» شناخته می‌شود اما در حال حاضربه دلیل پیروی از آیین بهایی، در زندان شیراز به سر می‌برد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021