افزایش شمار دانشجویان بهایی محروم از تحصیل امسال به ۵۲ نفر

روز شنبه ۲۲ مردادماه ۱۴۰۱ خبرگزاری هرانا از افزایش شمار دانشجویان بهایی که در جریان اعلام نتایج کنکوری سراسری ۱۴۰۱ در ایران به دلیل باورهای دینی خود از حق تحصیل در دانشگاه محروم شده‌اند، به ۵۲ نفر خبر داد.

بنا بر این گزارش برخی از این داوطلبان با ذکر عنوان«نقص پرونده» از انتخاب رشته محروم شده‌اند، اما وقتی این شهروندان جهت پیگیری به سازمان سنجش مراجعه کردند، با آن‌ها به صورت  «امنیتی» برخورد شده است.

فرهاد ثابتان، یکی از سخنگویان جامعه جهانی بهائی بر این باور است که حامیت در ایران «هرگاه با بحران های شدید اجتماعی مواجه می شود، برای انحراف افکار عمومی، در اولین قدم فشار بر جامعه بهائی ایران را افزایش می‌دهد.»

به باور این عضو جامعه بهاییان، جوانان بهایی ساکن ایران در هنگام تکمیل ثبت نام کنکور «به دلیل اینکه در قسمت ادیان گزینه برای دیانت بهائی وجود ندارد به اجبار این قست را بدون پاسخ باقی می‌گذارند » به همین سبب جمهوری اسلامی از این ترفند برای ایراد نقص پرونده در نتایج داوطلبین بهائی استفاده می‌کند.

جامعه بهایی ایران پرشمارترین اقلیت دینی غیررسمی در این کشور طی چهاردهه گذشته به شکل سیستماتیک توسط جمهوری اسلامی از بدیهی‎ترین حقوق شهروندی خود محروم مانده‌اند.

مقامات جمهوری اسلامی بارها این شهروندان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان، محرومیت از تحصیل و کسب و کار، تخریب منازل و گورستان‌ها را علیه آن‌ها صادر کرده‌اند.

طی ماه‌های گذشته فشارها بر جامعه بهاییان ایران از سوی مقامات قضایی و امنیتی افزایش یافته و بیش از ده‌ها نفر از این شهروندان در شهرهای مختلف بازداشت و یا تحت تعقیب قضایی قرار گرفته‌اند.

تخریب منازل بهاییان ساکن در روستای روشنکوه مازندران توسط ماموران امنیتی نیز از جمله فشارهایی بوده که بر این اقلیت دینی وارد شده است.

سازمان ملل متحد، دولت آمریکا، نهادهای جهانی و کشورهای زیادی با محکومیت شدید حاکمیت ایران به خاطر رویه اخیر در قبال بهاییان، خواهان توقف فوری این اقدامات شده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

محرومیت از حق تحصیل بهاییان؛ سیاست تغییرناپذیر جمهوری اسلامی

به روال سال‌های گذشته، با اعلام نتایج آزمون سراسری امسال دانشگاه‌ها و موسسه‌های آموزش عالی کشور، جوانان بهایی بار دیگر از تحصیلات دانشگاهی محروم شدند.

هر چند بیش از ۱۵ سال است که به پیروان آیین بهایی پس از یک دوره محرومیت ۲۲ ساله، اجازه شرکت در کنکور سراسری داده شده ولی محرومیت از تحصیلات دانشگاهی برای بهاییان ایران به شکل دیگری هم‌چنان ادامه داشته است.

اخبار

دولت خاتمی و فریب جامعه جهانی درباره حق تحصیل بهاییان

ممنوعیت بهاییان از تحصیل در دانشگاه‌های ایران، سابقه‌ای به قدمت نظام جمهوری اسلامی دارد. با این حال، این ممنوعیت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: قبل و بعد از سال ۱۳۸۳.

تا پیش از آن، بهاییان نمی‌توانستند در جلسه کنکور شرکت کنند. اما دولت «محمد خاتمی» راهی جدید را انتخاب کرد تا فشار را بر حکومت اسلامی کاهش دهد.

در بخشی از اسناد گزارشی که پیش رو دارید،‌ نامه مشاور محمد خاتمی خطاب به او آمده است که می‌نویسد بهاییان در جامعه بین‌الملل به سخنان خاتمی درباره جامعه مدنی و حقوق غیرمسلمانان اشاره و استناد می‌کنند.

راه‌حل دولت وقت؟ اجازه شرکت در کنکور، اما راه‌ ندادن به دانشگاه با بهانه «نقص در پرونده!»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021