چهار شهروند بهایی برای اعتراف اجباری تحت فشار قرار دارند

بنا به گزارش رسیده به «ایران‌وایر»، در چند روز گذشته، چهار شهروند بهایی که در ارتباط با گورستان بهاییان تهران دستگیر شده‌اند‌، برای اعتراف اجباری در مقابل دوربین، تحت فشار بازجویان قرار گرفته‌اند.

بنا به گزارش رسیده به «ایران‌وایر»، در چند روز گذشته، چهار شهروند بهایی که در ارتباط با گورستان بهاییان تهران دستگیر شده‌اند‌، برای اعتراف اجباری در مقابل دوربین، تحت فشار بازجویان قرار گرفته‌اند.

این اقدام درحالی صورت گرفته که دادگاه این چهار شهروند در ۱۰خرداد۱۴۰۲، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی «ایمان افشاری» برگزار شد، و هر چهار تن منتظر اعلام حکم دادگاه هستند.

همچنین طبق روال هر دوشنبه، بازداشت‌شدگان با خانواده‌هایشان تماس تلفنی دارند اما در روز دوشنبه۱۵خرداد، «شادی شهیدزاده» با خانواده‌اش تماس نگرفته که موجب تشدید نگرانی خانواده‌اش شده است. شهیدزاده دارای یک کودک پنج ساله است.

در روز دوشنبه۱۱اردیبهشت، ماموران وزارت اطلاعات با یک حمله منظم و هم‌زمان، چهار شهروند بهایی را در منازل شخصی خود در تهران بازداشت کردند.

سه تن از بازداشت‌شدگان به نام‌های «عطاالله ظفر»،« منصور امینی» و« ولی‌الله قدمیان»، از جمله بهاییانی هستند که به‌طور داوطلبانه به بهاییان دیگر در انجام مراسم کفن و دفن متوفیان‌شان در گورستان بهاییان تهران کمک می‌کنند.

فرد چهارم، شادی شهیدزاده نام دارد. مادربزرگ او یکی از متوفیان بهایی بوده که بهشت زهرا از تحویل جسد او خودداری کرده و شادی با مراجعه به مراجع قانونی، پیگیر وضعیت پیکر مادربزرگش بوده است.

بازداشت‌شدگان از زمان دستگیری تاکنون در بند ۲۰۹ زندان اوین نگه داشته شده‌ و با اتمام قرار ۳۰ روزه بازداشت، قاضی پرونده از قبول قرار وثیقه خودداری کرده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

رویارویی قانون و فتوا؛ روش نقض حقوق اقلیت‌های دینی در ایران

جمهوری اسلامی سه اقلیت دینی را به‌رسمیت شناخته و می‌گوید آن‌ها در مناسک دینی خود آزاد هستند، اما این فقط صورت ظاهری موضوع است. این گزارش درباره شیوه‌های نقض حقوق اقلیت‌هایی در ایران است که قانون اساسی جمهوری اسلامی می‌گوید آن‌ها را به‌رسمیت می‌شناسد. وضعیت درباره دیگرانی که از نظر حکومت رسمیت ندارند، خارج از بررسی این گزارش است. در این گزارش با شیوه‌های کمتر شنیده نقض حقوق ایرانیان توسط جمهوری اسلامی آشنا خواهید شد.

اخبار

سرکوب، آزار و بازداشت در سرزمین پدری؛ بهاییان در بهمن ۱۴۰۲

جمهوری اسلامی در یک سال گذشته با تشدید آزار و فشار بر شهروندان بهایی تلاش کرده تا بهاییان را در کشور خودشان به انزوا کشاند و از همراهی آنان با سایر هموطنان‌شان در فعالیت‌های اجتماعی نظیر آموزش و محیط زیست، جلوگیری کند. محروم کردن بهاییان از هر نوع فعالیت اجتماعی، ورزشی، فرهنگی و هنری ادامه راهی است که حاکمیت ایران از ۴۵ سال پیش برای سلب حقوق انسانی بهاییان در ایران آغاز کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021