تیمچه یهودیان از قدیمی‌ترین تیمچه‌های تهران

یک شهروندخبرنگار با ارسال این تصاویر برای «ایران وایر» نوشته است: «اینجا تیمچه اکبریان محله عودلاجان است که قدیم تر با نام تیمچه یهودیان شناخته می‌شد، دلیل این نامگذاری حضور کسبه یهودی در این تیمچه بود.

این تیمچه یکی از قدیمی‌ترین تیمچه‌های تهران که اولین بانک و اولین صرافی تهران که به شیوه‌ای متفاوت از بانک‌ها و صرافی‌های امروزی کار می‌کردند در این تیمچه قرار داشته‌اند. بانک تیمچه را نیز «داوود کلیمیات» که از یهودیان محله عودلاجان بوده اداره می‌کرده است.

»کارشناسان میراث فرهنگی قدمت تیمچه اکبریان را مربوط به دوران آقامحمدخان سر سلسله قاجاریه می‌دانند.

تیمچه اکبریان سال ۱۳۸۴ در فهرست آثار ملی ثبت شد.  حالا پس از مرمت قسمت‌های آسیب دیده این تیمچه تبدیل به یک دیزی سرای سنتی شده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

کنیسه عزرا یعقوب؛ زیبایی صد ساله یک نیایشگاه

در یک سوی عمارت پنجره‌های بلند با قاب‌های نیم‌دایره رو به حیاط باز می‌شود و در سوی دیگر قاب‌های نیم‌دایره‌ای به طاقچه‌هایی ختم می‌شود که تاریخ یهودیان در محله عودلاجان را در قالب قاب عکس‌های فراوانی به آغوش کشیده است. اینجا یکی از قدیمی‌ترین کنیسه‌های باقی‌مانده یهودیان در تهران است؛ کنیسه «عزرا یعقوب».

اخبار

این‌جا دروازه خدا است؛ چند ساعت در یک کنیسه ۱۰۸ ساله

اولین دوره مسابقه «ما ایرانیم» با معرفی نفرات برتر به پایان رسید. در این مسابقه که با همراهی سایت‌های «ایران‌وایر» و «ادیان ایران» برگزار شد،‌ شرکت‌کنندگان هم‌زیستی جامعه اقلیت‌های ایرانی را در قالب گزارش، عکس و ویدیو روایت کردند. این مطلب یکی از مطالب برگزیده این مسابقه است. نویسنده بازدید از یک کنیسه قدیمی در تهران را سوژه گزارش قرار داده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021