فعال یارسان به اتهام تقلید از سخنان شاهزاده رضا پهلوی احضار شد

هاوری یوسفی: روز ١۵ خرداد١۴٠١، نیروهای امنیتی استان کرمانشاه «سیاوش حیاتی»، سخن‌گوی «مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان» و دبیر «جبهه متحد کْرد» را پس از سخنرانی در مراسم سال‌روز خودسوزی سه تن از شهروندان پیرو آیین «یارسان» در سال ١٣٩٢ احضار و پس از چهار ساعت آزاد کردند.

سیاوش حیاتی در این مراسم چه گفت و چرا سخنرانی او واکنش نیروهای امنیتی را در پی داشته است؟

سیاوش حیاتی به چه علت احضار شد؟

سیاوش حیاتی ظهر روز دوشنبه ١۶ خرداد ۱۴۰۱ در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» در خصوص علت و چگونگی احضار خود توسط نیروهای امنیتی گفت: «عصر روز گذشته، پس از سخنرانی در مراسم نهمین سال‌روز خودسوزی اعتراضی نیکمرد طاهری، حسن رضوی و محمد قنبری، سه تن از پیروان آیین یارسان در آرامگاه شهرستان صحنه، به اطلاعات نیروی انتظامی این شهر احضار شدم.»

نیکمرد طاهری، شهروند کُرد، اهل صحنه کرمانشاه، بود. مرگ او یکی از سه مورد خودسوزی پیروان آیین یاری است که در خرداد و مرداد ۱۳۹۲ در همدان و تهران اتفاق افتاد.

«حسن رضوی»، اهل روستای «پل شکسته‌» همدان، یک روز پیش از او در مقابل فرمانداری این شهر و محمد قنبری، اهل روستای «قره‌داش» قزوین نزدیک به دو ماه بعد در اقدامی مشابه، در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی در تهران خود را به آتش کشیدند.

زنجیره خودسوزی‌های اعتراضی، واکنشی مرگ‌بار بود به تبعیض‌های قانونی علیه مردم یارسان و توهین به آداب و رسوم آن‌ها که جرقه‌اش به طور مشخص در اعتراض به تراشیدن اجباری سبیل یکی از پیروان آیین یاری در زندان همدان زده شد.

لازم به اشاره است که مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان در سال ١٣٩٢، مدتی پس از خودسوزی اعتراضی این سه شهروند، به همت شماری از فعالان مدنی برای پی‌گیری و دفاع از مطالبات جامعه یاری و پیروان آیین یارسان تشکیل شد.

موارد اتهامی سیاوش حیاتی چه بودند؟

سیاوش حیاتی در خصوص جزییات احضار خود توسط اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان صحنه می‌گوید: «پس از احضار به این نهاد امنیتی، حدود چهار ساعت در خصوص اتهاماتی چون تندروی، ایجاد تنش میان حاکمیت و مردم و اظهارات ساختارشکنانه در جریان سخنرانی من در مراسم سال‌یاد خودسوزی اعتراضی این سه شهروند یاری پاسخ دادم.»

به گفته حیاتی، طرح اتهامات علیه او در دفتر ریاست اطلاعات نیروی انتظامی شهرستان صحنه و با حضور رییس اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اداره اطلاعات این شهرستان انجام شده است.

چرا اتهام هم‌سویی با براندازان به او وارد شد؟

این فعال مدنی یارسانی روز گذشته در جریان سخنرانی خود بر مزار نیک‌مرد طاهری، به وعده‌های محقق نشده مسوولان حکومتی برای تحقق مطالبات جامعه یارسان، از جمله حق به رسمیت شناخته شدن این آیین به عنوان بزرگ‌ترین اقلیت مذهبی در ایران و احترام به حقوق و آداب و مناسک جامعه یاری طی بیش از چهار دهه از حاکمیت جمهوری اسلامی اشاره کرده است.

او می‌گوید: «ساختار تبعیض‌آمیز نظام جمهوری اسلامی این اجازه را به آن‌هایی که می‌خواستند رفع تبعیض کنند، نداده است و متاسفانه در بر همان پاشنه سابق می‌چرخد.»

او در این سخنرانی با توصیف نظام جمهوری اسلامی به عنوان «یک نظام بسته، ناکارآمد و در آستانه فروپاشی»، راه خروج ایران از بحران‌های بنیادین کنونی را علاوه بر رفع تبعیض ساختاری علیه اقلیت‌های اتنیکی و مذهبی، «آشتی ملی» می‌داند.

حیاتی در ادامه سخنرانی خود می‌گوید: «ما خواهان  اعلام عفو عمومی از سوی نظام حاکم، آزادی زندانیان سیاسی به عنوان حسن نیت و بازگشت و فعالیت آزادانه احزاب، سازمان‌ها، گروه‌ها و شهروندان خارج از کشور به ایران و مشارکت آن‌ها در قدرت و حاکمیت کشور هستیم.»

به گفته این فعال مدنی کْرد، مسوولان امنیتی اما سخنرانی او را هم‌سو با گفتمان براندازی مخالفان و تقلید از سخنرانی اخیر «رضا پهلوی» در چند روز گذشته علیه جمهوری اسلامی قلمداد کرده‌اند: «من در جریان مناقشه با مسوولان امنیتی، به صراحت اعلام کرده‌ام که احتمالا آقای پهلوی صحبت‌های ما را تکرار می‌کنند چون ما به عنوان جبهه متحد کُرد، ١٠ سال پیش فراخوانی تحت نام آشتی ملی منتشر و کل این خواسته‌ها را در نهایت وضوح و شفافیت مطرح کرده‌ایم.»

جبهه متحد کُرد، حزبی سیاسی و رسمی در داخل کشور است که هدف خود را پیش‌برد برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی در ایران و از جمله کردستان، تامین رفاه مردم و جلوگیری از تبعیض قرار داده است. این حزب سیاسی در اوایل سال ١٣٨۴ با همکاری جمعی از فعالان سیاسی و فرهنگی کُرد تاسیس شد.

چرا پیروان آیین یارسان ساختار قانون اساسی را تبعیض‌آمیز می‌دانند؟

به گفته این فعال مدنی، اگرچه هیچ‌کدام از اتهاماتی که از سوی مسوولان امنیتی علیه او مطرح کرده‌اند، مصداق عینی نداشته‌اند اما با ارجاع به برابری همه شهروندان در قانون اساسی کشور، او را به تندروی و ایجاد تنش میان مردم و حاکمیت هم متهم کرده‌اند.

او در همین رابطه توضیح می‌دهد: «در واقع نسبت دادن اتهاماتی چون ایجاد تنش میان مردم و حاکمیت و تندروی از سوی مسوولان امنیتی از جمله مواردی بود که با حضور مسوولان امنیتی به آن اعتراض کردم. هم‌چنین به آن‌ها گفته‌ام که خود قانون اساسی به لحاظ ساختاری، تبعیض‌آمیز است. با توجه به این‌ که اساس اصل ١٩ قانون اساسی، برابری همه شهروندان کشور است اما نه فقط پیروان آیین یارسانی بلکه دیگر اقلیت‌های مذهبی و اتنیکی به رسمیت شناخته شده کشور هم نمی‌توانند رهبر، رییس جمهوری و رییس قوه قضاییه ایران شوند. حتی این تبعیض در توزیع مناصب دولتی در سطوح میانی و پایینی هم کاملا عیان، آشکار و غیر قابل انکار است.»

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

همه با هم علیه تبعیض‌های دینی؛ شهروندان یارسان چه می‌گویند؟

«ایران‌وایر» در سلسله گفت‌وگوهایی با شهروندان و صاحب‌نظران پیرو ادیان گوناگون، چند سوال عمده را مطرح می‌کند: «در شرایطی که جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی را نقض می‌کند، وظیفه شهروندان آزاداندیش و معتقد به اصول جهانشمول حقوق بشر چیست؟ اقلیت‌ها چه انتظاری از هموطنان خود و چه پیشنهادهایی برای آنان دارند؟» در این بخش، با بخشی از شهروندان و صاحبنظران یارسان گفت‌وگو کرده‌ایم.

عکس از اثرات ساخت و ساز در حومه جوران بلاغی
اخبار

انزوای یک روستا؛ درباره یارسان‌های نوا چه می‌دانیم؟

اولین دوره مسابقه «ما ایرانیم» با معرفی نفرات برتر به پایان رسید. در این مسابقه که با همراهی سایت‌های «ایران‌وایر» و «ادیان ایران» برگزار شد،‌ شرکت‌کنندگان هم‌زیستی جامعه اقلیت‌های ایرانی را در قالب گزارش، عکس و ویدیو روایت کردند. این مطلب یکی از مطالب برگزیده این مسابقه است که گوشه‌ای از زندگی پیروان آیین «یارسان‌» در روستای «نوا» در مراغه را توصیف می‌کند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021