ممانعت از آزادی بهائیان بازداشت شده با قرار وثیقه

بنا به خبر رسیده به ایران وایر، از ده نفر از جوانان بازداشت شده بهائی در مازندران که قرار بود در روز یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ با تودیع قرار وثیقه آزاد شوند، با کارشکنی مسئولان تنها یک نفر به نام ساناز حکمت شعار با تودیع قرار وثیقه ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به طور موقت آزاد شد.

یک منبع مطلع به ایران وایر گفت: «روز یکشنبه، خانواده‌ها برای گذاشتن وثیقه و آزاد کردن بچه‌هایشان به دادگستری قائم‌شهر مراجعه کردند ولی با برخورد نامناسب مسئولان مربوطه مواجه شدند و به بهانه‌های مختلف مانند همکاری نکردن فرزندت، حاضر به پذیرش وثیقه‌ها نشدند. کارشناس‌های ارزش‌گذاری سند هم خانواده‌ها را معطل کردند. یکی از کارشناس‌ها به خانواده‌ای گفت چه عجله‌ای دارید؟ سه روز برای کارشناسی وقت است.»

این فرد در ادامه اظهار داشت که بر اثر فشارهای عصبی و روانی که در دادگستری بر خانواده‌ها وارد شد، پدر مهسا فتحی، یکی از بازداشت شدگان دچار حمله عصبی شد که منجر به آمدن آمبولانس و انتقال وی به بیمارستان شد.

هم‌چنین نگار دارابی و سامیه قلی نژاد، دو تن از بازداشت شدگان که برای آزادی موقت ایشان قرار وثیقه صادر شده بود، به دستور بازپرس پرونده قرار وثیقه‌ به دلیل عدم همکاری لغو شد.

قابل ذکر است از چهارده جوان بهائی دستگیر شده در ۹ شهریور ۱۴۰۱ در قائم‌شهر، هم اکنون یازده نفر به نام های افنانه نعمتیان، مجیر صمیمی، سامیه قلی نژاد، بصیر صمیمی، مهسا فتحی، نگار دارابی، هنگامه علیپور، مانی قلی نژاد، بیتا حقیقی، انیس سنایی، گلبن فلاح هم‌چنان در بازداشت بسر می‌برند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

واکنش بازیگران سرشناس هالیوود به سرکوب بهاییان در ایران

مارک روفالو، بازیگر سرشناس هالیوود در توییتی به بازداشت و آزارهای اخیر بهائیان در ایران واکنش نشان داد. او این بازداشت‌ها را بسیار نگران کننده توصیف کرد. روفالو خواستار توجه جامعه جهانی به این موضوع شد. این توییت با استقبال کاربران ایرانی و غیرایرانی مواجه شد و بارها ریتوییت شد.

رین ویلسون، بازیگر و کمدین آمریکایی هم در توییتی مشابه نوشت: «شرم‌آور است که ایران هم‌چنان شهروندان بهایی خود را به عنوان مجرم نگاه می‌کند.»

توییت‌های فوق، دو نمونه از هزاران توییت، بیانیه و مقاله از سوی مقامات دولتی کشورها، خبرگزاری‌های ملی و بین المللی، فعالان برجسته مدنی، نهاد‌های جهانی حقوق بشری و کاربران توییتر به زبان‌های مختلف که در پاسخ به سرکوب فزاینده و نفرت پراکنی دولت ایران علیه شهروندان بهائی در یک ماه گذشته ابراز شده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021