مولوی عبدالحمید: امیدواریم طالبان بازوی جمهوری اسلامی شود

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در اظهارات تازه‌ای درباره گروه طالبان ابراز امیدواری کرده است که کشور افغانستان تحت حکومت طالبان تبدیل به بازوی جمهوری اسلامی شود.

مولوی عبدالحمید که پیش از این اظهاراتش درباره طالبان با واکنش افکار عمومی روبرو شده بود به دیدار نیوز گفته: «ما خیلی امیدوار هستیم که‌ آینده در افغانستان یک کشور اسلامی باشد که حتی یک بازو برای جمهوری اسلامی و کشور‌های دیگر باشد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان با بیان اینکه طالبان حاکم بر افغانستان دیگر طالبان سابق نیست، افزوده است: «این طالبان که الان آمده‌اند خیلی تغییر کرده‌اند. در این مدت مصیبت‌های زیادی بر سرشان آمده است. در این راستا همه اقوام با آن‌ها همراه هستند.»

مولوی عبدالحمید همچنین طالبان را یک حرکت دینی و اسلامی معرفی کرده و گفته است: «من قبول ندارم که طالبان یک حرکت پشتون است. چرا که تاجیک‌ها، ازبک‌ها و همه طیف‌ها افغانستان همراه آن‌ها هستند. این‌ها تازه آمده‌اند دنیا باید به‌این‌ها فرصت دهد.»

وی همچنین از مواضع اصلاح‌طلبان درباره گروه طالبان انتقاد کرده و اظهار کرده است: «اصلاح‌طلبان هم یک مقدار در خصوص طالبان تندروی می‌کنند. ما معتقدیم باید به طالبان فرصت دهیم و در جهت اصلاح آن‌ها تلاش کنیم. چرا که این‌ها به نام دین آمده‌اند. شاید بتوانند اسلام واقعی را پیاده کنند، اسلامی که فراتر از قوم و مذهب و جنسیت باشد.»

امام جمعه اهل سنت شهر زاهدان روز ۲۶ مرداد امسال نیز با انتشار پیامی در حمایت از طالبان پیروزی آنان در افغانستان را «قابل تبریک و تهنیت» دانسته بود.

در پی این اظهارات، کانون مدافعان حقوق بشر اعلام کرد که در اعتراض به حمایت مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از گروه طالبان، جایزه «تلاشگر حقوق بشر» را که دی‌ماه سال ۹۳ به آقای عبدالحمید داده بود، از او پس گرفته است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

مهندسی انتخابات بوکس توسط مولوی عبدالحمید

«مولوی عبدالحمید» امام‌ جمعه مسجد مکی و مدیر حوزه علمیه دارالعلوم اهل سنت زاهدان، ۸دی‌۱۳۹۶ در پیامی رسمی، انتخاب «حسین ثوری» به ریاست فدراسیون بوکس را تبریک گفت. او در این پیام، حسین ثوری را «جوانی از اهل سنت» خواند که با انتخاب او به عنوان رییس فدراسیون بوکس ایران، جامعه اهل سنت را متوجه «برابری ادیان» در جمهوری اسلامی، با در نظر گرفتن «فعالیت صادقانه و سالم و حرکت در مسیر قانون جمهوری اسلامی» دعوت کرده است.

ایران‌وایر به اطلاعاتی دست یافته است که حسین ثوری، مدیرکل ورزش و جوانان وقت استان سیستان‌ و بلوچستان، سال ۱۳۹۶ پس از تماس مستقیم مولوی عبدالحمید با «حسن روحانی» رییس‌جمهور وقت و سپس دستور مستقیم حسن روحانی به «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان پیشین جمهوری اسلامی، در انتخاباتی مهندسی شده و سفارشی به عنوان رییس فدراسیون بوکس انتخاب شده بود.

اخبار

عروسی پیرشالیار؛ از دف‌زنی و شعرخوانی تا ذکر و سماع دراویش

برگزاری «جشن پیر» یا مراسم «عروسی پیرشالیار» در هورامان تخت در کردستان، از سنت‌های کهن مذهبی و باستانی در این سرزمین است که هر ساله در اواسط بهمن‌ماه برگزار می‌شود. در این جشن دراویش طریقت قادریه در کنار شعرخوانی، دف‌زنی، ذبح قربانی، پخش شیرینی و آش نذری مخصوص در میان مردم در آستان پیرشالیار، ذکر و سماع می‌کنند.

اما دو سال است که جشن پیر به دلیل اوج‌گیری روزافزون ویروس کرونا و مرگ‌ومیر ناشی از عدم توانایی دولت در کنترل آن، برگزار نشده و گمان می‌رود امسال نیز برگزار نشود.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021