بهاییان در تیر ۱۴۰۲؛ ۱۲۳ سال حبس، ۵میلیارد و ۲۹۸میلیون تومان جریمه

تیر سال جاری، یکی از سخت‌ترین ماه‌ها در سال‌های گذشته برای شهروندان بهایی ساکن ایران بود. ممانعت از خاک‌سپاری متوفیان در آرامستان بهاییان که از ابتدای سال جاری شروع شده، همچنان ادامه دارد. پیکرهای متوفیان بهایی پس از روزها و گاهی هفته‌ها نگهداری در سردخانه بهشت زهرا، توسط ماموران، بدون اطلاع خانواده‌ متوفی و انجام هرگونه مراسم مذهبی و غسل، در محل قبرهای جمعی اعدام‌شدگان دهه ۶۰ دفن شدند.

کیان ثابتی:

تیر سال جاری، یکی از سخت‌ترین ماه‌ها در سال‌های گذشته برای شهروندان بهایی ساکن ایران بود. ممانعت از خاک‌سپاری متوفیان در آرامستان بهاییان که از ابتدای سال جاری شروع شده، همچنان ادامه دارد. پیکرهای متوفیان بهایی پس از روزها و گاهی هفته‌ها نگهداری در سردخانه بهشت زهرا، توسط ماموران، بدون اطلاع خانواده‌ متوفی و انجام هرگونه مراسم مذهبی و غسل، در محل قبرهای جمعی اعدام‌شدگان دهه ۶۰ دفن شدند. 

«کاظم صدیقی»، خطیب نماز جمعه تهران، در روز عید غدیر از تریبون نماز جمعه به بهاییان حمله کرد، و موضوع کشف حجاب را به بهاییان نسبت داد. صدیقی، بانوانی را که حجاب اختیاری دارند، بهایی نامید. 

در تیر ۱۴۰۲، ده‌ها بهایی صرفا به‌اتهام اعتقادات دینی خویش، از سوی دادگاه‌های انقلاب به ده‌ها سال زندان محکوم شدند. تعدادی از بهاییان بازداشت و تنی چند از ایشان، جهت اجرای حکم راهی زندان شدند.

***

محکومیت شهروندان بهایی به حبس‌های طویل المدت

در تیر سال جاری، دادگاه‌های انقلاب، ۳۷ شهروند بهایی را در شهرهای مختلف کشور به زندان محکوم کردند. اتهام اصلی همه‌ این شهروندان، پیروی از آیین بهایی بود که با عناوینی نظیر «عضویت در گروه غیرقانونی» یا «تبلیغ علیه نظام [تبلیغ آیین بهایی]»، در دادنامه‌ها ذکر شده است.

قضات دادگاه‌های انقلاب، حداکثر حد مجازات در مواد اتهامی را برای هر متهم صادر کرده، و آنان را به مجازات‌های تکمیلی مانند پرداخت جریمه نقدی، ممنوعیت خروج از کشور و تبعید محکوم کرده‌اند.

یکی از مجازات‌های تکمیلی، محرومیت از حقوق اجتماعی است. این مجازات درحالی برای متهم بهایی صادر شده که ۴۵ سال است بهاییان از حداقل حقوق شهروندی مانند حق تحصیلات عالیه، حق کار در دوائر دولتی و نیمه‌دولتی، حق برگزاری اجتماعات مذهبی، حق انتشار نشریه یا کتاب و حتی از حق گرفتن شهادت برای کشته شدگان در جنگ هم محروم هستند.

محکومیت سیزده شهروند بهایی در کرج به زندان و مجازات‌های تکمیلی

حکم ۴۰ ماه  و ۷ ماه حبس سیزده شهروند بهایی ساکن کرج، توسط شعبه ۱۲ دادگاه تجدیدنظر کرج عینا تایید شد. همچنین این شهروندان بهایی پس از تحمل دوران حبس، به ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ سال تبعید از محل سکونت، ۲ سال منع از انجام هرگونه فعالیت آموزشی یا فرهنگی و ۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شدند.

متهمان و احکامی که علیه‌شان صادر شده عبارت است از: «عفیف نعیمی»، با استناد به مواد ۴۹۸ و ۵۰۰ تکراری قانون مجازات اسلامی،‌ به‌اتهام تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی در آینده نزدیک از طریق اقدام به ترویج بهاییت در زمینه کودکان و نوجوانان، و نقش موثر در تشکیل موسسات آموزشی، به ۷ سال زندان محکوم شده است. او به‌جز مجازات‌های تکمیلی مذکور، به ۵ میلیارد تومان جریمه نقدی هم محکوم است.

دو نفر بعدی، «سامان استوار» و «کامیار حبیبی» هستند. این دو هرکدام به‌اتهام تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی در آینده نزدیک از طریق اقدام به ترویج بهاییت در زمینه کودکان و نوجوانان، ترویج تعالیم بهایی در مهد‌کودک‌ها و نقش موثر در مدیریت و ساماندهی موسسات آموزشی، به ۵ سال زندان محکوم شدند. این دو شهروند بهایی، هر‌کدام به‌جز مجازات‌های تکمیلی مذکور، به پرداخت جریمه نقدی ۵۰ میلیون تومان محکوم هستند.

اتهام ده شهروند بهایی دیگر، تبلیغ مغایر و مخل به شرع اسلام و تبلیغ بهاییت از طریق آموزش، و ترویج براساس تعالیم بهایی در مهدهای کودک است. بر‌اساس اتهام مذکور، «الهام شارقی» و «راحله تیرگرنژاد» [همسر کامیار حبیبی]، هرکدام به سه سال زندان و علاوه‌بر مجازات‌های تکمیلی مذکور، به پرداخت ۳۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

۸ نفر دیگر این پرونده، هر کدام به ۲۵ ماه زندان محکوم هستند.

محکومیت ۱۴ شهروند بهایی در قائم‌شهر به زندان 

دادگاه انقلاب قائمشهر به ریاست قاضی «فقیهان»، ۱۴ جوان محروم از تحصیل بهایی را، به اتهام «فعالیت آموزشی و تبلیغی انحرافی مغایر و مخل به شرع اسلام»، مجموعا به ۳۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

براساس رای صادره، «ساناز حکمت شعار» و «بیتا حقیقی»، هرکدام به ۳ سال حبس تعزیری و جریمه نقدی ۳۰ میلیون تومان محکوم شدند. همچنین «سامیه قلی نژاد»، «مهسا فتحی»، «بصیر صمیمی»، «انیس سنایی»، «نازنین گلی»، «نگار دارابی»، «هنگامه علیپور»، «گلبن فلاح»، «افنانه نعمتیان»، «مجیر صمیمی»، «سام صمیمی» و «مانی قلی‌نژاد»، هرکدام به ۲ سال و یک ماه حبس محکوم شدند.

این چهارده شهروند بهایی، در شهریور سال گذشته بازداشت و پس از مدتی، هرکدام با قرار وثیقه آزاد شدند. در طی دوره بازجویی این شهروندان، مواردی از ضرب‌و‌شتم بازداشت‌شدگان گزارش شد.

محکومیت ۴ شهروند بهایی مرتبط با آرامستان بهاییان تهران

در پی کارشکنی بهشت زهرا از تحویل پیکرهای متوفیان بهایی به خانواده‌هایشان، یکی از اعضای این خانواده‌ها به نام «شادی شهیدزاده»، در ۱۱اردیبهشت سال جاری دستگیر شد. در همان روز، سه نفر از مسوولان مورد تایید بهشت زهرا، به نام‌های «ولی‌الله قدمیان»، «منصور امینی» و «عطاالله ظفر» هم بازداشت شدند.

این چهار شهروند بهایی پس از ۲ ماه بازداشت موقت، به‌اتهام عضویت در گروه غیرقانونی به هدف برهم زدن امنیت کشور، هرکدام به ۵ سال حبس تعزیری، ۲ سال منع اقامت در تهران و استان‌های همسایه، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۲ سال منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شدند.

دادگاه، بهایی بودن آنان را مصداق عضویت در گروه غیرقانونی دانست.

محکومیت یک زوج بهایی در رشت به زندان و مجازات تکمیلی

شعبه سوم دادگاه انقلاب رشت به ریاست قاضی «راسخی»، یک زوج بهایی به نام‌های «وصال ممتازی» و «انیسا سمیعیان [ممتازی]» را، مجموعا به ۹سال و شش ماه زندان محکوم کرد.

این دو شهروند بهایی، با اتهامات تبلیغ علیه نظام، فعالیت آموزشی مغایر با اسلام، توهین به رهبری و اسلام رو‌به‌رو هستند. براساس این اتهامات، وصال ممتازی به ۵ سال و چهار ماه و هفده روز زندان و پرداخت ۳۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد. انیسا سمیعیان نیز به ۴ سال و یک ماه و هفده روز زندان، و ۱۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد.

این زوج بهایی، دارای یک کودک پنج ساله و طفل شیرخوار سه ماهه هستند.

حکم زندان علیه ۴ شهروند بهایی در شهرهای مختلف

در تیر سال جاری، ۴ شهروند بهایی در شهرهای اصفهان، شیراز، تهران و رشت، مجموعا با ۲۲ سال حبس و مجازات تکمیلی محکوم شدند. این شهروندان بهایی با اتهاماتی نظیر تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی علیه نظام و توهین به مقدسات، محکوم شده‌اند.

دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان، «سارا ثابت راسخ» را به ۸ سال حبس تعزیری محکوم کرد. هم‌اکنون، این شهروند بهایی به اتهام توهین به مامورین، در حال گذراندن یک سال حبس تحت نظارت پابند الکترونیکی در خارج از زندان است.

«حامی بهادری»، پس از ۸ ماه بازداشت موقت به حکم قاضی «صلواتی»، ریاست شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، به ۶ سال زندان و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

«هوشیدر زارعی»، قهرمان و مربی جودو ساکن شیراز، در دادگاه بدوی به ۶ سال زندان، ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور، ۲ سال منع فعالیت در فضای مجازی و۵ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شد.

دادگاه تجدیدنظر استان گیلان، حکم بدوی یک شهروند بهایی ساکن رشت به نام «همایون خانلری» را تایید کرد. بنا بر حکم اولیه، همایون خانلری به ۲ سال و یک روز حبس، ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی و ۱۰ سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم شده است.

بازداشت و اجرای حکم 

در ۲۱تیر، پنج شهروند بهایی به نام‌های «فواد شاکر»، «شهرام فلاح»، «بهنام پوراحمری»، «یکتا فلاح» و «پری‌دخت شجاعی»، توسط ماموران وزارت اطلاعات دستگیر شدند. همچنین در روز سه‌شنبه ۲۷تیر۱۴۰۲، ماموران امنیتی، یک شهروند بهایی به نام «کیوان رحیمیان» را در منزل شخصی خود در تهران بازداشت، و به زندان اوین منتقل کردند.

در تیر سال جاری، سه تن از شهروندان بهایی جهت اجرای حکم بازداشت شدند. «مهوش عدالتی» و «سپیده کشاورز» برای حکم یک سال حبس به زندان اوین، و «شایان ثنایی» برای حکم ۵ ماه حبس به زندان بجنورد منتقل شد.

در حال حاضر، تعدادی از شهروندان بهایی در حال گذراندن دوره محکومیت در زندان‌های ایران هستند. از جمله این شهروندان می‌توان به «سپهر ضیایی» با حکم ۵ سال حبس در زندان اوین، «پیام ولی»، با حکم  ۶ سال حبس در زندان قزلحصار کرج و «عنایت الله نعیمی»، با حکم ۵ سال حبس در زندان اصفهان اشاره کرد.

قابل ذکر است، پرونده جدیدی علیه پیام ولی در زندان باز شده است. این شهروند بهایی به بهانه اطلاع‌رسانی از وضعیت خود در زندان، از سوی «انوری»، بازپرس شعبه یک دادگاه انقلاب کرج، به «نشر اکاذیب در فضای مجازی» متهم شده است.

بلاتکلیفی بهاییان در زندان‌های ایران

تعدادی از شهروندان بهایی بلاتکلیف، ماه‌ها است که در زندان تحت بازداشت هستند.

«فریبا کمال آبادی» و «مهوش ثابت»، حدود یک سال است که بلاتکلیف در زندان اوین نگه داشته شده‌اند. این دو شهروند بهایی در روز یکشنبه ۹مرداد۱۴۰۱ در منازل شخصی خود بازداشت شدند و از آن زمان تاکنون، همچنان در زندان اوین به‌سر می‌برند. در آبان ۱۴۰۱، دادگاه این دو شهروند بهایی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، به ریاست قاضی «افشاری» برگزار و هر دو به‌اتهام اداره جامعه بهایی، به ۱۰ سال زندان محکوم شدند. در طی ۷ ماه گذشته، این دو زن بهایی در زندان منتظر رای دادگاه تجدیدنظر هستند.

«نهاله شهیدی»، شهروند بهایی ساکن کرج در ۸ فروردین۱۴۰۲، در ایستگاه راه آهن قطار در مسیر برگشت به کرج، توسط ماموران اداره اطلاعات کرمان بازداشت شد. او بیش از ۱۱۵ روز است که تحت بازداشت موقت، در زندان کرمان قرار دارد.

«ساناز تفضلی»، شهروند بهایی ساکن مشهد، ۸ ماه است در زندان وکیل‌آباد مشهد بلاتکلیف نگه‌داشته شده است. جلسه دادگاه ساناز تفضلی در روز شنبه ۲۴تیر۱۴۰۲، در شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی «منصوری» برگزار شد.

شنبه ۹اردیبهشت۱۴۰۲، «عفیف نعیمی»، توسط ماموران امنیتی در کرج بازداشت شد. این شهروند بهایی همچنان تحت بازداشت است. جمهوری اسلامی در تیر۱۴۰۲، بهاییان را در مجموع به ۱۲۳ سال حبس و ۵ میلیارد و ۲۹۸ میلیون تومان جریمه محکوم کرد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اخبار

بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021