ماسیس میکائیلیان

لاله مظفر، شهروند‌خبرنگار: ایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌ خود ساخته‌اند. خبرنگاران و شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند. شما هم اگر با شخصیت‌های برجسته اقلیت‌های دینی آشنایی دارید یا داستان زندگی و خدمات آن‌ها را می‌دانید، با ایمیل [email protected] تماس بگیرید و روایت خود را با ما در میان بگذارید.
***

«ماسیس میکائیلیان» متخصص بیهوشی و اولین پزشک ارمنی در مشهد، سال ۱۳۱۱ در اصفهان متولد شد.

پدرش کارمند اداره پست و تلگراف بود و به دلیل شغلی که داشت، مسلط به زبان انگلیسی بود و این موجب شده بود، ماسیس نیز در زبان انگلیسی تبحر داشته باشد. خانواده ماسیس در سال ۱۳۱۸ زمانی که وی هفت سال بیشتر نداشت، به دلیل شغل پدر به مشهد مهاجرت کرده و در محله سرشور ساکن شوند.

ماسیس از همان کودکی علاقه خاصی به پزشکی داشت. او دوران دبستان را در مدرسه عنصری و دبیرستان را در دبیرستان فردوسی خواند و تا سال دوم دبیرستان با «علی شریعتی» همکلاس بود.

وی از دوران تحصیل خود می‌گوید: «دبیرستان فردوسی سالن بزرگی برای کشتی و همچنین زمین فوتبال داشت که بسیاری در آن فوتبال بازی می‌کردند. به یاد دارم آن زمان ۲ تا ۳ ارمنی نیز در آن جمع حضور داشتند. در دبیرستان یادگیری زبان خارجی رسم بود و هفته‌ای دو تا سه بار زبان انگلیسی و فرانسوی می‌آموختیم. پدرم تلگرافچی بود و به واسطه شغلی که داشت، به زبان انگلیسی مسلط بود. او به من توصیه می‌کرد که زبان فرانسه را خوب بیاموزم و می‌گفت، فرانسه را خوب بیاموز و من انگلیسی را خودم به تو آموزش می‌دهم.»

ماسیس میکائیلیان تحصیلات خود را در رشته پزشکی ادامه داد و بعد از فارغ‌التحصیلی به فعالیت‌های پزشکی خود در بیمارستان امام رضا ادامه داد. آن موقع در مشهد متخصص بیهوشی وجود نداشت و وی به واسطه دوستانی که به اروپا سفر کرده بودند، از وجود تخصص بیهوشی در آن‌جا خبردار شده بود و به همین دلیل تصمیم می‌گیرد که برای گرفتن تخصص در زمینه بیهوشی به کانادا برود.

او در خاطراتش می‌گوید: «وقتی به کانادا رسیدم، در یک بیمارستان به عنوان رزیدنت در مونترال مشغول به کار شدم. آن زمان حقوقی که دریافت می‌کردم، ۳۰۰ تا ۴۰۰ دلار بود. چند سال در کانادا بودم و تخصص بیهوشی گرفتم. آن زمان دکتر حمید یغمایی به کانادا آمده بود. او استاد ما در دانشگاه بود و به ما گفت، اکنون که تخصص‎هایتان را گرفته‌اید به ایران بیایید. من هم دلم برای ایران تنگ شده بود و به همین دلیل به ایران بازگشتم.»

دکتر میکائیلیان پس از گذراندن تحصیلات پزشکی و همچنین دوره بیهوشی در کانادا، در ۳۵ سالگی و قبل از انقلاب به ایران بازگشت و با ورود به ایران به عنوان متخصص بیهوشی به همکاری با دانشکده علوم پزشکی مشهد پرداخت و در بیمارستان ۱۷ شهریور کنونی به عنوان متخصص بیهوشی مشغول به کار شد .

او وقتی در بیمارستان امام رضا و قبل از گرفتن تخصص‌اش کار می‌کرد، با یکی از پرستاران فرانسوی که از طرف صلیب سرخ در بیمارستان امام رضا مشغول بود، آشنا می‌شود و ازدواج می‌کند.

دکتر میکائیلیان که تنها پزشک ارمنی شهر مشهد بود، در سال ۱۳۷۳ بازنشسته شد؛ اما  در مراکز خصوصی تا ۸۶ سالگی به فعالیت‌های خود در زمینه پزشکی ادامه داد.

دکتر ماسیس میکائیلیان به چهار زبان مسلط بود و در مهر سال ۱۳۹۹ در بیمارستان شریعتی مشهد در اثر ابتلا به ویروس کرونا درگذشت و در آرامستان مسیحیان تهران به خاک سپرده شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021