شعله آشوری، شهروند بهایی در هندیجان بازداشت شد

در ادامه موج تازه بازداشت و آزار و اذیت بهاییان توسط حکومت ایران که از دو هفته پیش آغاز شده است، یک شهروند بهایی دیگر نیز در هندیجان بازداشت شد.

«هرانا» روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ گزارش کرد که نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی «شعله آشوری»، شهروند بهایی ساکن هندیجان واقع در استان خوزستان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

آشوری اهل بهارستان اصفهان است و از دو سال پیش در هندیجان زندگی می‌کرد.

بهاییان ساکن در شهرستان بهارستان از دو هفته پیش آماج یورش نیروهای امنیتی حکومت ایران قرار گرفته و تاکنون دست‌کم ۱۰ نفر از آن‌ها که همگی زن هستند، بازداشت شده‌اند.

هرانا از قول یک منبع مطلع نوشته که ماموران امنیتی از طریق بالارفتن از دیوار و در حالی که همسر شعله آشوری در منزل حضور نداشته است، جهت بازداشت او وارد منزل شده‌اند.

نیروهای امنیتی در زمان بازداشت، بسیاری از لوازم شخصی این زوج بهایی، از جمله تلفن همراه، کتاب، تصاویر و آثار مربوط به آیین بهایی را ضبط کرده و با خود برده‌اند.

در موج تازه آزار و اذیت بهاییان ایران از روز یک‌شنبه پنجم اردیبهشت تاکنون هم‌چنین منازل دست‌کم ۲۸ شهروند بهایی به وسیله عوامل امنیتی حکومت ایران تفتیش شده و وسایل شخصی این افراد ضبط شده است.

بهاییان ایران از بسیاری از حقوق شهروندی مانند حق تحصیل در دانشگاه، حق اشتغال و حتی حق دفن آزادانه و با احترام اجساد درگذشتگان خود محروم هستند و منازل آن‌ها به طور متناوب هدف حمله عمال حکومت ایران قرار می‌گیرد.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بهاییان ایران حتی جایی برای دفن مردگان‌ خود ندارند

بهاییان در چهار دهه گذشته با انواع تبعیض و آزارهای سیستماتیک، از جمله اخراج، محدودیت تحصیلی، بازداشت، آزار، شکنجه، زندان و اعدام روبه‌رو شده‌اند. اکنون از دفن جسد شهروندان بهایی در گورستان بهاییان نیز جلوگیری می‌شود و خانواده‌ها را مجبو می‌کنند تا متوفیان را در محل گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در «خاوران» تهران دفن کنند.

«فرهاد ثابتان»، سخن‌گوی جامعه بهایی در گفت‌وگو با «ایران‌وایر» تأکید کرد که دفن متوفیان بهایی بر روی اجساد اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷، عملی غیرانسانی و بی‌احترامی به افرادی است که آن‌جا دفن شده‌اند.»

او گفت: «این عمل برای جامعه بهایی غیر قابل قبول است. این در حالی‌ است ‌که زمین کافی برای دفن اموات در محل گورستان وجود دارد.»

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021