آرمن کُچاریان

افسانه کریمی، شهروندخبرنگار: ایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌ خود ساخته‌اند. خبرنگاران و شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند. شما هم اگر با شخصیت‌های برجسته اقلیت‌های دینی آشنایی دارید یا داستان زندگی و خدمات آن‌ها را می‌دانید، با ایمیل [email protected] تماس بگیرید و روایت خود را با ما در میان بگذارید.
***

«آرمن مسیحی کُچاریان»، پزشک و متخصص قلب ایرانی ارمنی‌تبار و نخستین فوق‌تخصص قلب کودکان در ایران در سال ۱۳۲۷ خورشیدی در منطقه «قلهک» تهران متولد شد.

تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در مدرسه «کوشش» به پایان رساند و تحصیلات دانشگاهی را در سال ۱۳۴۸ در رشته پزشکی «دانشگاه جندی‌شاپور» آغاز کرد و در سال ۱۳۵۵ فارغ‌التحصیل شد.

او در سال ۱۳۶۰ موفق به دریافت درجه تخصصی در رشته کودکان شد و در سال ۱۳۶۳ فوق‌تخصص خود را در رشته قلب کودکان از «دانشگاه علوم پزشکی ایران» دریافت کرد.

کچاریان به عنوان عضو هیات علمی و استاد تمام گروه کودکان در بخش قلب «بیمارستان مرکز طبی کودکان» مشغول به کار است.

او در سال ۱۳۶۳ خورشیدی به عضویت هیات علمی دانشگاه علوم  پزشکی ایران درآمد و در مرکز طبی کودکان با درجه استادیار  مشغول به  کار شد. از سال ۱۳۶۷ هم با همین مقام در دانشگاه علوم  پزشکی تهران به فعالیت پرداخت و مدارج بعدی را به ترتیب با عنوان دانشیار در سال ۱۳۴۷ و استاد تمام در سال ۱۳۸۴ طی کرد و هم‌‌زمان فعالیت‌های علمی، آموزشی و پژوهشی خود را در بیمارستان مرکز طبی کودکان ادامه داد.

دکتر کُچاریان پایه‌گذار رشته قلب اطفال و ابداع کننده گوشی دوپاویونه آموزشی و نیز روشی جدید برای بیوپسی سوزنی کلیه با استفاده از اکوکاردیوگرافی است. او هم‌چنین روش‌های تخصصی سونوگرافی مغز و مونیتورینگ قلب را راه‌اندازی کرده است.

ریاست بخش قلب کودکان بیمارستان مرکز طبی کودکان، عضویت در هیات ممتحنه و ارزش‌یابی رشته قلب کودکان در دانشگاه، عضویت در شورای پژوهش دانشکده پزشکی «دانشگاه تهران»، عضویت در شورای مجله فارسی دانشکده پزشکی، کارشناس کمیسیون‌های مشورتی تخصصی دادگاه‌های بدوی و مالی، عضویت در کمیسیون ارزش‌یابی رشته تخصصی قلب کودکان، عضویت در کمیته دارویی، کمیته امتحانات دستیاران و کمیته ارتقا و نیز عضویت در مجله علمی بیماری‌های قلب و عروق از جمله سمت‌های اجرایی دکتر کچاریان هستند.

دریافت تقدیرنامه در دوران خدمت نظام وظیفه به منزله پزشک  متعهد درمانگاه نمونه روستایی در سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۷۵، دریافت تقدیرنامه از سوی مسوولان بلندپایه دانشگاه علوم پزشکی تهران به مناسبت کسب افتخار برای این دانشگاه در مقام عضو هیات علمی دانشگاه در مقاطع زمانی گوناگون، انتخاب به عنوان پزشک نمونه سال از سوی سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۶۸، کسب مقام دوم بخش قلب بیمارستان مرکز طبی در امتحانات بُرد کشوری در سال ۱۳۸۸، دریافت لوح تقدیر برای کسب مقام دوم  بخش قلب مرکز طبی در امتحانات بُرد کشوری و دریافت جایزه نقدی برای تسهیلات بخش از طرف رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۹۱ و دریافت لوح تقدیر برای کسب رتبه نخست بخش قلب از طرف دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال ۱۳۹۱ از افتخارات او هستند.

«بنیاد علمی پروفسور یلدا» که به همت دکتر «علیرضا رنجبر» و  شماری از شاگردانش در آلمان بنا نهاده شده است، در سومین همایش این بنیاد در آبان ۱۳۹۱، نشان افتخار خود را به دکتر کُچاریان اهدا کرد. او در این مراسم یک سخنرانی با عنوان «غربال‌گری کامپیوتری صدای طبیعی و غیرطبیعی قلب» انجام داد که مورد توجه متخصصان قلب قرار گرفت.

دکتر کچاریان تالیفات متعددی در زمینه بیماری‌های قلبی و اورژانس‌‌های قلبی کودکان داشته است که توسط انتشارات دانشگاهی به چاپ رسیده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021