انتقال ۱۰ شهروند بهایی به بند عمومی زندان اوین

بر اساس خبر رسیده به ایران‌وایر، کیوان رحیمیان، روانشناس بهایی به همراه ۹ عضو یک خانواده بهایی که در مرداد ماه امسال بازداشت شده بودند، از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ عمومی این زندان منتقل شده‌اند.

بر اساس خبر رسیده به ایران‌وایر، کیوان رحیمیان، روانشناس بهایی به همراه ۹ عضو یک خانواده بهایی که در مرداد ماه امسال بازداشت شده بودند، از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ عمومی این زندان منتقل شده‌اند.

بند ۲۰۹ زندان اوین یکی از بدنام‌ترین بازداشتگاه‌های ایران است که تحت کنترل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی قرار دارد.

۹ نفر از ۱۰ شهروند بهایی که روز ۱۵ آبان ۱۴۰۲، به بند عمومی زندان اوین منتقل شده‌اند اعضای یک خانواده داردخانه‌دار بهایی هستند که خبر بازداشت آن‌ها در ۲۲ مردادماه امسال در بیانیه‌ای توسط وزارت اطلاعات منتشر شد.

وزارت اطلاعات در بیانیه مزبور بدون نام بردن از این شهروندان بهایی و بدون ارایه هیچ مستندی آن‌ها را به «قاچاق و احتکار دارو، تقلب در داروهای مسافرتی، پولشویی و فرار مالیاتی» متهم و اعلام کرده بود ۴۰ باب داروخانه و انبار را در این ارتباط توقیف کرده است.

کیوان رحیمیان، دیگر شهروند منتقل شده به بند عمومی زندان اوین هم یک مترجم و روانشناس بهایی است که روز ۲۷ تیر ۱۴۰۲، در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تا مدت‌ها پس از دستگیری از تماس تلفنی و ملاقات محروم بود.

آقای رحیمیان پیش از دستگیری اخیر،  یک دوره محکومیت پنج ساله را به خاطر تدریس روان‌شناسی در «موسسه آموزش عالی بهاییان ایران» (BIHE)  گذرانده بود.

گفتنی است که پدر کیوان رحیمیان در سال ۱۳۶۳ توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی دستگیر و به اتهام پیروی از آیین بهاییت اعدام شد. روایت ظلم های رفته بر خانواده رحیمیان در فیلمی ساخته مازیار بهاری با نام «شمعی روشن کن» مستند شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دختر مهوش ثابت: محرومیت مادرم از تماس تلفنی نهایت بی‌عدالتی است

«مهوش ثابت»، زندانی عقیدتی، پس از انتشار نامه‌ای از زندان اوین، از حق تماس تلفنی محروم شد.

«نگار ثابت»، دختر مهوش ثابت، روز ۵آذر۱۴۰۲ به «ایران‌وایر» گفت که مادرش را به‌دلیل نامه‌ای که در زندان نوشته است، تنبیه کرده‌‌ و او را از حق تماس تلفنی محروم کرده‌اند.

نگار ثابت گفت: «این نهایت بی‌عدالتی است که مادرم را به‌خاطر دلنوشته‌ای از وقایع چهل سال زندگیش، مورد تنبیه و جریمه قرار بگیرد آن هم در داخل زندان! از بچگی به ما گفته‌اند که بالاتر از سیاهی رنگی نیست، ولی ظاهرا برای مادرم هست.»

اخبار

بهروز فرزندی؛ جانباز جنگ ایران و عراق به خاطر اعتقاداتش زندانی است

بهروز فرزندی، شهروند ۵۷ ساله ایرانی از جمله بهاییان صدمه دیده در جنگ است. او بیش از دو سال از عمر خود را در اسارت گذرانده است و به دلیل آسیب‌های وارده در جنگ، به عنوان «جانباز» شناخته می‌شود اما در حال حاضربه دلیل پیروی از آیین بهایی، در زندان شیراز به سر می‌برد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021