عفو کسری نوری در پروند گلستان هفتم و تشکیل یک پرونده جدید

«فرشید یداللهی»، وکیل «کسری نوری»، از دراویش گنابادی که پنج سال بعد از سرکوب دراویش در جریان پرونده موسوم به «گلستان هفتم»، همچنان در زندان به‌سر می‌برد در گفت‌وگو با روزنامه «شرق»، درباره آخرین وضعیت پرونده او توضیحاتی ارائه کرد.

«فرشید یداللهی»، وکیل «کسری نوری»، از دراویش گنابادی که پنج سال بعد از سرکوب دراویش در جریان پرونده موسوم به «گلستان هفتم»، همچنان در زندان به‌سر می‌برد در گفت‌وگو  با روزنامه «شرق»، درباره آخرین وضعیت پرونده او توضیحاتی ارائه کرد.

به گفته آقای یداللهی، کسری نوری از بابت پرونده‌ای که برای او در ماجرای گلستان هفتم تشکیل شده بود، مشمول عفو شده است.

کسری نوری در پرونده گلستان هفتم به اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی و تمرد از اوامر پلیس متهم شده بود.

به گفته وکیل این دانشجوی زندانی، دلیل تداوم حبس کسری نوری علی‌رغم عفو در پرونده گلستان هفتم، «باز شدن پرونده جدید» است.

فرشید یداللهی در گفت‌گو با شرق تایید کرده است که «اوایل شهریور سال جاری، پرونده‌ای برای کسری نوری و “لیلا حسین‌زاده” در شعبه ۱۴ بازپرسی دادسرای شیراز مطرح شد. عنوان اتهامی کسری نوری در این پرونده، اجتماع و تبانی است. مصداق این اتهام هم بیانیه‌ای است که هرگز منتشر نشده است.»

این وکیل دادگستری همچنین گفته است که در پرونده‌ای تازه آقای نوری «قرار وثیقه صادر شده است ولی در همین زمان، اختلاف صلاحیت میان دادسرای شیراز و دادسرای اوین ایجاد شد و به‌همین دلیل، پرونده بلاتکلیف رها شد تا مشخص شود شعبه یک بازپرسی دادسرای اوین صالح به رسیدگی است یا دادسرای شیراز.»

فرشید یداللهی با اشاره به این نکته که «موارد اتهامی کسری نوری در پرونده دوم هم قانونا می‌تواند مشمول عفو قرار گیرد» گفته است: «هنوز پرونده توسط دیوان عالی کشور تعیین تکلیف نشده است. ما در حال پیگیری از دیوان هستیم تا هم قرار بازداشت فک شود و هم پرونده جدید کسری نوری شامل عفو شود.»

گروهی از فعالان حقوق‌بشر پس از موج آزادی شماری از فعالان سیاسی و مدنی در بهمن‌، که بر اساس شرایط مندرج در بخشنامه تازه قوه‌قضاییه صورت گرفته بود، در بیانیه‌ای خواستار آزادی کسری نوری از شناخته شده‌ترین چهره‌های دراویش گنابادی شدند.

کیوان صمیمی، نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده، لیلا حسین‌زاده، سعید شیرزاد، هستی امیری، آرش گنجی، محمد حبیبی، آتنا دائمی، باربد گلشیری، اسماعیل بخشی و پرستو فروهر، نویسندگان این بیانیه اشاره کردند که براساس بخشنامه اخیر قوه‌قضاییه، آقای نوری باید آزاد شود، اما «با بهانه‌ تراشی‌ها تا به امروز، از این مهم جلوگیری به‌عمل آمده است.»

یک منبع مطلع از جزییات برخورد با کسری نوری و فشارها بر او و خانواده‌اش به «بی‌بی‌سی فارسی» گفته است که آقای نوری در این پنج سال، نه تنها با شکنجه‌های جسمی و روحی روبه‌رو بوده، بلکه مادر و دو برادرش نیز، علاوه‌بر حبس‌های طولانی‌ مدت، برخوردهای شدید فیزیکی و فشارهای روحی قابل ملاحظه‌ای را در زندان تحمل کرده‌‌اند.

با این‌همه، فرشید یداللهی، وکیل این چهره شناخته شده مدنی، ابراز امیدواری کرده است که موکلش تا پیش از نوروز آزاد شود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

اخبار

بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021