کنکور ۱۴۰۰: چند شهروند بهایی از ورود به دانشگاه محروم شدند

فعالان حقوق بشری ایران می‌گویند تاکنون دست‌کم هفت نفر از شرکت‌کنندگان در کنکور امسال به دلیل بهایی بودن از ورود به دانشگاه محروم شده‌اند.

«هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران فهرستی از این شهروندان بهایی محروم از تحصیلات دانشگاهی را منتشر کرده است.

هرانا در گزارشی که روز دوشنبه پنجم مهر ۱۴۰۰ منتشر کرده، اسامی هفت تن از این شهروندان بهایی را «الینا قلیزاده روشنکوهی»، «نورا نبی پورکلنکاری»، «مصباح میثاقی»، «پارسا چرخند»، «فروزان نیکوکار»، «نسیم شهریاری» و «مهسا فروهری» اعلام کرده است.

این شهروندان تحت عناوین مختلفی از جمله «مردود» و «مردود صلاحیت عمومی»، از تحصیل محروم شده‌اند.

در جمهوری اسلامی این رویه‌ای با سابقه است و در سال‌های گذشته نیز شماری از شرکت‌کنندگان بهایی در کنکور و داوطلبان ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها با بهانه‌های مشابهی محروم شده‌اند.

در کنکور سال ۱۳۹۹ نیز دست‌کم ۱۹ نفر از شرکت‌کنندگان به دلیل اعتقاد به دیانت بهایی امکان ورود به دانشگاه را پیدا نکردند.

گفته می‌شود که شورای عالی انقلاب فرهنگی اسفند ۱۳۹۶ در مصوبه محرمانه‌ای مقرر کرده است که باید از ورود بهاییان به دانشگاه‌ها جلوگیری شود و در صورت مشخص شدن بهایی بودن دانشجویان دانشگاهی، آن‌ها نیز باید اخراج شوند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تابوهای حکومت‌ساخته؛ فرقه ضاله، تبعیض مذهبی و آنچه بر سر بهاییان آمد

«فرقه ضاله»؛ حتما شما هم شنیده‌اید، عنوانی که توسط حکومت جمهوری اسلامی برای اعمال تبعیض و تحدید علیه قشر گسترده‌ای از جامعه ایران که بهایی مذهب هستند به کار می‌رود تا آن‌ها از حقوق ابتدایی خود هم محروم شوند؛ از لحظه تولد، تا حتی پس از مرگ. این عنوان حتی در احکام قضایی هم درج می‌شود و بهاییان برای مذهب خود به زندان می‌افتند. نه فقط زندان و حبس، بلکه آن‌ها از تحصیل در دانشگاه و گاه دبیرستان محروم‌اند، کسب و کارهای‌شان مدام تعطیل می‌شود، از استخدام آن‌ها در شرکت‌های خصوصی هم جلوگیری می‌شود، حتی پیکرهای‌شان هم بعد از مرگ حق دفن در آرام‌گاه‌های عمومی ندارد. اگرچه جمهوری اسلامی با روی کار آمدنش هم اعمال محدودیت کرد و هم شماری از آن‌ها را به دار آویخت، اما دگراندیش‌کشی و حذف دگراندیشان خصوصا بهاییان سابقه‌ای بیشتر از جمهوری اسلامی دارد.

اخبار

دولت خاتمی و فریب جامعه جهانی درباره حق تحصیل بهاییان

ممنوعیت بهاییان از تحصیل در دانشگاه‌های ایران، سابقه‌ای به قدمت نظام جمهوری اسلامی دارد. با این حال، این ممنوعیت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: قبل و بعد از سال ۱۳۸۳.

تا پیش از آن، بهاییان نمی‌توانستند در جلسه کنکور شرکت کنند. اما دولت «محمد خاتمی» راهی جدید را انتخاب کرد تا فشار را بر حکومت اسلامی کاهش دهد.

در بخشی از اسناد گزارشی که پیش رو دارید،‌ نامه مشاور محمد خاتمی خطاب به او آمده است که می‌نویسد بهاییان در جامعه بین‌الملل به سخنان خاتمی درباره جامعه مدنی و حقوق غیرمسلمانان اشاره و استناد می‌کنند.

راه‌حل دولت وقت؟ اجازه شرکت در کنکور، اما راه‌ ندادن به دانشگاه با بهانه «نقص در پرونده!»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021