اظهارات یهودستیزانه امام جمعه اصفهان در روز حکومتی قدس

در اظهاراتی آشکارا یهودستیزانه، سید یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان در روز حکومتی قدس، یهودیان را «نفهم»، «ترسو» و «کافر» خطاب کرد.

این نماینده علی خامنه‌ای در اصفهان روز جمعه در خطبه‌های نماز جمعه گفت: «از منظر قرآن قوم یهود و بنی اسرائیل خنگ‌ترین مخلوقات خداوند هستند، بر همین اساس انگلیس و آمریکا از یهودی‌ها به منظور جاسوسی استفاده می‌کنند.»

طباطبایی‌نژاد در سخنانش درباره یهودیان همچنین گفت: «این قوم به شدت نفهم و ترسو هستند و در جنگ‌های صدر اسلام نیز جرأت رویارویی با مسلمانان را نداشتند.»

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه «در عالم دشمنی مشرک‌تر از یهود برای اسلام نیست»، به کشور اسراییل اشاره کرد و گفت: «امیدواریم به عظمت قرآن ریشه این غده سرطانی کنده شود.»

این اظهارات یهودستیزانه در حالی از سوی نماینده خامنه‌ای در اصفهان بیان شده که مقامات جمهوری اسلامی اغلب سعی می‌کنند خود را دشمن اسراییل و نه قوم یهود معرفی کنند.

با این‌حال، دشمنی با موجودیت اسراییل از موارد شناخته شده یهودستیزی در جهان است که در جوامع دوکراتیک بر ممنوعیت آن تاکیده شده است.

امروز، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز مراسم روز قدس را بهانه‌ای برای انتقاد از دولت‌های عربی قرار داد که با اسراییل وارد فرایند صلح شده‌اند.

خامنه‌ای در سخنرانی که به زبان عربی بیان شد، عادی سازی روابط برخی از کشورهای منطقه با اسرائیل را «حرکت خیانت‌بار» خواند، آن را «بی نتیجه» دانست و محکوم کرد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

یهودی‌ستیزی به بهانه یهودشناسی؛ در اندیشکده مطالعات یهود ایران چه می‌گذرد؟

سپاه پاسداران، وزارت امور خارجه، سازمان اوقاف و امور خیریه به همراه تعداد دیگری از نهاد‌های حاکمیتی در جمهوری اسلامی از حامیان یکی از مهمترین سایت‌های یهودی‌ستیز در ایران به نام «اندیشکده مطالعات یهود» هستند. این سایت که از دی‌ماه ۱۳۹۴ فعالیت خود را آغاز کرده، تاکنون بیش از هزار مقاله، گزارش، یادداشت، کتاب و فیلم در ۱۰ محور کلان علیه یهود و یهودیان داخل و خارج ایران منتشر کرده است.
درباره اندیشکده مطالعات یهود و مدیریت آن چه می‌دانیم؟

مهران براتی
اخبار

یهودی ستیزی در ایران ؛ داستان تبعیض و نقض حقوق شهروندی

در چهار دهه‌ حاکمیت جمهوری‌اسلامی در ایران، اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی با تبعیض‌های گوناگونی مواجه بوده‌اند. برخی از این تبعیض‌ها در قوانین و برخی در تفسیر مسئولان از قوانین و اجرا قابل پیگیری است. با نگاهی گذرا به وضعیت استان‌هایی که جمعیت اقلیت‌ها در آن‌ها بیشتر است و تفاوت سطح توسعه‌یافتگی در آن‌ها به نسبت دیگر استان‌ها، به‌سادگی می‌توان نشانه‌های این تبعیض را مشاهده کرد.

در چهارمین قسمت از برنامه لایو اینستاگرامی «ما ایرانیم»، با آقایان «مهران براتی» فعال سیاسی و «بهنام قلی‌پور» روزنامه‌نگار، درباره این تبعیض‌ها گفت‌وگو کرده‌ایم. «ما ایرانیم» عنوان لایو اینستاگرامی «ایران‌وایر» با موضوع اقلیت‌های مذهبی، دینی و قومی است. این برنامه هر شنبه ساعت ۱۹ به وقت ایران آغاز می‌شود. ایران‌وایر تلاش می‌کند با کمک کارشناسان، تصویر روشنی از آن‌چه در این سال‌ها بر سر اقلیت‌ها آمده، ارائه دهد.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021