یک نوکیش مسیحی دیگر در روز عید پاک مسیحیان راهی زندان شد

سکینه بهجتی، نوکیش مسیحی ساکن رشت در روز شنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ برای اجرای حکم دو سال حبس خود راهی زندان لاکان رشت شد. خانم بهجتی دومین نوکیش مسیحی ایرانی است که همزمان با عید پاک مسیحیان به زندان فرستاده می‌شود. فریبا دلیر، دیگر نوکیش مسیحی هم در همان روز برای تحمل محکومیت ۲ ساله خود به زندان اوین رفت.

خبرگزاری هرانا، به نقل از ایمان سلیمانی، وکیل مدافع سکینه بهجتی نوشته است که این نوکیش مسیحی قرار بود پیش از عید نوروز به زندان فرستاده شود اما با توجه به سکونت او در رشت و دارا بودن فرزند خردسال از شعبه اجرای احکام درخواست فرصت یک ماهه شد که با موافقت با این درخواست، حکم زندان او در روز ۲۷ فروردین اجرایی شد.

آقای سلیمانی همچنین گفته مکان حبس سکینه بهجتی نیز زندان اوین تهران تعیین شده بود که با موافقت شعبه اجرای احکام، به زندان لاکان رشت تغییر یافت.

سکینه بهجتی در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ بازداشت و در مرداد همان سال به ۲ سال حبس تعزیری به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل کلیسای خانگی و تبلیغ علیه نظام از طریق تبلیغ مسیحیت تبشیری» محکوم شد.

سازمان‌های مدافع حقوق مسیحیان می‌گویند جمهوری اسلامی کلیساهای فارسی زبان را تعطیل کرده و با حمله به کلیساهای خانگی و منازل مسیحیان،آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهد.

طبق آخرین گزارش سازمان مسیحی «درهای باز»، ایران نهمین کشور «مسیحیت ستیز» جهان است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

اعدام، شکنجه و زندان؛ سهم نوکیشان مسیحی از آزادی عقیده

بعد از انقلاب ۱۳۵۷ و روی کار آمدن جمهوری اسلامی در ایران، غیرمسلمانان تحت فشار و تبعیض رسمی قرار گرفتند. اما حساسیت روی مسلمان‌زاده‌‌هایی که دین و آیین دیگری گزیده بودند، دو چندان شد.

حقوق شهروندی درحالی از نوکیشان مسیحی سلب شده است که مطابق اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی مسیحیان یکی از چهار اقلیت دینی رسمی و پذیرفته شده در ایران هستند. اما چرا حکومت جمهوری اسلامی مسیحیت را تنها شامل مسیحیان قومی (ارامنه، آشوریان و کلدانیان) و آن دسته از افرادی می‌داند که می‌توانند ثابت کنند خود یا خانواده‌‌هایشان قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ مسیحی بوده‌اند؟
این گزارش در گفت‌وگو با «فرد پطروسیان»، روزنامه‌نگار و پژوهشگر به ‌دنبال پاسخی برای این پرسش است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021