روبرت شهبازی

عکس روبرت شهبازی
ایران را تمامی ایرانیان، فارغ از عقاید شخصی، دین یا مذهب‌ خود ساخته‌اند. خبرنگاران و شهروندخبرنگاران «ایران‌وایر» در مجموعه‌ای، چهره‌های برجسته اقلیت‌های دینی و مذهبی را معرفی می‌کنند. شما هم اگر با شخصیت‌های برجسته اقلیت‌های دینی آشنایی دارید یا داستان زندگی و خدمات آن‌ها را می‌دانید، با ایمیل [email protected] تماس بگیرید و روایت خود را با ما در میان بگذارید.
***

«روبرت شهبازی»، عکاس برجسته ایرانی روز ۱۵ اسفند ۱۳۳۶ خورشیدی در خانواده‌ای ارمنی در تهران متولد شد.

او از سال ۱۳۵۸ فعالیت حرفه‌ای خود را در زمینه عکاسی شروع کرد و یکی از زمینه‌های فعالیتش، عکاسی از طبیعت است.

شهبازی تا کنون در ۲۴ نمایشگاه معتبر داخلی، از جمله نمایشگاه عکاسی «موزه هنرهای معاصر تهران» در سه سال متوالی و نمایشگاه عکاسی «خانه عکاسان ایران» در چهار سال پیاپی شرکت کرده است.

او در سال ۱۳۷۸، در کارنامه فعالیت‌های خود عکاسی از پشت صحنه دو فیلم مستند با نام‌های «کلیساهای ایرانی» و «گورخر ایرانی» را به ثبت رساند.

سبک عکاسی شهبازی در مقوله مناظر طبیعی و هم‌چنین عکس‌برداری از حیوانات، به ویژه جانورانی است که در ایران تعداد بسیار کمی از آن‌ها باقی مانده‌اند.

در آثار این هنرمند، معمولاً عکس‌برداری ناب و احترام به واقعیت حرف اول را می‌زنند.

یکی از پروژه‌های شهبازیان، عکاسی از مناطق مختلف ایران به صورت عکاسی هوایی بوده که تحت نظر و مدیریت شبکه پنج صداوسیما انجام شده است.

او هم‌چنین عضو گروه عکاسان ارمنی است. این گروه مرداد ۱۳۷۴ به دنبال یک نمایشگاه گروهی بنیان‌گذاری شد. مسوولیت این نمایشگاه بر عهده «رافی آوانسیان» بود اما بنیانگذاری گروه در طی تلاش‌های چهار تن از اعضا که عبارت بودند از روبرت شهبازی، «آرمان استپانیان»، «رافی آوانسیان» و «آردوش مهدیخانیان» انجام شد.

شهبازی در باره چرایی عکاسی با دوربین آنالوگ گفته است: «تا این لحظه حتی یک فریم هم با دوربین دیجیتال عکاسی نکرده‌ام ولی قراراست به زودی زود در به‌کارگیری از تکنولوژی دیجیتال آموزش ببینم. اما این به آن معنی نیست که کار با دوربین آنالوگ را کنار بگذارم. چون اعتقاد دارم تفاوت این دو هم‌چون تفاوت فرش ابریشم و ماشینی است.‬»

روبرت شهبازی از جمله عکاسانی است که اقدام به انتشار کتاب عکس‌هایش کرد. کتاب «غزل» با مقدمه «مهرداد اسکویی» حاصل نگاه شعرگونه عکاس است.

نوع نگاه و میل به تصویر کشیدن «نیکول فریدنی» در قاب‌های روبرت شهبازی نمایان است. او در سفرهای زیادی، فریدنی را همراهی کرده است. خودش درباره آن سفرها گفته است: «آنان آموزش را با یاد ندادن ارایه می‌کردند. باید خودت راه خودت را پیدا می‌کردی.»

او نکته اصلی را در همین جا می‌بیند: «برای ثبت تصویر باید حوصله بودن در آن مکان را نیز بیاموزی.»

شهبازی در حال حاضر هم به عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مشغول است و در اوقات فراغت خود به عکاسی از طبیعت می‌پردازد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021