۲۰ سال زندان برای یک شهروند ۶۸ ساله بهایی

در ماه‌های اخیر، شهروندان بهایی با صدور احکام سنگین زندان از سوی دادگاه‌های انقلاب روبه‌رو بوده‌اند. حکم‌ «پیام ولی» با ۱۶ سال، «فریبا کمال‌آبادی» با ۱۰ سال، «مهوش شهریاری» با ۱۰ سال، «عفیف نعیمی» با هفت سال، «سپهر ضیایی» با پنج سال، «سامان استوار» با پنج سال و «کامیار حبیبی» با پنج سال حبس، از جمله احکام صادره برای بهاییان در چند ماه گذشته هستند.

در ماه‌های اخیر، شهروندان بهایی با صدور احکام سنگین زندان از سوی دادگاه‌های انقلاب روبه‌رو بوده‌اند. حکم‌ «پیام ولی» با ۱۶ سال، «فریبا کمال‌آبادی» با ۱۰ سال، «مهوش شهریاری» با ۱۰ سال، «عفیف نعیمی» با هفت سال، «سپهر ضیایی» با پنج سال، «سامان استوار» با پنج سال و «کامیار حبیبی» با پنج سال حبس، از جمله احکام صادره برای بهاییان در چند ماه گذشته هستند. 

این احکام عمدتا حول دو اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل یا اداره گروه یا جمعیت به قصد بر هم زدن امنیت کشور» صادر شده‌اند. مصادیق این اتهامات، فعالیت‌های مذهبی بهاییان در درون جامعه بهایی یا فعالیت‌های شخصی آن‌ها بوده‌اند. 

***

صدور حکم و زندانی کردن یک شهروند بهایی به دلیل فعالیت‌های دینی در درون جامعه بهایی دقیقا خلاف ادعای نمایندگان جمهوری اسلامی در مجامع بین‌المللی است. مسوولان جمهوری اسلامی در چند دهه گذشته ادعا کرده‌اند که هیچ فردی به اتهام عقیدتی یا بهایی بودن در ایران زندانی نمی‌شود. هم‌چنین زندانی کردن فرد بهایی به دلیل فعالیت شخصی او مصداق کامل نابرابری و نقض حقوق شهروندی بخشی از ایرانیان در وطن‌ خود است، زیرا بر مبنای فعالیت‌هایی محکوم می‌شون که سایر شهروندان ایرانی در انجام آن‌ها آزاد هستند؛ مثل آموزش موسیقی به کودکان.

در روزهای گذشته، عنایت الله نعیمی، شهروند ۶۸ ساله بهایی که در حال گذراندن حکم پنج سال حبس در زندان اصفهان است، به ۱۵ سال حبس دیگر محکوم شد. این شهروند بهایی در حالی به این زندان طولانی‌مدت محکوم شد که هیچ‌کدام از اتهامات انتسابی در مورد او صدق نمی‌کنند.

دستگیری و تشکیل پرونده

در روز چهارشنبه ششم مهر ۱۴۰۱، عنایت‌الله نعیمی توسط ماموران وزارت اطلاعات در اصفهان بازداشت شد. ماموران ضمن تفتیش منزل، محل کار و باغ این شهروند در حومه اصفهان، برخی از لوازم شخصی، از جمله تلفن همراه و لپ‌تاپ او را ضبط کرده و با خود بردند.

بازداشت این شهروند بهایی در حالی رخ داد که او بر اثر انجام عمل جراحی در چند ماه‌ قبل، از حال مساعدی برخوردار نبود ولی ماموران بی‌توجه به وضعیت نامناسب جسمانی نعیمی، او را دستگیر کردند.

عنایت‌الله نعیمی دچار مشکل نوسان شدید فشار خون و قند است که این عارضه موجب شد در طی دوره بازداشت تحت‌‌الحفظ از زندان به بیمارستان منتقل و پس از پنج روز، دوباره به زندان بازگردانده شود.

نعیمی در اواخر آبان با تودیع قرار وثیقه از زندان آزاد شد.

برگزاری دادگاه و دستگیری مجدد

جلسه دادگاه عنایت‌الله نعیمی در روز شنبه ۱۶ اردیبهشت در شعبه یک دادگاه انقلاب اصفهان به ریاست قاضی «مرتضی براتی» برگزار شد. اتهامات این شهروند بهایی عبارت بودند از «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل دسته و یا جمعیت با هدف بر هم زدن امنیت کشور از طریق تشکیل شبکه یاران ایران و ارتباط با تشکیلات بهایی در اسرائیل».

یک منبع مطلع به «ایران‌وایر» گفت: «این اتهام در حالی به عنایت‌الله نعیمی نسبت داده شده که او هیچ زمانی عضو گروه یاران ایران نبوده و در دادگاه هم هیچ سندی مبنی بر عضویت آقای نعیمی در جمع یاران ایران ارایه نشده است.»

این فرد در ادامه اظهار داشت که پس از تعطیل شدن تشکیلات اداری بهایی در سال ۱۳۶۲ در ایران، چند تن از بهاییان کشور برای مشورت و مدیریت امورات جامعه بهایی انتخاب شدند.

«یاران ایران» اصطلاحی است که در گذشته برای «شورای مدیران جامعه بهایی ایران» به کار می‌رفت. فعالیت‌های مدیران جامعه بهایی یا اصطلاحا، یاران ایران همواره با اطلاع وزارت اطلاعات کشور بود اما در سال ۱۳۸۷ به طور رسمی با درخواست حکومت، فعالیت آن تعطیل شد و از آن زمان گروهی به نام یاران ایران یا مدیران جامعه بهایی ایران وجود خارجی ندارند. پس عضویت در آن محال است و متهم کردن فردی به تشکیل یا عضویت در گروهی که ۱۵ سال پیش تعطیل شده، اتهامی کذب و ناروا است.

این نکته قابل توجه است که هفت عضو گروه سابق یاران ایران طی سال‌های۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ دستگیر و پس از ۱۰ سال آزاد شدند. یکی از این اعضا، عفیف نعیمی، برادر عنایت‌الله نعیمی بود.

پس از پایان جلسه دادگاه، عنایت‌الله نعیمی بدون اطلاع قبلی، به طور ناگهانی بازداشت و به زندان اصفهان منتقل شد.

آغاز محکومیت و اعلام حکم جدید

پس از انتقال نعیمی به زندان اصفهان مشخص می‌شود که این دستگیری مربوط به آغاز حکم پنج سال حبس تعزیری او است. این حکم شش سال قبل، یعنی در سال ۱۳۹۶ توسط دادگاه انقلاب اصفهان به اتهام بهایی بودن او صادر شده بود.

پس از هشت روز، دادگاه انقلاب اصفهان حکم اولیه را صادر کرد. بنا به رای صادره، عنایت‌الله نعیمی بابت اتهام «تشکیل دسته یا جمعیت با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به پنج سال زندان، مجموعا ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. هم چنین دادگاه به عنوان مجازات تکمیلی، نعیمی را به ۵۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۱۵ سال محرومیت‌های اجتماعی محکوم کرد.

بر اساس دو حکم صادره، عنایت‌الله نعیمی، شهروند ۶۸ ساله بهایی در مجموع محکوم به گذراندن ۲۰ سال زندان است. در صورت تایید حکم دوم در دادگاه تجدیدنظر، اشد مجازات، یعنی ۱۰ سال از ۱۵ سال قابل اجرا خواهد بود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

خاکسپاری کورش نیکنام؛ روایت‌گر شجاع تبعیض علیه اقلیت‌ها در ایران

مراسم خاک‌سپاری «کورش نیکنام»، نماینده زرتشتیان در مجلس و پژوهشگر زرتشتی که به‌خاطر روایت‌های منحصربه‌‌ فردش از تبعیض قانونی و اجتماعی جوامع اقلیت به‌ویژه زرتشتیان شناخته شده بود، جمعه ۲۸ اردیبهشت‌۱۴۰۳ در آرامگاه زرتشتیان تهران برگزار شد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021