بازداشت یک زوج بهایی و یازده هفته زندان بدون اتهام مشخص

کیان ثابتی: یک ماه قبل، خبری مبنی‌بر ضرب‌و‌شتم بی‌دلیل «مجید توکلی»، فعال سرشناس دانشجویی در بند ۲۴۱ زندان اوین و انتقال او و چند زندانی دیگر به سلول انفرادی منتشر شد. چندی قبل مشخص شد که ضرب‌و‌شتم و انتقال مجید توکلی، به خاطر حمایت او از یک هم‌بندی بهایی به نام «آرش زمانی» در برابر فحاشی و برخورد فیزیکی شدید نگهبانان بوده است. در آن روز، نگهبانان به بند وارد شده و در مقابل سایر زندانیان شروع به فحاشی و زدن آرش زمانی می‌کنند، رفتار آن‌ها با اعتراض مجید توکلی مواجه می‌شود. نگهبانان که با توجه به بهایی بودن آرش، انتظار اعتراضی را از سوی زندانیان نداشتند، برای خاموش کردن اعتراض شروع به زدن مجید توکلی می‌کنند و او را به همراه آرش و چند زندانی دیگر به انفرادی انتقال می‌دهند. پس از یکی دو روز، آرش زمانی و مجید توکلی را از انفرادی بیرون آورده و آرش را به بند ۳۵۰ و مجید را به زندان دیگری می‌فرستند. آرش زمانی فراهانی، یکی از ده‌ها شهروند بهایی است که در طی اعتراضات مردمی دستگیر شده‌ است. او و همسرش، «ارمغان ذبیحی مقدم»، ساعت دو و نیم بامداد ۲مهر۱۴۰۱، با هجوم ماموران امنیتی به منزل شخصی‌شان در تهران بازداشت شدند و تاکنون، بلاتکلیف در زندان نگه داشته شده‌اند.
درباره این زوج بهایی چه می‌دانیم؟

آرش زمانی ۳۳ ساله و ارمغان ذبیحی ۲۸ ساله، مانند سایر جوانان بهایی محروم از تحصیل در دانشگاه‌های ایران بوده‌اند. این دو تحصیلات خود را در موسسه آموزش عالی بهاییان ایران، موسوم به  BIHE در رشته کامپیوتر ادامه دادند و در همان‌جا با هم‌دیگر آشنا شدند، که این آشنایی منجر به ازدواج آن دو در سال ۱۳۹۷ با یک‌دیگر شد.

ارمغان ذبیحی در سال ۱۳۷۳ در مشهد متولد شد. مادر او در اوایل دهه شصت خورشیدی پیش از تولد ارمغان، بیش از یک سال را به اتهام پیروی از آیین بهایی در زندان وکیل آباد مشهد گذراند و برادر بزرگ او در زندان متولد شد. «سیروس ذبیحی مقدم»، پدر ارمغان در دهه شصت و هفتاد، به دفعات به اتهام بهایی بودن در مشهد دستگیر و زندانی شد. او و دو نفر دیگر از بهاییان در سال ۱۳۷۷، یک بار در معرض حکم اعدام قرار گرفتند که دیوان کشور به دلیل نقص دادرسی، دادگاه را تجدید کرد.

حوالی ظهر روز ۲مهر۱۴۰۱، در حالی‌که سیروس ذبیحی برای پیگیری وضعیت دختر و دامادش آماده‌ سفر به تهران بود، ماموران به منزل او مراجعه کرده و پس از بازرسی محل، او را بازداشت کردند. این شهروند ۶۱ ساله بهایی، پس از ۷۳ روز بازداشت موقت در اداره اطلاعات مشهد، به قید وثیقه آزاد شد.

وضعیت این زوج بهایی امروز چگونه است؟

آرش زمانی و ارمغان ذبیحی، هشتاد روز است که بلاتکلیف در زندان نگه داشته شده‌اند. پس از این مدت، هم‌چنان دلیل بازداشت و اتهام آنان برای خانواده‌هایشان نامشخص است. آن دو به خانواده‌ها اطلاع داده‌اند که بازجویی‌شان تمام شده و بازپرس هم کیفرخواست را صادر کرده و به دادگاه فرستاده است، اما پاسخگو نبودن مسوولین مربوطه و عدم اجازه دسترسی وکیل به پرونده آنان، موجب افزایش نگرانی خانواده‌ها برای دادرسی عادلانه این زوج بهایی شده است.

آرش در ملاقات کوتاهی که در روزهای گذشته با خانواده‌ خود داشته، امیدی به آزادی نداشته است. آرش زمانی در تاریخ ۵آذر، بدون دلیل به زندان فشافویه منتقل شده با توجه به این‌که او در ماه گذشته مورد ضرب‌وشتم نگهبانان قرار گرفته، خانواده‌ او نگران هستند که شاید این انتقال، برای آزار بیشتر فرزندشان صورت گرفته است.

 احتمال انتقال ارمغان نیز که درخواست‌های بهداشتی او بارها توسط زندانبان‌ها رد شده، از بند ۲۰۹ اوین به زندان قرچک، زندانی که به کهریزک دوم معروف است و شرایطی بدتر از اوین دارد، مطرح شده است. خانواده‌ ذبیحی مانند اکثر خانواده‌های زندانیان، اطلاع دقیقی از وضعیت سلامت جسمی و روانی فرزندشان ندارند.

در طی ده هفته‌ی گذشته، درخواست‌های مکرر این زوج برای تماس و ملاقات با یکدیگر توسط بازجوهایشان بی پاسخ مانده است و مشخص نیست با انتقال آرش از زندان اوین به زندان فشافویه، آیا امکان دیدار آنان با یک‌دیگر امکان‌پذیر خواهد بود، یا هم‌چنان باید در انتظار به‌سر ببرند؟

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بازداشت یک زوج بهائی در کرمان

بنا به گزارش رسیده به ایران وایر، روز دوشنبه ۲ آبان ۱۴۰۱، ماموران اداره اطلاعات کرمان به منزل یک زوج جوان بهائی به نام شایان غلامی و شقایق بهرامی یورش برده و پس از تفتیش منزل و ضبط بعضی وسایل شخصی، این دو جوان محروم از تحصیل بهائی را به بازداشت‌گاه اداره اطلاعات منتقل کردند.

اخبار

فروهرها؛ زوج بهایی که به دلیل اعتقادات دینی اعدام شدند

در تاریخ جمهوری اسلامی، نام «فروهرها» یادآور «داریوش» و «پروانه فروهر» است؛ زوج سالمندی که به دلیل دگراندیشی توسط ماموران وزارت اطلاعات در پاییز ۱۳۷۷ به قتل رسیدند. اما ۱۶ سال پیش از قتل این دو، زوج دیگری هم‌نام با ایشان در زندان‌های جمهوری اسلامی اعدام شدند. در ادامه، روایت زندگی «محمود» و «اشراقیه فروهر»، زوج سالمند بهایی را که به دلیل اعتقادات مذهبی‌شان پس از چند ماه شکنجه و آزار بدون محاکمه در زندان کرج تیرباران شدند، می‌خوانیم.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021