اعتصاب غذای فعالان مدنی یارسان در حمایت از خیر‌الله حق جویان، زندانی عقیدتی

روز یکشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۰، شماری از فعالان مدنی یارسان در همبستگی با خیرالله حق‌جویان، عضو زندانی مجمع مشورتی فعالان مدنی یارسان دست به اعتصاب غذا زدند. خیرالله حق‌جویان روز دوشنبه هفتم تیرماه به دست نیروهای امنیتی بازداشت شده و از آن زمان در اعتصاب غذا به سر می‌برد.

به گزارش آژانس خبررسانی کردستان، سیاوش حیاتی، سید امین عباسی، داریوش حیدری، شاهرخ صائمیان، پیام رضایی و نوشاد طاهری اعلام کرده‌اند که در حمایت از خیرالله حق‌جویان به مدت ۴۸ ساعت همراه با او اعتصاب غذا می‌کنند.

به گزارش منابع حقوق بشری، خیرالله حق‌جویان به دلیل شرکت در مراسم هشتمین سالگرد جان باختن سه فعال کرد یارسانی و سخنرانی در این مراسم احضار و بازداشت شده است.

در سال ۱۳۸۲، سه تن از پیروان آیین یارسان با نام‌های «محمد قنبری»، «نیکمرد طاهری» و «حسن رضوی» دست به خودسوزی زدند و جان باختند.

این خودسوزی‌ها در اعتراض به تبعیض علیه پیروان یارسان و توهین به آداب و رسوم مذهبی آن‌ها انجام شد.
دین مردم یارسان، آیین «یاری» است که به گفته پژوهش‌گران، حاصل تطور و تکامل فرهنگ و باور چندهزار ساله‌ ساکنان «زاگرس» است.

در این آیین، یارسان یکی از نام‌های خداوند است و به هر فرد یارسانی نیز «یار» می‌گویند. کتاب مقدس یارسان، «دیوان گوره» نام دارد. ریشه آیین یاری را می‌توان در آیین‌های کهن ایرانی حست که شباهت‌هایی هم به «مانویت» و آیین «زرتشتی» دارد.

آمار رسمی و دقیقی از جمعیت جامعه یارسان ایران در دست نیست اما منابع داخلی خود اقلیت یارسان جمعیت‌شان را تا سه میلیون نفر تخمین زده‌اند.

 

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

حمله مسلحانه به یارسانی‌ها با فریاد الله‌اکبر؛ جولان ‌جهادی‌ها در کرمانشاه

روز پنج‌شنبه ٢تیرماه١۴٠٠ حوالی ساعت چهار بعدازظهر چهار موتورسوار مسلح با صورت‌های پوشیده و سردادن فریاد الله‌اکبر به روستای قلعه‌وری یارسان‌نشین از توابع سرپل‌ذهاب کرمانشاه حمله کرده و غیر از شلیک به خانه‌های روستا، سوپرمارکت قلعه‌وری را که در نزدیکی جاده اصلی میان ثلاث‌باباجانی و «تازآباد» سرپل‌ذهاب است، به رگبار بسته‌ و بلافاصله محل حادثه را ترک کرده و متواری شده‌اند.
در این تیراندازی «ظفر کرمی»، صاحب سوپرمارکت و یکی از ساکنان این روستا به‌شدت زخمی شده و پای راست او در این حمله دو گلوله خورده است.

اخبار

یارسان‌ها؛ از مهاجرت تا اجبار به تغییر دین

«شهاب»، یکی از پیروان آیین «یارسان»، به تازگی و در ظاهر، دین خود را تغییر داده است تا خانواده‌اش را از فقر مطلق برهاند. او که یکی از قربانیان تبعیض در جمهوری اسلامی است، چندین بار تا مرحله گزینش برای استخدام پیش رفته بود اما هر بار از پذیرش او جلوگیری کردند. جوانانی مانند شهاب باید برای کسب حداقلی‌ترین حقوق شهروندی‌ خود مدعی باشند که به دین اسلام روی آورده‌اند. یارسان‌ها؛ از مهاجرت تا اجبار به تغییر دین

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021