انتقال ۱۰ شهروند بهایی به بند عمومی زندان اوین

بر اساس خبر رسیده به ایران‌وایر، کیوان رحیمیان، روانشناس بهایی به همراه ۹ عضو یک خانواده بهایی که در مرداد ماه امسال بازداشت شده بودند، از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ عمومی این زندان منتقل شده‌اند.

بر اساس خبر رسیده به ایران‌وایر، کیوان رحیمیان، روانشناس بهایی به همراه ۹ عضو یک خانواده بهایی که در مرداد ماه امسال بازداشت شده بودند، از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند ۴ عمومی این زندان منتقل شده‌اند.

بند ۲۰۹ زندان اوین یکی از بدنام‌ترین بازداشتگاه‌های ایران است که تحت کنترل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی قرار دارد.

۹ نفر از ۱۰ شهروند بهایی که روز ۱۵ آبان ۱۴۰۲، به بند عمومی زندان اوین منتقل شده‌اند اعضای یک خانواده داردخانه‌دار بهایی هستند که خبر بازداشت آن‌ها در ۲۲ مردادماه امسال در بیانیه‌ای توسط وزارت اطلاعات منتشر شد.

وزارت اطلاعات در بیانیه مزبور بدون نام بردن از این شهروندان بهایی و بدون ارایه هیچ مستندی آن‌ها را به «قاچاق و احتکار دارو، تقلب در داروهای مسافرتی، پولشویی و فرار مالیاتی» متهم و اعلام کرده بود ۴۰ باب داروخانه و انبار را در این ارتباط توقیف کرده است.

کیوان رحیمیان، دیگر شهروند منتقل شده به بند عمومی زندان اوین هم یک مترجم و روانشناس بهایی است که روز ۲۷ تیر ۱۴۰۲، در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و تا مدت‌ها پس از دستگیری از تماس تلفنی و ملاقات محروم بود.

آقای رحیمیان پیش از دستگیری اخیر،  یک دوره محکومیت پنج ساله را به خاطر تدریس روان‌شناسی در «موسسه آموزش عالی بهاییان ایران» (BIHE)  گذرانده بود.

گفتنی است که پدر کیوان رحیمیان در سال ۱۳۶۳ توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی دستگیر و به اتهام پیروی از آیین بهاییت اعدام شد. روایت ظلم های رفته بر خانواده رحیمیان در فیلمی ساخته مازیار بهاری با نام «شمعی روشن کن» مستند شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021