تداوم محروم‌سازی بهاییان ایران از تحصیل در دانشگاه‌ها

در ادامه اعمال تبعیض و فشار بر شهروندان بهایی در ایران امسال هم همچون سال‌های گذشته شماری از شهروندان بهایی که در کنکور سراسری ورود به دانشگاه‌ها شرکت کرده بودند با عبارت‌هایی نظیر «مردود» و «مردود صلاحیت عمومی» از ادامه تحصیل در مقاطع دانشگاهی محروم شدند.

روز گذشته خبرگزاری هرانا در گزارشی از محرومیت دستکم ۵ شهروند بهایی خبر داد و نوشت که محرومیت‌های اعمال شده برای دانشجویان بهایی در سال تحصیلی جاری، «حتی افرادی که در آستانه فارغ‌التحصیلی هستند» را هم در بر می‌گیرد.

بنا بر گزارش هرانا هویت دانشجویان بهایی محروم از تحصیل در سال ۱۴۰۰  لینا قلیزاده روشنکوهی متولد ۱۳۸۲، نورا نبی پورکلنکاری متولد ۱۳۸۱، مصباح میثاقی و پارسا چرخند، از ساکنین ساری و فروزان نیکوکار رتبه ۷۹۰۰ ساکن تهران اعلام شده است.

از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی در ایران جامعه بهاییان در حوزه‌های مختلف تحصیلی، فرهنگی و اقتصادی سرکوب شده و بعنوان شهروندان ایران از بدیهی‌ترین حقوق خود محروم شده و به همین دلیل شمار زیادی از آن‌ها به ناچار کشور را ترک کرده‌اند.

سال گذشته نیز خبر محروم شدن دستکم ۸ شهروند بهایی در میان داوطلبان کنکور منتشر شد. این آمار البته به باور مقامات جامعه بهایی و فعالان حقوق بشر بسیار بیشتر از چیزی است که در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

مطابق اصل ۳۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات عالی را تا سر حد خودکفایی کشور به طور رایگان گسترش دهد.

این قانون هیچ استثنایی که بر اساس اعتقادات شهروندان آن‌ها را از دیگران متمایز کند قایل نشده اما حکومت ایران با ممانعت از تحصیل شهروندان بهایی قوانین خود را هم نقض کرده است.

علاوه بر آن حکومت ایران  میثاق بین‌المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را امضا کرده که در مواد ۱۳ و ۱۴ آنر بر در دسترس قرار گرفتن حق برخورداری از آموزش و پرورش، فارغ از هر گونه تبعیض مذهبی و نژادی تأکید شده است.

بهاییان ایران با جمعیتی بالغ بر ۳۰۰ هزار نفر از پرجمعیت‌ترین اقلیت‌های دینی کشور به شمار می‌روند. اقلیت دینی که در قانون اساسی به رسمیت شناخته نمی‌شود و علیرغم  تعهدات بین‌المللی پذیرفته شده از سوی مسئولان جمهوری اسلامی  حقوق آنان به‌صورت سیستماتیک نقض می‌شود.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

تابوهای حکومت‌ساخته؛ فرقه ضاله، تبعیض مذهبی و آنچه بر سر بهاییان آمد

«فرقه ضاله»؛ حتما شما هم شنیده‌اید، عنوانی که توسط حکومت جمهوری اسلامی برای اعمال تبعیض و تحدید علیه قشر گسترده‌ای از جامعه ایران که بهایی مذهب هستند به کار می‌رود تا آن‌ها از حقوق ابتدایی خود هم محروم شوند؛ از لحظه تولد، تا حتی پس از مرگ. این عنوان حتی در احکام قضایی هم درج می‌شود و بهاییان برای مذهب خود به زندان می‌افتند. نه فقط زندان و حبس، بلکه آن‌ها از تحصیل در دانشگاه و گاه دبیرستان محروم‌اند، کسب و کارهای‌شان مدام تعطیل می‌شود، از استخدام آن‌ها در شرکت‌های خصوصی هم جلوگیری می‌شود، حتی پیکرهای‌شان هم بعد از مرگ حق دفن در آرام‌گاه‌های عمومی ندارد. اگرچه جمهوری اسلامی با روی کار آمدنش هم اعمال محدودیت کرد و هم شماری از آن‌ها را به دار آویخت، اما دگراندیش‌کشی و حذف دگراندیشان خصوصا بهاییان سابقه‌ای بیشتر از جمهوری اسلامی دارد.

اخبار

دولت خاتمی و فریب جامعه جهانی درباره حق تحصیل بهاییان

ممنوعیت بهاییان از تحصیل در دانشگاه‌های ایران، سابقه‌ای به قدمت نظام جمهوری اسلامی دارد. با این حال، این ممنوعیت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: قبل و بعد از سال ۱۳۸۳.

تا پیش از آن، بهاییان نمی‌توانستند در جلسه کنکور شرکت کنند. اما دولت «محمد خاتمی» راهی جدید را انتخاب کرد تا فشار را بر حکومت اسلامی کاهش دهد.

در بخشی از اسناد گزارشی که پیش رو دارید،‌ نامه مشاور محمد خاتمی خطاب به او آمده است که می‌نویسد بهاییان در جامعه بین‌الملل به سخنان خاتمی درباره جامعه مدنی و حقوق غیرمسلمانان اشاره و استناد می‌کنند.

راه‌حل دولت وقت؟ اجازه شرکت در کنکور، اما راه‌ ندادن به دانشگاه با بهانه «نقص در پرونده!»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021